Sokunk egészségét veszélyezteti a víz ólom koncentrációja!

2020.11.04

Ivóvíz minősége hazánkban

 

Magyarország vízrajzi szempontból kiváló adottságokkal rendelkezik. Az ivóvíz minőségét évente 60 ezer mintavétellel ellenőrzik, ami alapján 99-100 százalékban megfelelő. Viszont minőségében és összetételében nagy különbségek lehetnek területenként. 

Hogy lehet, hogy mégis van szennyező anyag a csapvízben?

 

Magyarországon az ivóvíz körülbelül 95 százaléka felszín alatti vizekből származik. Előfordulhat, hogy a talajba bemosódó felszíni víz beszennyezi, és lehetnek természetes eredetű szennyeződések egyaránt, de az ivóvízben határérték fölé nem emelkedik a szintjük. Ellenben a vízelosztó hálózatban, vagyis a vízvezetékekben is kerülhet bele károsanyag, mint például ólom, ami az egészségre is ártalmas lehet. 

Hol a legveszélyesebb?

 

Ma Magyarországon megközelítőleg 750 ezer épületet érint a probléma. A régi, többnyire belvárosi lakóházak csőrendszere még a mai napig sok helyen ólomcsövek alkotják. Ezekben a csövekben az ólom folyamatosan szivárog az ivóvízbe. Sok tényező befolyásolja a mértékét, mint például a víz áthaladási sebessége, mennyisége és hőmérséklete. Az 1945 előtti épületek 25 százalékát, elsősorban Budapestet és az 5000 fő feletti városokat érinti a probléma.

Miért lehet veszélyes az ólom?

 

Szervezetünk ólom bevitelének csak körülbelül 15 százalékát teszi ki a csapvíz, többi jó részt a levegőn vagy élelmiszeren keresztül jut be testünkbe. Az ólom hatását sok minden jelentősen befolyásolja. Ilyen az életkor, tápláltság, nem, genetikai adottság és még sorolhatnám. A legtöbb káros hatás csak állandó, nagy mennyiségű magas ólom koncentrációjú vízzel jelentkezik. Viszont a magzatok és a csecsemők sokkal érzékenyebbek rá, fejlődési rendellenességet okozhat. Ha megnövekszik a vérben az ólomszint, akkor az károsíthatja a központi idegrendszert és negatívan hat a szellemi teljesítőképességre 

Mit tehetek, hogy biztonságosan ihassak vizet otthonomban?

 

  • A fogyasztás előtt alaposan engedjük ki a vizet a csapból, akár 4-5 percig. Ez a megoldás nem pénztárcakímélő se nem környezetbarát. Sokan e helyett az ásványvíz vásárlást választják. Erről is elmondhatók ugyanezek, ráadásul az állandó ásványvizes palack cipekedés még plusz macera, és a műanyag palackok még nagyobb ökológiai lábnyommal járnak.

  • A ballonos vízszolgáltatás jó megoldás lehet a problémára. A Balaton-felvidéken felszínre törő Montivíz folyamatos ellenőrzés alatt áll, így garantálja a kiváló minőségű ásványvizet. Mindezt házhoz szállítással. Az üres ballonokat elszállítjuk és megfelelő tisztítás után újra töltjük őket, így minimalizálva a környezeti terhelést.

  • Megoldásként szolgálhat a hálózatra szerelhető vízszűrő berendezés is. Viszont egyáltalán nem mindegy melyiket választjuk. Legtöbb, főleg az egyszerűbb vízszűrő berendezések inkább rontanak a helyzeten. Típustól függően eltávolítanak bizonyos szennyező anyagokat, de kedvező anyagokat is nagymértékben kivonhatnak a vízből és egyes anyagok beolvadhatnak a vízbe, mint például réz vagy nikkel. Nemzeti Népegészségügyi Központ által bevizsgált 9 víztisztítóból csak egy volt olyan, ami kedvezőtlen hatások nélkül csökkentette az ólomkoncentrációt. A Montivíz csak minőségi európai gyártmányú hálózati automatákat forgalmaz és ad bérbe, amelyek korszerű szűrőberendezéssel rendelkeznek. Szükséges karbantartást is elvégezzük, így megakadályozva a leggyakoribb problémát: a baktériumok elszaporodását.

Ki lehet valahogy cserélni a vezetékhálózatot?

 

A vízművek csak az épület vízórájáig felelősek az ivóvíz minőségéért. Az épület vízhálózatának a teljes cseréje lehet csak megoldás az ólomszint csökkentésére. Viszont a tulajdonos nem kötelezhető a csövek cseréjére. Ha a lakásban kicseréljük a vezetékeket, akár ronthatunk is a helyzeten mivel a különböző anyagú csövek találkozása elősegítheti a káros anyagok kioldódását. 

A teljes vízvezeték hálózat csere nehezen és csak költségesen kivitelezhető. A víz ólomtartalma a mosást, mosogatást és a fürdést nem befolyásolja, bőrön keresztül nem szívódik fel. Így ez a probléma legegyszerűbben ballonos víz házhozszállítással vagy hálózati vízautomata bérléssel oldható meg. A víz felforralásával csak rontunk a helyzeten, az ólom nem távozik hő hatására, így csak a víz ólom koncentrátuma fog megnőni. Készülékeink forró és melegvizes funkcióval is rendelkeznek, így ez sem jelent gondot.

Kérj egyedi ajánlatot a Montivíztől és oldd meg az ivóvíz problémáját egyszerűen és kényelmesen a selymes ízű Montivízzel! Az egészségünknél semmi se fontosabb.

 

Forrás: EFOP.ÁNTSZ

 

MORE NEWS
Montivíz to another success in the national stage
Montivíz to another success in the national stage
2024.04.08

The ESQR (European Society for Quality Research) is a Swiss organisation that aims to promote quality awareness by rewarding best practice, excellence and technological innovation worldwide.The 2023 ESQR Awards ceremony, which was held in Dubai, was selected by the ESQR's professional committee and Montivíz was invited to attend as a recipient of the award.

How to give appropriate feedback to employees
How to give appropriate feedback to employees
2024.03.22

Effective feedback is key to successful management and employee development. Good feedback not only gives employees an idea of their performance, but also promotes development and motivates them. Inappropriate feedback, on the other hand, can have the opposite effect of boosting morale and performance. It is therefore important that management is aware of how to give effective and constructive feedback to subordinates.

How to avoid the so-called foggy brain?
How to avoid the so-called foggy brain?
2024.03.08

A "brain fog" is a mental condition where we find it hard to concentrate, our memory fails and even simple everyday activities are much more difficult. Although it is not considered a disease by medical science, it is important to recognise it and address its prevention. We have put together some good tips to help you avoid waking up with a foggy brain.

What is brain fog and what can we do about it?
What is brain fog and what can we do about it?
2024.02.23

Most of us have probably experienced the so-called "brain fog", even if we were not aware of it. Brain fog is a confused feeling when we can't concentrate, feel exhausted, yet still can't sleep or relax, or forget things or make simple mistakes or inattentive mistakes. Brain fog can be triggered by anything from lack of sleep, hormonal changes, to health problems such as anxiety, viral illness and Lyme disease. Although brain fog is not considered a disease, it is something to be aware of and prevent.

Understanding and supporting introverted employees in the corporate environment
Understanding and supporting introverted employees in the corporate environment
2024.02.14

An introverted personality is associated with a number of positive qualities that can benefit an organisation. However, we can also run into difficulties that can hinder the development of introverted personalities at work. However, it is important not to see this as a negative but as an obstacle to overcome.

Microplastics, the invisible enemy that is everywhere
Microplastics, the invisible enemy that is everywhere
2024.02.02

The microplastics phenomenon is of serious concern from both an environmental and a health perspective. Microplastics are literally all around us: they are present in water - including drinking water - soil and air. Living organisms at the bottom of the food chain often mix the nutrients with particles that are often invisible to the naked eye and thus enter the food chain. Because of the newness of the problem, no research has yet been done on the long-term effects of microplastics, but it is already clear that they are harmful to our health and the environment.