Egyszer használatos műanyagtörvényről

2021.06.14

A tavaly elfogadott műanyag törvény július 1.-jétől lép hatályba, ami az egyszer használatos műanyagok betiltását és kivezetését célozza meg. Ennek értelmében számos eldobható műanyag termék forgalmazását tiltják be. Magyarország túlteljesíti az Uniós szabályozást, ugyanis a hazai törvény egy rendkívül érzékeny területet is érint.

egyszer használatos műanyag betiltása

Miért van szükség az egyszer használatos műanyagok betiltására?

Az óceánokban található hulladék 80 százaléka nem lebomló műanyag szemét. Ahogy korábbi cikkünkben olvasható, ez hatalmas környezeti terhelést jelent Földünkre, ami közvetlenül és közvetetten egyaránt érint minket is embereket.

 Az óceánok szennyezése miatt egyre több faj állománya csökken jelentősen vagy pusztul ki teljesen. A táplálékláncon keresztül egyre több mikroműanyag kerül a mi szervezetünkbe is. A hazai vizekben is egyre nagyobb koncentrációban mutatható ki műanyag részecske.

Az egyszerhasználatos műanyagok jelentik az egyik legnagyobb veszélyt. A műanyag törvény értelmében betiltásra kerülő műanyagok teszik ki az óceánokba kerülő nem lebomló hulladék 70 százalékát.

Milyen műanyagok kerülnek betiltásra 2021-ben?

  • Egyszerhasználatos eldobható műanyagevőeszközök (kések, villák, kanalak és pálcikák);

  • Egyszer használatos eldobható műanyagtányérok;

  • Műanyagszívószálak;

  • Műanyagfülpiszkálók;

  • Léggömb tartó műanyagpálcák;

  • Expandált polisztirolból készült étel és ital tárolók, vagyis az eldobható műanyag ételtartó doboz, italtároló és italtartó pohár;

  • A könnyű műanyagból készült hordtasakok (15 mikron felett);

  • Oxidatív úton lebomló műanyagok: olyan adalékanyaggal ellátott műanyagok, amelyek oxidációval mikroméretű részecskékre bontható.

A nem expandált polisztirolból készült műanyag poharak – mint például a PLA -, 2023. január 1.-ig haladékot kaptak.

A műanyag zacskók betiltása

A magyar szabályozás az élővilágra legveszélyesebb műanyagot sem kíméli. A 15 és 50 mikron falvastagság közötti műanyag zacskókat betiltják, valamint az ennél vékonyabb zacskók termékdíját a húsz szorosára emelik.

Az úgynevezett lebomló műanyag zacskókra is termék díjat vezetnek be. Ugyanis ezek esetén a lebomló jelző megtévesztő lehet, mivel kizárólag ipari körülmények között képes a teljes lebomlásra. A 15 mikronnál vastagabb falú zacskók kizárólag lebomló műanyagból készülhetnek. 

A Greenpeace Magyarország további kiegészítésekre sürgeti a kormányt:

  • Biztosítsa a kormány, hogy a kivetett termékdíjat a kereskedők ne tudják a vásárlóra hárítani

  • Ne lehessen egyszer használatos műanyag zacskót ingyen biztosítani a fogyasztóknak

  • Vállaljon garanciát a különböző csak ipari körülmények között lebomló műanyag zacskók begyűjtésére és szakszerű feldolgozására

  • Térjen ki a törvény a nyersanyag pazarló egyszer használatos termékek és csomagolóanyagok visszaszorítására. Illetve a betiltott eldobható műanyag termékeket ne más eldobható termékkel helyettesítik.

egyszer használatos műanyag törvény

Végtelen az alternatívák száma az eldobható műanyagokra

Nem véletlen, hogy sokszor a műanyag szívószálakkal szimbolizálják az óceánok szennyezést. Az egyik legkárosabb műanyag termékek egyike, amely még csak nem is újrahasznosítható. Szerencsére napjainkban rengeteg alternatíva elérhető. Ha érdekelnek a stílusos alternatívák a szívószálra, olvasd el korábbi cikkünket a témában.

Csak hazánkban óránként 180 ezer PET palackot használunk el, aminek csekély hányada kerül újrahasznosításra. A legnagyobb része a természetben landol, amit hosszú évszázadokig szennyez, mire természetes körülmények között lebomlana. A legegyszerűbb megoldás ennek csökkentésére egy fenntartható jövő reményében, ha egyáltalán nem használsz PET palackot. 

Ehhez nem kell lemondanod a természetes ásványvíz nyújtotta előnyökről. Válaszd helyette a környezetbarát ballonos ásványvíz szolgáltatást. A Montivíz gondoskodik a ballonok újrahasználásáról és újrahasznosításáról is. Továbbá rendelhetsz tőlünk környezetbarát kókuszrostból készült kulacsot, amiben bárhová magaddal viheted hazánk kincsét környezetbarát módon.

 

 

TOVÁBBI HÍREK
Montivíz újabb sikerre a nemzetkőzi porondon
Montivíz újabb sikerre a nemzetkőzi porondon
2024.04.08

Az ESQR (European Society for Quality Research) egy svájci szervezet, aminek a célja, hogy elősegítse a minőségtudatosságot azzal, hogy díjazza a legjobb gyakorlatokat, a kiválóságot és a technológiai innovációt világszerte. 2023-ban a Dubai-ban került sor az ESQR szakmai bizottsága által kiválasztott vállalkozások díjazására. Az eseményre a Montivíz is meghívást kapott a díjvárományosaként.

Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
2024.03.22

A hatékony visszajelzés-adás kulcsfontosságú a sikeres vezetés és az alkalmazottak fejlődése szempontjából. A jó visszajelzések nemcsak képet adnak az alkalmazottaknak a teljesítményükről, hanem elősegítik a fejlődést és motiválnak. A nem megfelelő visszajelzésekkel ellenben az ellentétes hatást érhetjük el, vagyis romboljuk vele a morált és a teljesítményt. Ezért fontos, hogy a menedzsment tisztában legyen azzal, hogyan kell hatékony és konstruktív visszajelzést adni a beosztottaknak.

Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
2024.03.08

A "brain fog" egy mentális állapot, amikor nehéznek érezzük a koncentrációt, a memóriánk kihagy, és az egyszerűbb mindennapi tevékenységeket is jóval nehezebbnek találjuk. Bár az orvostudomány nem tekinti betegségnek, azonban fontos, hogy felismerjük és foglalkozzunk a megelőzésével. Néhány jó tanácsot gyűjtöttünk össze, amivel elkerülhetjük, hogy ködös aggyal ébredjünk.

Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
2024.02.23

Valószínűleg legtöbbünk már megtapasztalta az úgynevezett “brain fog”, vagyis az agyi köd érzést, még ha nem is voltunk tudatában a dolognak. Az agyi köd egy zavaros érzés, amikor nem tudunk koncentrálni, kimerültnek érezzük magunkat, ugyanakkor még sem tudunk aludni vagy pihenni, illetve elfelejtünk dolgokat, vagy egyszerű hibákat, figyelmetlenségeket követünk el. Az agyi ködöt sok minden kiválthatja az alváshiánytól kezdve a hormonális változásokon át, az olyan egészségügyi problémákig, mint például a szorongás, vírusos megbetegedés és Lyme-kór. Bár nem betegségként tartják számon az agyi ködöt, mégis érdemes odafigyelni rá, és megelőzni.

Az introvertált munkavállalók megértése és támogatása a vállalati környezetben
Az introvertált munkavállalók megértése és támogatása a vállalati környezetben
2024.02.14

Az introvertált személyiséggel számtalan olyan pozitív tulajdonság társul, ami egy szervezet számára előnyös lehet. Azonban észrevétlenül bele ütközhetünk olyan nehézségekbe, amelyek hátráltatják a visszahozódó személyiségek kibontakozását a munkában. Viszont fontos, hogy erre ne negatívumként tekintsünk, hanem leküzdendő akadályként.

Mikroplasztik, a láthatatlan ellenség, ami mindenhol ott van
Mikroplasztik, a láthatatlan ellenség, ami mindenhol ott van
2024.02.02

A mikroplasztik jelenség környezetvédelmi és egészségügyi szempontból egyaránt komoly aggodalomra ad okot. A mikroműanyag szó szerint körülvesz minket: jelen van a vizekben - az ivóvízben is -, a talajban és levegőben. A tápláléklánc alján elhelyezkedő élőlények gyakran összekeverik a tápanyaggal a szabad szemmel sokszor láthatatlan részecskék, amelyek így bejutnak a táplálékláncba. A probléma újdonsága miatt még nincsenek kutatások a mikroplasztik hosszútávú hatásáról, viszont az már most is jól látszik, hogy egészségünkre és környezetünkre egyaránt ártalmas.