Egyszer használatos műanyagtörvényről

2021.06.14

A tavaly elfogadott műanyag törvény július 1.-jétől lép hatályba, ami az egyszer használatos műanyagok betiltását és kivezetését célozza meg. Ennek értelmében számos eldobható műanyag termék forgalmazását tiltják be. Magyarország túlteljesíti az Uniós szabályozást, ugyanis a hazai törvény egy rendkívül érzékeny területet is érint.

egyszer használatos műanyag betiltása

Miért van szükség az egyszer használatos műanyagok betiltására?

Az óceánokban található hulladék 80 százaléka nem lebomló műanyag szemét. Ahogy korábbi cikkünkben olvasható, ez hatalmas környezeti terhelést jelent Földünkre, ami közvetlenül és közvetetten egyaránt érint minket is embereket.

 Az óceánok szennyezése miatt egyre több faj állománya csökken jelentősen vagy pusztul ki teljesen. A táplálékláncon keresztül egyre több mikroműanyag kerül a mi szervezetünkbe is. A hazai vizekben is egyre nagyobb koncentrációban mutatható ki műanyag részecske.

Az egyszerhasználatos műanyagok jelentik az egyik legnagyobb veszélyt. A műanyag törvény értelmében betiltásra kerülő műanyagok teszik ki az óceánokba kerülő nem lebomló hulladék 70 százalékát.

Milyen műanyagok kerülnek betiltásra 2021-ben?

  • Egyszerhasználatos eldobható műanyagevőeszközök (kések, villák, kanalak és pálcikák);

  • Egyszer használatos eldobható műanyagtányérok;

  • Műanyagszívószálak;

  • Műanyagfülpiszkálók;

  • Léggömb tartó műanyagpálcák;

  • Expandált polisztirolból készült étel és ital tárolók, vagyis az eldobható műanyag ételtartó doboz, italtároló és italtartó pohár;

  • A könnyű műanyagból készült hordtasakok (15 mikron felett);

  • Oxidatív úton lebomló műanyagok: olyan adalékanyaggal ellátott műanyagok, amelyek oxidációval mikroméretű részecskékre bontható.

A nem expandált polisztirolból készült műanyag poharak – mint például a PLA -, 2023. január 1.-ig haladékot kaptak.

A műanyag zacskók betiltása

A magyar szabályozás az élővilágra legveszélyesebb műanyagot sem kíméli. A 15 és 50 mikron falvastagság közötti műanyag zacskókat betiltják, valamint az ennél vékonyabb zacskók termékdíját a húsz szorosára emelik.

Az úgynevezett lebomló műanyag zacskókra is termék díjat vezetnek be. Ugyanis ezek esetén a lebomló jelző megtévesztő lehet, mivel kizárólag ipari körülmények között képes a teljes lebomlásra. A 15 mikronnál vastagabb falú zacskók kizárólag lebomló műanyagból készülhetnek. 

A Greenpeace Magyarország további kiegészítésekre sürgeti a kormányt:

  • Biztosítsa a kormány, hogy a kivetett termékdíjat a kereskedők ne tudják a vásárlóra hárítani

  • Ne lehessen egyszer használatos műanyag zacskót ingyen biztosítani a fogyasztóknak

  • Vállaljon garanciát a különböző csak ipari körülmények között lebomló műanyag zacskók begyűjtésére és szakszerű feldolgozására

  • Térjen ki a törvény a nyersanyag pazarló egyszer használatos termékek és csomagolóanyagok visszaszorítására. Illetve a betiltott eldobható műanyag termékeket ne más eldobható termékkel helyettesítik.

egyszer használatos műanyag törvény

Végtelen az alternatívák száma az eldobható műanyagokra

Nem véletlen, hogy sokszor a műanyag szívószálakkal szimbolizálják az óceánok szennyezést. Az egyik legkárosabb műanyag termékek egyike, amely még csak nem is újrahasznosítható. Szerencsére napjainkban rengeteg alternatíva elérhető. Ha érdekelnek a stílusos alternatívák a szívószálra, olvasd el korábbi cikkünket a témában.

Csak hazánkban óránként 180 ezer PET palackot használunk el, aminek csekély hányada kerül újrahasznosításra. A legnagyobb része a természetben landol, amit hosszú évszázadokig szennyez, mire természetes körülmények között lebomlana. A legegyszerűbb megoldás ennek csökkentésére egy fenntartható jövő reményében, ha egyáltalán nem használsz PET palackot. 

Ehhez nem kell lemondanod a természetes ásványvíz nyújtotta előnyökről. Válaszd helyette a környezetbarát ballonos ásványvíz szolgáltatást. A Montivíz gondoskodik a ballonok újrahasználásáról és újrahasznosításáról is. Továbbá rendelhetsz tőlünk környezetbarát kókuszrostból készült kulacsot, amiben bárhová magaddal viheted hazánk kincsét környezetbarát módon.

 

 

TOVÁBBI HÍREK
Hogyan teremtsünk pozitív vállalati légkört?
Hogyan teremtsünk pozitív vállalati légkört?
2023.12.08

Nem mindig könnyű kialakítani és fenntartani a munkahelyi kapcsolatokat, mivel időt és energiát igényelnek. Azonban az erőfeszítések megéri, mivel a pozitív munkahelyi kapcsolatok hozzájárulnak a közös célok eléréséhez és növelik a munkahelyi siker esélyeit.

Miért fontos a pozitív légkör a munkahelyen?
Miért fontos a pozitív légkör a munkahelyen?
2023.12.01

A munkahelyi kapcsolatoknak és légkörnek nagyobb hatása van a dolgozók közérzetére és teljesítményére, mint sokan gondolnák. Ha szilárd és jó kapcsolatokat ápolunk csapatunkkal, akkor örömmel fogunk munkába menni. Ez a pozitív érzés és hozzáállás munkahatékonyságunkon és teljesítményünkön is meglátszik.

Hogyan alkalmazkodjunk a téli időszámításhoz?
Hogyan alkalmazkodjunk a téli időszámításhoz?
2023.11.28

A tél már kopogtat az ajtónkon, a nappalok rövidek és zimankósak, az éjszakák hosszúak és hidegek. A téli hónapok - sokszor észrevétlenül - csökkentik motivációnkat, és megnehezíti az összpontosítást a munkára. Szerencsére egy kis odafigyeléssel, néhány apró “lifehack”-kel - vagyis apró trükkel - ellensúlyozni tudjuk a hideg hónapokkal járó nehézségeket.

Hogyan dolgozzunk munkaórák helyett az eredményekért?
Hogyan dolgozzunk munkaórák helyett az eredményekért?
2023.11.17

A munka eredményességének érdekében a vállalkozásoknak kizárólag arra kell koncentrálniuk, hogy az alkalmazottaknak milyen feladatokat kell elvégezniük és azt milyen minőségben kell tenniük. Ez az úgynevezett eredményközpontú munkakörnyezet alapja. Egyszerűen hangzik, nem igaz? A gyakorlatban egy kicsit bonyolultabb, de egy kis szemléletváltással gyorsan nagy lépéseket tehetünk az irányába.

Hogyan tegyük a tanulást a mindennapok részévé?
Hogyan tegyük a tanulást a mindennapok részévé?
2023.11.10

A modern vezetők hatásköre túlmutat a hagyományosan megszokottnál. Nemcsak a munkafolyamatokat és a projekteket kell irányítani, illetve kulcsfontosságú döntéseket hozni, hanem a csapat fejlődését is ösztönözni és támogatni kell. A munkavállalók ideje véges, de kritikus hiba lenne, ha nem tudnánk időt szakítani a tanulásra.

Élelmezési világnap - A víz élet, a víz élelem
Élelmezési világnap - A víz élet, a víz élelem
2023.10.13

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének kezdeményezésére hívták életre az Élelmezési Világnapot több, mint 50 éve. Az esemény célja, hogy felhívja a világ figyelmét arra, hogy világszerte közel 1 milliárd ember éhezik, miközben világ többi részén a túlsúllyal küzdenek. Idén az Élelmezési világnap reflektor fényében a minden élelmiszer mögött megbúvó felbecsülhetetlen értékű ivóvíz áll.