Küzdelem az elsivatagosodás és az aszály ellen

2020.06.17

Az utóbbi évtizedekben az egyre jobban elhúzódó nyári forróság és csapadékmentes időszakok miatt egyre nagyobb mértékű talajromlás következett be a világon több helyen is.

Az ENSZ 1994-ben nevezte ki június 17-ét az elsivatagosodás és aszály elleni küzdelem világnapjává, hogy felhívja a figyelmet a helyzet súlyosságára.

Egyre erősödő aszály

Magyarország ugyan kedvező helyzetben van, mivel földrajzi adottságai miatt sok víznyerő hellyel rendelkezik, de talán te is észrevetted nyáron az erdőt járva, hogy nem csak a patakok, hanem a források is kiszáradnak.

A világból is egyre több vészjósló hír érkezik: az amúgy óriási vízhozamú Viktória-vízesés csaknem teljesen kiszáradt egy időre, az aszályos időszakokban pedig sokfelé erdőtüzek pusztítanak.

Az elsivatagosodás miatt a talaj minősége leromlik, jobban erodálódik, ennek következtében az adott talajon élő növény-és állatfajok kipusztulnak.

A növekvő fenyegetés határozottabb fellépést követel meg, hiszen a termékeny talaj, a biológiai sokszínűség megőrzése életbevágó fontosságú.

Mi okozza az elsivatagosodást?

Az elsivatagosodást az emberi tevékenység és az éghajlatváltozás együttesen eredményezi. A víz túlzott használata vagy nem hatékony felhasználása miatt csökken a terület teljes vízellátása. A túllegeltetés és az erdőirtás károsítja a földet védő, nedvesen és termékenyen tartó vegetációt. 

A növekvő átlaghőmérséklet miatt gyakoribbak és súlyosabbak az aszályok. A talajromlás során üvegházhatást okozó gázok kerülnek a levegőbe, ezzel gyorsul az éghajlatváltozás. A regenerálódott talaj ugyanakkor fokozatosan elnyeli az üvegházhatást okozó gázokat.

Milyen módszerek vannak a megelőzésre?

Tanulmányok bizonyítják, hogy sokkal kevesebb a költsége a megelőzésnek mint a talaj regenerálásának. A felelős, fenntartható mezőgazdaság megszervezése minden ország kiemelt feladata. Mint minden környezetvédelmi kérdésben, az aszály elleni küzdelemben is fontos, hogy mi magunk, egyesével is sokat tehetünk, a kis erőfeszítések pedig összeadódnak. Ha teheted, ne vágd ki a fákat, tarts udvarodon minél nagyobb zöld területet változatos növényekkel. Nagyon fontos, hogy ne pazarold a vizet, annyit használj fel, amennyire feltétlenül szükséged van.

Kincs a Káli-medencéből

A Monti természetes ásványvíz a Káli-medencében, Monostorapátiban bukkan felszínre. Ásványianyag-összetétele miatt valódi kincs az emberi szervezet számára. Vasat, fluort nem tartalmaz, nátriumban szegény. Ugyanakkor kalcium és magnézium a mindennapi szükségletünket kielégítő mértékben található meg benne, különösen ajánlott sportolók és gyermekek számára. Kóstold meg, frissülj fel Te is Montivízzel!

TOVÁBBI HÍREK
Montivíz újabb sikerre a nemzetkőzi porondon
Montivíz újabb sikerre a nemzetkőzi porondon
2024.04.08

Az ESQR (European Society for Quality Research) egy svájci szervezet, aminek a célja, hogy elősegítse a minőségtudatosságot azzal, hogy díjazza a legjobb gyakorlatokat, a kiválóságot és a technológiai innovációt világszerte. 2023-ban a Dubai-ban került sor az ESQR szakmai bizottsága által kiválasztott vállalkozások díjazására. Az eseményre a Montivíz is meghívást kapott a díjvárományosaként.

Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
2024.03.22

A hatékony visszajelzés-adás kulcsfontosságú a sikeres vezetés és az alkalmazottak fejlődése szempontjából. A jó visszajelzések nemcsak képet adnak az alkalmazottaknak a teljesítményükről, hanem elősegítik a fejlődést és motiválnak. A nem megfelelő visszajelzésekkel ellenben az ellentétes hatást érhetjük el, vagyis romboljuk vele a morált és a teljesítményt. Ezért fontos, hogy a menedzsment tisztában legyen azzal, hogyan kell hatékony és konstruktív visszajelzést adni a beosztottaknak.

Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
2024.03.08

A "brain fog" egy mentális állapot, amikor nehéznek érezzük a koncentrációt, a memóriánk kihagy, és az egyszerűbb mindennapi tevékenységeket is jóval nehezebbnek találjuk. Bár az orvostudomány nem tekinti betegségnek, azonban fontos, hogy felismerjük és foglalkozzunk a megelőzésével. Néhány jó tanácsot gyűjtöttünk össze, amivel elkerülhetjük, hogy ködös aggyal ébredjünk.

Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
2024.02.23

Valószínűleg legtöbbünk már megtapasztalta az úgynevezett “brain fog”, vagyis az agyi köd érzést, még ha nem is voltunk tudatában a dolognak. Az agyi köd egy zavaros érzés, amikor nem tudunk koncentrálni, kimerültnek érezzük magunkat, ugyanakkor még sem tudunk aludni vagy pihenni, illetve elfelejtünk dolgokat, vagy egyszerű hibákat, figyelmetlenségeket követünk el. Az agyi ködöt sok minden kiválthatja az alváshiánytól kezdve a hormonális változásokon át, az olyan egészségügyi problémákig, mint például a szorongás, vírusos megbetegedés és Lyme-kór. Bár nem betegségként tartják számon az agyi ködöt, mégis érdemes odafigyelni rá, és megelőzni.

Az introvertált munkavállalók megértése és támogatása a vállalati környezetben
Az introvertált munkavállalók megértése és támogatása a vállalati környezetben
2024.02.14

Az introvertált személyiséggel számtalan olyan pozitív tulajdonság társul, ami egy szervezet számára előnyös lehet. Azonban észrevétlenül bele ütközhetünk olyan nehézségekbe, amelyek hátráltatják a visszahozódó személyiségek kibontakozását a munkában. Viszont fontos, hogy erre ne negatívumként tekintsünk, hanem leküzdendő akadályként.

Mikroplasztik, a láthatatlan ellenség, ami mindenhol ott van
Mikroplasztik, a láthatatlan ellenség, ami mindenhol ott van
2024.02.02

A mikroplasztik jelenség környezetvédelmi és egészségügyi szempontból egyaránt komoly aggodalomra ad okot. A mikroműanyag szó szerint körülvesz minket: jelen van a vizekben - az ivóvízben is -, a talajban és levegőben. A tápláléklánc alján elhelyezkedő élőlények gyakran összekeverik a tápanyaggal a szabad szemmel sokszor láthatatlan részecskék, amelyek így bejutnak a táplálékláncba. A probléma újdonsága miatt még nincsenek kutatások a mikroplasztik hosszútávú hatásáról, viszont az már most is jól látszik, hogy egészségünkre és környezetünkre egyaránt ártalmas.