Küzdelem az elsivatagosodás és az aszály ellen
2020.06.17
Az utóbbi évtizedekben az egyre jobban elhúzódó nyári forróság és csapadékmentes időszakok miatt egyre nagyobb mértékű talajromlás következett be a világon több helyen is.
Az ENSZ 1994-ben nevezte ki június 17-ét az elsivatagosodás és aszály elleni küzdelem világnapjává, hogy felhívja a figyelmet a helyzet súlyosságára.
Egyre erősödő aszály
Magyarország ugyan kedvező helyzetben van, mivel földrajzi adottságai miatt sok víznyerő hellyel rendelkezik, de talán te is észrevetted nyáron az erdőt járva, hogy nem csak a patakok, hanem a források is kiszáradnak.
A világból is egyre több vészjósló hír érkezik: az amúgy óriási vízhozamú Viktória-vízesés csaknem teljesen kiszáradt egy időre, az aszályos időszakokban pedig sokfelé erdőtüzek pusztítanak.
Az elsivatagosodás miatt a talaj minősége leromlik, jobban erodálódik, ennek következtében az adott talajon élő növény-és állatfajok kipusztulnak.
A növekvő fenyegetés határozottabb fellépést követel meg, hiszen a termékeny talaj, a biológiai sokszínűség megőrzése életbevágó fontosságú.
Mi okozza az elsivatagosodást?
Az elsivatagosodást az emberi tevékenység és az éghajlatváltozás együttesen eredményezi. A víz túlzott használata vagy nem hatékony felhasználása miatt csökken a terület teljes vízellátása. A túllegeltetés és az erdőirtás károsítja a földet védő, nedvesen és termékenyen tartó vegetációt.
A növekvő átlaghőmérséklet miatt gyakoribbak és súlyosabbak az aszályok. A talajromlás során üvegházhatást okozó gázok kerülnek a levegőbe, ezzel gyorsul az éghajlatváltozás. A regenerálódott talaj ugyanakkor fokozatosan elnyeli az üvegházhatást okozó gázokat.
Milyen módszerek vannak a megelőzésre?
Tanulmányok bizonyítják, hogy sokkal kevesebb a költsége a megelőzésnek mint a talaj regenerálásának. A felelős, fenntartható mezőgazdaság megszervezése minden ország kiemelt feladata. Mint minden környezetvédelmi kérdésben, az aszály elleni küzdelemben is fontos, hogy mi magunk, egyesével is sokat tehetünk, a kis erőfeszítések pedig összeadódnak. Ha teheted, ne vágd ki a fákat, tarts udvarodon minél nagyobb zöld területet változatos növényekkel. Nagyon fontos, hogy ne pazarold a vizet, annyit használj fel, amennyire feltétlenül szükséged van.
Kincs a Káli-medencéből
A Monti természetes ásványvíz a Káli-medencében, Monostorapátiban bukkan felszínre. Ásványianyag-összetétele miatt valódi kincs az emberi szervezet számára. Vasat, fluort nem tartalmaz, nátriumban szegény. Ugyanakkor kalcium és magnézium a mindennapi szükségletünket kielégítő mértékben található meg benne, különösen ajánlott sportolók és gyermekek számára. Kóstold meg, frissülj fel Te is Montivízzel!
TOVÁBBI HÍREK

Hogyan teremtsünk pozitív vállalati légkört?
2023.12.08Nem mindig könnyű kialakítani és fenntartani a munkahelyi kapcsolatokat, mivel időt és energiát igényelnek. Azonban az erőfeszítések megéri, mivel a pozitív munkahelyi kapcsolatok hozzájárulnak a közös célok eléréséhez és növelik a munkahelyi siker esélyeit.

Miért fontos a pozitív légkör a munkahelyen?
2023.12.01A munkahelyi kapcsolatoknak és légkörnek nagyobb hatása van a dolgozók közérzetére és teljesítményére, mint sokan gondolnák. Ha szilárd és jó kapcsolatokat ápolunk csapatunkkal, akkor örömmel fogunk munkába menni. Ez a pozitív érzés és hozzáállás munkahatékonyságunkon és teljesítményünkön is meglátszik.

Hogyan alkalmazkodjunk a téli időszámításhoz?
2023.11.28A tél már kopogtat az ajtónkon, a nappalok rövidek és zimankósak, az éjszakák hosszúak és hidegek. A téli hónapok - sokszor észrevétlenül - csökkentik motivációnkat, és megnehezíti az összpontosítást a munkára. Szerencsére egy kis odafigyeléssel, néhány apró “lifehack”-kel - vagyis apró trükkel - ellensúlyozni tudjuk a hideg hónapokkal járó nehézségeket.

Hogyan dolgozzunk munkaórák helyett az eredményekért?
2023.11.17A munka eredményességének érdekében a vállalkozásoknak kizárólag arra kell koncentrálniuk, hogy az alkalmazottaknak milyen feladatokat kell elvégezniük és azt milyen minőségben kell tenniük. Ez az úgynevezett eredményközpontú munkakörnyezet alapja. Egyszerűen hangzik, nem igaz? A gyakorlatban egy kicsit bonyolultabb, de egy kis szemléletváltással gyorsan nagy lépéseket tehetünk az irányába.

Hogyan tegyük a tanulást a mindennapok részévé?
2023.11.10A modern vezetők hatásköre túlmutat a hagyományosan megszokottnál. Nemcsak a munkafolyamatokat és a projekteket kell irányítani, illetve kulcsfontosságú döntéseket hozni, hanem a csapat fejlődését is ösztönözni és támogatni kell. A munkavállalók ideje véges, de kritikus hiba lenne, ha nem tudnánk időt szakítani a tanulásra.

Élelmezési világnap - A víz élet, a víz élelem
2023.10.13Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének kezdeményezésére hívták életre az Élelmezési Világnapot több, mint 50 éve. Az esemény célja, hogy felhívja a világ figyelmét arra, hogy világszerte közel 1 milliárd ember éhezik, miközben világ többi részén a túlsúllyal küzdenek. Idén az Élelmezési világnap reflektor fényében a minden élelmiszer mögött megbúvó felbecsülhetetlen értékű ivóvíz áll.