Milyen káros hatásai vannak a élővilágra a műanyag szennyezésnek?

2021.03.18

Tagadhatatlan tény, hogy napjaink egyik legnagyobb globális problémája a műanyagszennyezés. Az emberek többsége nincs tudatában ennek nagyságával és fontosságával, mivel közvetlenül nem érinti őket. Viszont az állatokra, különösen a vízi élővilágra óriási veszélyt jelent minden egyes mikroműanyag darabka, ami már most elképzelhetetlen mennyiségben hever az óceánok mélyén. Kutatók szerint a mikroműanyag szennyezés meghaladja a 14 millió tonnát is.

 a műanyag káros hatásai

Hogyan kerülhet ennyi műanyaghulladék a tengerekbe?

A műanyag, mint veszélyforrás már évek hosszú évek óta fenyegeti boylgónk ökoszisztémáját. Az előállított műanyag jelentős része - megközelítőleg a 91 százaléka - nem kerül újrahasznosításra, hanem műanyaghulladékként végzi. Ennek egy része a kommunális hulladékként a szeméttelepre kerül, viszont jelentős része a természetben köt ki. 

A legtöbb műanyagnak a lebomlási ideje természetes körülmények között több, mint 500 év. A környezeti hatásokra fizikailag felaprózódik és előbb vagy utóbb az óceánokba kerül, ami évente több mint 13 millió tonna műanyagot jelent. Ehhez jön hozzá még a szabad szemmel nem látható mikroműanyag. Az utobbiról további információkat olvashatsz a képre kattintva!

műanyag káros hatásai

A műanyagszennyezés káros hatásai az élővilágra

Az óceánokba kerülő műanyag káros hatásai közvetlenül vagy közvetetlenül, de bolygónk minden élőlényét érinti. Rengeteg kép kering a világhálón teknősökről, akik elakadtak a műanyaghálóban, de ez sajnos csak a jéghegy csúcsa. Ahogy korábbi bejegyzésünkben írtuk, a legnagyobb problémát az jelenti, hogy az élőlények összetévesztik a műanyagot a táplálékkal. A szervezetükben felgyülemlő műanyag kifejti káros hatását és a táplálékláncon keresztül az összes vízi élőlényt érinti előbb vagy utóbb.

A globális felmelegedés mellett a műanyagszennyezés is óriási veszélyt jelent a korallzátonyra. Földünk egyik legfontosabb és leggazdagabb ökoszisztémáját az óceánokba lerakódó műanyaghulladék folyamatosan mérgezi. 

A legveszélyesebb műanyag

Egyértelműen a vékony műanyagzacskók jelentik a legnagyobb veszélyt az élővilág számára. Ezek a műanyagzacskók rugalmas szálakat tartalmaznak és teljesen áttetszőek. Ebből kifolyólag a vízi élőlények gyakran összetévesztik a táplálékkal a műanyagzacskó darabokat. Körülbelül 1000 év szükséges ahhoz, hogy a tengervízben teljesen lebomoljanak.

Szerencsére napjainkban igen sok megoldás létezik a műanyag zacskó helyettesítésére. Természetes anyagból készült vászontáskák széles kínálata közül válogathatsz vagy te magad is készíthetsz magadnak.

A műanyagszennyezés egyik fő felelőse a halászat

A halászathoz köthető hulladék, mint például az elszakadt vagy a szándékosan hátrahagyott halászhálók jelentik a második legnagyobb veszélyforrást a vízi élőlényekre. A nagyobb testű állatok számára, mint a delfin, halálos csapdát jelentenek a szabadon engedett hálók.

Belefulladunk a műanyagpalackokba

2016-ban több mint 480 milliárd műanyagpalackot adtak el, miközben a felét se gyűjtöttük össze újrahasznosításra. A PET palackok nagy része kemény műanyagból készül, ami nagy veszélyt jelent a vízi élővilágra, különösen a vízi madarakra.

Hogyan segíthetsz ezen a problémán? A válasz nagyon egyszerű: ne vegyél több PET palackot! Szerezz be egy kulacsot, amit mindenhova magaddal vihetsz. Manapság több ezer színű, formájú és méretű közül választhatsz. Vásárolj ballonos ásványvizet a Montivíztől és töltsd meg kényelmesen kulacsodat selymes ásványvízzel, mielőtt útnak indulnál! A Montivíz ballonjait 100 százalékban újrahasznosítja, így kímélve a környezetet.

Nem vagy biztos benne, hogy megéri ballonos vizet rendelned? Segítünk a kérdésben!

műanyag hatása a környezetre

Egyszer használatos műanyagok

Becslések szerint több, mint 8 milliárd műanyag szívószál hever a tengerpartokon. Az utóbbi években szerencsére az egyszer használatos műanyagok a figyelem középpontjába kerültek. Az Európai Unió tagállamai, köztük Magyarország, idén júlisban betiltja az olyan egyszerhasználatos műanyagokat, mint például a szívószál. 2023-ig további könnyen helyettesíthető műanyag termék fog a tiltó listára kerülni.

Manapság rengeteg különböző alternatíva létezik a műanyag szívószál helyettesítésére, ami nem csak környezetbarát, hanem stílusos is!

Minden apró tett számít!

Könnyű azzal áltatni magunkat, hogy egy ember nem változtathat egy ilyen mértékű globális problémán. Viszont, ha mindenki apró lépéseket tesz afelé, hogy csökkentse ökológiai lábnyomát, akkor hamarosan az élővilág új életre kel. Gondoljunk csak tavaly tavaszra, amikor az emberek jó része letette az autót. A természet virágzásnak indult és új erőre kapott. Szabaditsuk meg bolygónkat a műanyag káros hatásaitól!

Legyen az első lépés a PET palack elhagyása. Rendelj kényelmesen házhoz természetes ásványvizet a Káli-medencéből webshopunkon keresztül vagy kérj egyedi ajánlatot!

ásványvíz a műanyag káros hatásai nélkül

TOVÁBBI HÍREK
Montivíz újabb sikerre a nemzetkőzi porondon
Montivíz újabb sikerre a nemzetkőzi porondon
2024.04.08

Az ESQR (European Society for Quality Research) egy svájci szervezet, aminek a célja, hogy elősegítse a minőségtudatosságot azzal, hogy díjazza a legjobb gyakorlatokat, a kiválóságot és a technológiai innovációt világszerte. 2023-ban a Dubai-ban került sor az ESQR szakmai bizottsága által kiválasztott vállalkozások díjazására. Az eseményre a Montivíz is meghívást kapott a díjvárományosaként.

Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
2024.03.22

A hatékony visszajelzés-adás kulcsfontosságú a sikeres vezetés és az alkalmazottak fejlődése szempontjából. A jó visszajelzések nemcsak képet adnak az alkalmazottaknak a teljesítményükről, hanem elősegítik a fejlődést és motiválnak. A nem megfelelő visszajelzésekkel ellenben az ellentétes hatást érhetjük el, vagyis romboljuk vele a morált és a teljesítményt. Ezért fontos, hogy a menedzsment tisztában legyen azzal, hogyan kell hatékony és konstruktív visszajelzést adni a beosztottaknak.

Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
2024.03.08

A "brain fog" egy mentális állapot, amikor nehéznek érezzük a koncentrációt, a memóriánk kihagy, és az egyszerűbb mindennapi tevékenységeket is jóval nehezebbnek találjuk. Bár az orvostudomány nem tekinti betegségnek, azonban fontos, hogy felismerjük és foglalkozzunk a megelőzésével. Néhány jó tanácsot gyűjtöttünk össze, amivel elkerülhetjük, hogy ködös aggyal ébredjünk.

Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
2024.02.23

Valószínűleg legtöbbünk már megtapasztalta az úgynevezett “brain fog”, vagyis az agyi köd érzést, még ha nem is voltunk tudatában a dolognak. Az agyi köd egy zavaros érzés, amikor nem tudunk koncentrálni, kimerültnek érezzük magunkat, ugyanakkor még sem tudunk aludni vagy pihenni, illetve elfelejtünk dolgokat, vagy egyszerű hibákat, figyelmetlenségeket követünk el. Az agyi ködöt sok minden kiválthatja az alváshiánytól kezdve a hormonális változásokon át, az olyan egészségügyi problémákig, mint például a szorongás, vírusos megbetegedés és Lyme-kór. Bár nem betegségként tartják számon az agyi ködöt, mégis érdemes odafigyelni rá, és megelőzni.

Az introvertált munkavállalók megértése és támogatása a vállalati környezetben
Az introvertált munkavállalók megértése és támogatása a vállalati környezetben
2024.02.14

Az introvertált személyiséggel számtalan olyan pozitív tulajdonság társul, ami egy szervezet számára előnyös lehet. Azonban észrevétlenül bele ütközhetünk olyan nehézségekbe, amelyek hátráltatják a visszahozódó személyiségek kibontakozását a munkában. Viszont fontos, hogy erre ne negatívumként tekintsünk, hanem leküzdendő akadályként.

Mikroplasztik, a láthatatlan ellenség, ami mindenhol ott van
Mikroplasztik, a láthatatlan ellenség, ami mindenhol ott van
2024.02.02

A mikroplasztik jelenség környezetvédelmi és egészségügyi szempontból egyaránt komoly aggodalomra ad okot. A mikroműanyag szó szerint körülvesz minket: jelen van a vizekben - az ivóvízben is -, a talajban és levegőben. A tápláléklánc alján elhelyezkedő élőlények gyakran összekeverik a tápanyaggal a szabad szemmel sokszor láthatatlan részecskék, amelyek így bejutnak a táplálékláncba. A probléma újdonsága miatt még nincsenek kutatások a mikroplasztik hosszútávú hatásáról, viszont az már most is jól látszik, hogy egészségünkre és környezetünkre egyaránt ártalmas.