Tények és tévhitek a vízivásról!
2021.08.27Naponta 8 pohár vizet kell inni. Ha sok vizet iszom, akkor lefogyok. A vízzel méregteleníthetem a szervezetemet. Rengeteg ezekhez hasonló állítás és ajánlás hallható nap mint nap. Legtöbben tényként kezelik ezeket, miközben legtöbbnek nincs semmilyen tudományos alapja. Utánajártunk melyik igaz és melyik mítosz csupán!
Napi 8 pohár vizet kell meginni
Tévhit: Az egyértelmű, hogy legegyszerűbben vízivással tudjuk fedezni a napi ajánlott folyadékbevitelt. Viszont hogy miért a 8 pohár, mint ajánlott mennyiség lett a legelterjedtebb senki nem tudja. Ugyanis az ajánlott napi folyadékbevitel mennyiségét rengeteg tényező befolyásolja.
Az Amerikai Egészségügyi Intézet iránymutatása alapján ez a mennyiség a nők számára 1,5-2,5 liter, a férfiak számára pedig 3-3,5 liter vizet jelent.
A kutatók szerint nem szükséges ezt a mennyiséget víz formájában bevinni szervezetünkben, ugyanis az ételekben található folyadék is hozzájárul a hidratációhoz. Például a nagy nyári melegben könnyedén kiválthatunk 1-2 pohár vizet egy nagyobb szelet dinnyével.
A víz kimossa a toxinokat szervezetünkből
Tény: Természetesen nem a víz semlegesíti a testünkben lévő méreganyagokat, hanem a vesénk. A páros szervünknek viszont jelentős mennyiségű vízre van szüksége, hogy eredményesen végezze feladatát, vagyis testünk méregtelenítését. Ha nem hidratáljuk magunkat megfelelően, vesénk se fog hatékonyan működni, aminek következtében szervezetünkben felgyülemlenek a toxinok.
Ha sok vizet iszunk, ápolt és egészséges lesz bőrünk
Tévhit: Az elfogyasztott víz mennyisége nincs közvetlen összefüggésben bőrünk minőségével és hidratáltságával. Valójában, - hacsak nem vagyunk extrém mértékben dehidratáltak – az elfogyasztott vízmennyiségnek semmilyen hatása nincs bőrünk külső rétegére.
A vízivással fogyhatsz
Tény: Konkrétan nem a víz fog lefogyasztani, de jelentősen elősegíti a folyamatot. Már azzal hatalmas előrelépést teszel a súlycsökkentés irányába, ha cukros vagy mesterséges üdítőitalok helyett tiszta természetes ásványvizet iszol. Ezáltal rengeteg felesleges kalóriától kíméled meg magad.
Az étkezés előtt elfogyasztott víz is hozzájárul ahhoz, hogy napi kalóriabevitelünket csökkentsük. A víz teltség érzetet okoz, így kevesebbet eszünk az étkezéskor. Illetve ha éhesnek érezzük magunkat, egy pohár víz elfogyasztásával ellenőrizhetjük, hogy valóban éhesek vagyunk-e, vagy csak ki vagyunk száradva. Ugyanis ezt a két ingert nagyon könnyű összetéveszteni.
Továbbá friss kutatások szerint a jéghideg víz serkenti az anyagcserét, mivel szervezetünk kalóriát éget el azzal, hogy felmelegítse a szervezetünkön átfolyó vizet.
Sportitalokkal növelhetjük fizikai teljesítményünket
Tévhit: Bár a sportital reklámok nagyon meggyőzőek tudnak lenni, a valóságban viszont egyáltalán nincs szükséged mindenféle adalékanyaggal dúsított vízre edzéshez. Egyetlen folyadék, amire szükséged van edzés közben, az a természetes tiszta ásványvíz, arra viszont nagyon. Szervezetünknek folyamatos vízutánpótlásra van szüksége, hogy a tápanyagokat és a szükséges energiát el tudja szállítani a megfelelő helyre.
Hacsak nem extrém fizikai megpróbáltatásnak teszed ki szervezeted, - például maraton futás - , teljesen felesleges a pénztárcádat terhelned drága sportitalokkal. Illetve előző ponthoz kapcsolódva, felesleges rejtett kalóriáktól is megkíméled testedet.
A sok víz is megárthat
Tény: Ez elsősorban azokra az emberekre vonatkozik, akik valamilyen specifikus egészségügyi problémával küzdenek. Ilyen lehet a magas vérnyomás, a szívbetegségek, az ödéma és a vese problémák. Ha túl sok vizet iszik ilyenkor az ember, szervezetében komoly komplikációkat okozhat a megnövekedett vízmennyiség.
Az egészséges szervezet számára is vannak bizonyos helyzetek, amikor jobb kerülni a vízfogyasztás. Étkezés előtt és közben nem ajánlott túl sok vizet fogyasztani, mivel felhígítja a gyomorsavat, ami emésztési problémákhoz vezethet.
A kemény edzéstől dehidratáltak leszünk
Tévhit: Ha megszomjazunk, az még nem azt jelenti, hogy dehidratáltak vagyunk. Akkor leszünk dehidratáltak, ha testtömegünk 2 százalékával megegyező mennyiségű vizet vesztünk. Egy átlagos felnőtt férfi esetén ez 1,7 liter vizet jelent.
Hacsak nem maratón lefutást, triatlont vagy más extrém terheléssel járó sportot választunk, nincs okunk aggódni a dehidratáció miatt.
Mindegy milyen vizet iszunk
Ahogy korábbi cikkünkben írtuk, víz és víz között óriási különbség lehet. Ami nem csak az ízében mutatkozik meg. Folyadék utánpótlásra a tiszta, természetes ásványvíz a legalkalmasabb. A természetes karsztvíz segíti hosszútávon pótolni a szervezetünk számára esszenciális ásványi anyagokat, amihez egy vízadagoló készülék plusz kényelmet nyújt.
A Montivíz természetes hazai ásványvíz gazdag a szervezetszámára fontos ásványi anyagokban. A kalciumban és magnéziumban gazdag nátrium szegény ásványvizet érintetlenül töltjük ballonjainkba. Tudj meg többet a Montivízről és rendeld házhoz a Káli-medence kincsét!
Tények és tévhitek a szénsavas vízről
Hazánkban nagy kultusza van a szénsavas víz fogyasztásának. Széles körben elismert tény, hogy a szénsavas üdítők fogyasztása nagy mennyiségben nem egészséges, de vajon mi a helyzet a szénsavas ásványvízzel és a szikvízzel, szódával? Olvasd el korábbi cikkünket!
TOVÁBBI HÍREK

Hogyan teremtsünk pozitív vállalati légkört?
2023.12.08Nem mindig könnyű kialakítani és fenntartani a munkahelyi kapcsolatokat, mivel időt és energiát igényelnek. Azonban az erőfeszítések megéri, mivel a pozitív munkahelyi kapcsolatok hozzájárulnak a közös célok eléréséhez és növelik a munkahelyi siker esélyeit.

Miért fontos a pozitív légkör a munkahelyen?
2023.12.01A munkahelyi kapcsolatoknak és légkörnek nagyobb hatása van a dolgozók közérzetére és teljesítményére, mint sokan gondolnák. Ha szilárd és jó kapcsolatokat ápolunk csapatunkkal, akkor örömmel fogunk munkába menni. Ez a pozitív érzés és hozzáállás munkahatékonyságunkon és teljesítményünkön is meglátszik.

Hogyan alkalmazkodjunk a téli időszámításhoz?
2023.11.28A tél már kopogtat az ajtónkon, a nappalok rövidek és zimankósak, az éjszakák hosszúak és hidegek. A téli hónapok - sokszor észrevétlenül - csökkentik motivációnkat, és megnehezíti az összpontosítást a munkára. Szerencsére egy kis odafigyeléssel, néhány apró “lifehack”-kel - vagyis apró trükkel - ellensúlyozni tudjuk a hideg hónapokkal járó nehézségeket.

Hogyan dolgozzunk munkaórák helyett az eredményekért?
2023.11.17A munka eredményességének érdekében a vállalkozásoknak kizárólag arra kell koncentrálniuk, hogy az alkalmazottaknak milyen feladatokat kell elvégezniük és azt milyen minőségben kell tenniük. Ez az úgynevezett eredményközpontú munkakörnyezet alapja. Egyszerűen hangzik, nem igaz? A gyakorlatban egy kicsit bonyolultabb, de egy kis szemléletváltással gyorsan nagy lépéseket tehetünk az irányába.

Hogyan tegyük a tanulást a mindennapok részévé?
2023.11.10A modern vezetők hatásköre túlmutat a hagyományosan megszokottnál. Nemcsak a munkafolyamatokat és a projekteket kell irányítani, illetve kulcsfontosságú döntéseket hozni, hanem a csapat fejlődését is ösztönözni és támogatni kell. A munkavállalók ideje véges, de kritikus hiba lenne, ha nem tudnánk időt szakítani a tanulásra.

Élelmezési világnap - A víz élet, a víz élelem
2023.10.13Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének kezdeményezésére hívták életre az Élelmezési Világnapot több, mint 50 éve. Az esemény célja, hogy felhívja a világ figyelmét arra, hogy világszerte közel 1 milliárd ember éhezik, miközben világ többi részén a túlsúllyal küzdenek. Idén az Élelmezési világnap reflektor fényében a minden élelmiszer mögött megbúvó felbecsülhetetlen értékű ivóvíz áll.