A víz világnapja- így oszd be a vizet otthon

2020.03.20

Története

A ’92-es Környezet és Fejlődés Konferencián indítványozta az ENSZ, így 1993 óta ünnepeljük. Március 22-én számos programmal, kulturális eseménnyel emlékeztetnek mindenkit a víz jelentőségére, és a globális vízkészlet megóvására.

A víznek is kell egy jó mottó!

Az utóbbi években egy-egy jeligével illették ezt a napot, ami gyakorlatilag a fő témát is jelentette. 2020-ban sajnos a tomboló COVID-19 vírus keresztülhúzta a programokkal kapcsolatos számításainkat, annyit azonban elmondhatunk, hogy az idei évben a klímaváltozásé a fókusz – mint számos más eseményen -, hiszen bolygónk jelenleg az életéért küzd. Kinőttük, a túlnépesedés pedig sajnos helyenként túlfogyasztással, másutt éhezéssel jár együtt.

A nyugati társadalmak pazarló életmódja a víz pocsékolását is eredményezte. Így aztán soha nem látott mértékben szegeződik minden tekintet e téma köré.

Magyar vizeken

Magyarország nagyon szerencsés helyzetben van. A Kárpát-medence kitűnő minőségű termál- és gyógyvizei mellett, bővizű forrásaink, patakok, és természetesen nem utolsósorban ásványvizek lelőhelye vagyunk. A magyar csapvíz minősége is kiemelkedő. Talán sokan fel sem fogják a szerencsénket. Nap, mint nap engedhetünk meg magunknak olyan alapvető dolgokat, mint hogy csapvízzel főzünk, a gyermekeink játékmedencéjét feltölthetjük hálózati vízzel, moshatunk a vizünkkel fogat. Ezek olyan tényezők, amit sokan nem is tekintenek értéknek, pedig az, mert sajnos másutt ez luxus.

A kényelem ugyanis érték. Komfortos megoldás, amikor csak hazaérve a boltból gyorsan engedünk egy kevés vizet a tésztának, már tesszük is fel főni… Nincs szükség arra, hogy palackozott vizet használjunk főzéshez, vagy akár mosáshoz, takarításhoz, a személyes higiéniáról nem is beszélve.

Így ne pazarold a vizet

A fentiek tekintetében egyértelműen következtethetünk arra, hogy a vízzel kapcsolatos túlfogyasztás elég sok mindenre van hatással. Az ivóvízkészlet rohamosan fogy, néhány apró lépéssel azonban bárki sokat tehet megóvására.

  • Fogmosás közben az egyik leggyakoribb mozdulat, hogy megnyitjuk a csapot, majd hagyjuk folyni a vizet perceken keresztül. Ez felesleges. Zárjuk el, ha újra szükséges, akkor nyissuk meg a csapot újra.
  • Fürdésnél sokan hajlamosak elfeledkezni arról, hogy mi az elég. Lássuk csak. Ha háromnegyed óráig folyatjuk magunkra a zuhany alatt a vizet, akkor egyrészt se tisztábbak, se szebbek nem leszünk. Sőt! A meleg víz önmagában alapvetően szárítja a bőrt. Így nem célszerű hosszasan úszkálni a fürdőszobában.
  • növények öntözésénél is körültekintőbb, ha előre eltervezzük milyen sorrendben és milyen időközönként locsoljuk meg őket. Leggyakoribb hiba ugyanis, ha az öntözőkannát mindig teletöltjük, elég, ameddig elég. Azonban az utolsó adag nagy valószínűséggel sok lesz, így azt csak kiöntjük valahova. Ha azonban van egy rendszerünk, akkor tudjuk, hogy melyik virág mennyi vizet igényel, így könnyen kalkulálható, hogy az utolsó fordulónál meddig töltsük a locsolókannát vízzel.
  • Ivás. Nos igen, ez is egy érdekes kérdés. Sokszor fordul elő sajnos, hogy megkezdett palack ásványvizek, meg nem ivott pohár vizek kerülnek kiöntésre. Figyeljünk oda arra, hogy hogyan osztjuk be a folyadékot. A poharunkat célszerű mindig olyan helyre tenni, ahol szem előtt van. Van ugyanis olyan, akinek a rutinja azt diktálja: poharat csak a konyhában, vagy étkezőben lehet hagyni. Mi viszont azt tanácsoljuk, vigyük magunkkal oda, ahol éppen tartózkodunk az épületben, így annak az esélye, hogy elfeledkezünk róla szinte nulla.

A monti ballonos ásványvíz

Már többször írtunk a ballonos ásványvíz előnyeiről a palackosokéhoz képest. Most azonban egy nagyon kézenfekvő dolgot szeretnénk kiemelni.

A ballonos ásványvíz adagolása praktikus, a ballon vize felbontást követően egy hétig fogyasztható. Így nem kell megkezdett palackokat kiöntögetni, hiszen egy hét bőven elegendő arra, hogy elfogyasszuk. (Mi magunk is többször teszteltük.)

Monti hálózati automaták

Nemcsak a ballonos megoldás jelenthet segítséget a víz megfelelő beosztásában. Sokszor a hálózati automaták is nagy segítséget nyújtanak. Víztisztító szűrőikkel a víz esetleges mellékíze, szennyeződései is kiszűrhetőek.

A hálózati források segítenek a víz megfelelő hőmérsékletének, minőségének és adagolásának beállításában.

Végül, de nem utolsósorban, egy videóval szeretnénk betekintést engedni a Montivíz mindennapjaiba. A fent leírt tanácsok betartásával mindannyian egy kicsit tehetünk a víz megóvása érdekében. Hiszen az egyik legnagyobb kincsünk, ne hagyjuk kárba veszni!

 

MORE NEWS
Montivíz to another success in the national stage
Montivíz to another success in the national stage
2024.04.08

The ESQR (European Society for Quality Research) is a Swiss organisation that aims to promote quality awareness by rewarding best practice, excellence and technological innovation worldwide.The 2023 ESQR Awards ceremony, which was held in Dubai, was selected by the ESQR's professional committee and Montivíz was invited to attend as a recipient of the award.

How to give appropriate feedback to employees
How to give appropriate feedback to employees
2024.03.22

Effective feedback is key to successful management and employee development. Good feedback not only gives employees an idea of their performance, but also promotes development and motivates them. Inappropriate feedback, on the other hand, can have the opposite effect of boosting morale and performance. It is therefore important that management is aware of how to give effective and constructive feedback to subordinates.

How to avoid the so-called foggy brain?
How to avoid the so-called foggy brain?
2024.03.08

A "brain fog" is a mental condition where we find it hard to concentrate, our memory fails and even simple everyday activities are much more difficult. Although it is not considered a disease by medical science, it is important to recognise it and address its prevention. We have put together some good tips to help you avoid waking up with a foggy brain.

What is brain fog and what can we do about it?
What is brain fog and what can we do about it?
2024.02.23

Most of us have probably experienced the so-called "brain fog", even if we were not aware of it. Brain fog is a confused feeling when we can't concentrate, feel exhausted, yet still can't sleep or relax, or forget things or make simple mistakes or inattentive mistakes. Brain fog can be triggered by anything from lack of sleep, hormonal changes, to health problems such as anxiety, viral illness and Lyme disease. Although brain fog is not considered a disease, it is something to be aware of and prevent.

Understanding and supporting introverted employees in the corporate environment
Understanding and supporting introverted employees in the corporate environment
2024.02.14

An introverted personality is associated with a number of positive qualities that can benefit an organisation. However, we can also run into difficulties that can hinder the development of introverted personalities at work. However, it is important not to see this as a negative but as an obstacle to overcome.

Microplastics, the invisible enemy that is everywhere
Microplastics, the invisible enemy that is everywhere
2024.02.02

The microplastics phenomenon is of serious concern from both an environmental and a health perspective. Microplastics are literally all around us: they are present in water - including drinking water - soil and air. Living organisms at the bottom of the food chain often mix the nutrients with particles that are often invisible to the naked eye and thus enter the food chain. Because of the newness of the problem, no research has yet been done on the long-term effects of microplastics, but it is already clear that they are harmful to our health and the environment.