Combating desertification and drought

2020.06.17

Az utóbbi évtizedekben az egyre jobban elhúzódó nyári forróság és csapadékmentes időszakok miatt egyre nagyobb mértékű talajromlás következett be a világon több helyen is.

Az ENSZ 1994-ben nevezte ki június 17-ét az elsivatagosodás és aszály elleni küzdelem világnapjává, hogy felhívja a figyelmet a helyzet súlyosságára.

Egyre erősödő aszály

Magyarország ugyan kedvező helyzetben van, mivel földrajzi adottságai miatt sok víznyerő hellyel rendelkezik, de talán te is észrevetted nyáron az erdőt járva, hogy nem csak a patakok, hanem a források is kiszáradnak.

A világból is egyre több vészjósló hír érkezik: az amúgy óriási vízhozamú Viktória-vízesés csaknem teljesen kiszáradt egy időre, az aszályos időszakokban pedig sokfelé erdőtüzek pusztítanak.

Az elsivatagosodás miatt a talaj minősége leromlik, jobban erodálódik, ennek következtében az adott talajon élő növény-és állatfajok kipusztulnak.

A növekvő fenyegetés határozottabb fellépést követel meg, hiszen a termékeny talaj, a biológiai sokszínűség megőrzése életbevágó fontosságú.

Mi okozza az elsivatagosodást?

Az elsivatagosodást az emberi tevékenység és az éghajlatváltozás együttesen eredményezi. A víz túlzott használata vagy nem hatékony felhasználása miatt csökken a terület teljes vízellátása. A túllegeltetés és az erdőirtás károsítja a földet védő, nedvesen és termékenyen tartó vegetációt. 

A növekvő átlaghőmérséklet miatt gyakoribbak és súlyosabbak az aszályok. A talajromlás során üvegházhatást okozó gázok kerülnek a levegőbe, ezzel gyorsul az éghajlatváltozás. A regenerálódott talaj ugyanakkor fokozatosan elnyeli az üvegházhatást okozó gázokat.

Milyen módszerek vannak a megelőzésre?

Tanulmányok bizonyítják, hogy sokkal kevesebb a költsége a megelőzésnek mint a talaj regenerálásának. A felelős, fenntartható mezőgazdaság megszervezése minden ország kiemelt feladata. Mint minden környezetvédelmi kérdésben, az aszály elleni küzdelemben is fontos, hogy mi magunk, egyesével is sokat tehetünk, a kis erőfeszítések pedig összeadódnak. Ha teheted, ne vágd ki a fákat, tarts udvarodon minél nagyobb zöld területet változatos növényekkel. Nagyon fontos, hogy ne pazarold a vizet, annyit használj fel, amennyire feltétlenül szükséged van.

Kincs a Káli-medencéből

Monti természetes ásványvíz a Káli-medencében, Monostorapátiban bukkan felszínre. Ásványianyag-összetétele miatt valódi kincs az emberi szervezet számára. Vasat, fluort nem tartalmaz, nátriumban szegény. Ugyanakkor kalcium és magnézium a mindennapi szükségletünket kielégítő mértékben található meg benne, különösen ajánlott sportolók és gyermekek számára. Kóstold meg, frissülj fel Te is Montivízzel!

MORE NEWS
Montivíz to another success in the national stage
Montivíz to another success in the national stage
2024.04.08

The ESQR (European Society for Quality Research) is a Swiss organisation that aims to promote quality awareness by rewarding best practice, excellence and technological innovation worldwide.The 2023 ESQR Awards ceremony, which was held in Dubai, was selected by the ESQR's professional committee and Montivíz was invited to attend as a recipient of the award.

How to give appropriate feedback to employees
How to give appropriate feedback to employees
2024.03.22

Effective feedback is key to successful management and employee development. Good feedback not only gives employees an idea of their performance, but also promotes development and motivates them. Inappropriate feedback, on the other hand, can have the opposite effect of boosting morale and performance. It is therefore important that management is aware of how to give effective and constructive feedback to subordinates.

How to avoid the so-called foggy brain?
How to avoid the so-called foggy brain?
2024.03.08

A "brain fog" is a mental condition where we find it hard to concentrate, our memory fails and even simple everyday activities are much more difficult. Although it is not considered a disease by medical science, it is important to recognise it and address its prevention. We have put together some good tips to help you avoid waking up with a foggy brain.

What is brain fog and what can we do about it?
What is brain fog and what can we do about it?
2024.02.23

Most of us have probably experienced the so-called "brain fog", even if we were not aware of it. Brain fog is a confused feeling when we can't concentrate, feel exhausted, yet still can't sleep or relax, or forget things or make simple mistakes or inattentive mistakes. Brain fog can be triggered by anything from lack of sleep, hormonal changes, to health problems such as anxiety, viral illness and Lyme disease. Although brain fog is not considered a disease, it is something to be aware of and prevent.

Understanding and supporting introverted employees in the corporate environment
Understanding and supporting introverted employees in the corporate environment
2024.02.14

An introverted personality is associated with a number of positive qualities that can benefit an organisation. However, we can also run into difficulties that can hinder the development of introverted personalities at work. However, it is important not to see this as a negative but as an obstacle to overcome.

Microplastics, the invisible enemy that is everywhere
Microplastics, the invisible enemy that is everywhere
2024.02.02

The microplastics phenomenon is of serious concern from both an environmental and a health perspective. Microplastics are literally all around us: they are present in water - including drinking water - soil and air. Living organisms at the bottom of the food chain often mix the nutrients with particles that are often invisible to the naked eye and thus enter the food chain. Because of the newness of the problem, no research has yet been done on the long-term effects of microplastics, but it is already clear that they are harmful to our health and the environment.