Hogy kerülhet mikróműanyag a csapvízbe és milyen veszélyei vannak?
2021.02.11Már a csapból is a műanyagszennyezés folyik. Sajnos napjainkban már nem csak átvitt értelemben, hanem szó szerint is. Egy néhány éve készült tanulmány szerint az európai vizek 72 százalékában jelentős mennyiségű mikroműanyag található. Mi az a mikroműanyag és mennyire veszélyes?
A mikroműanyag
A műanyag biológiai úton nem lebomló anyag, a környezetbe kerülve fizikai úton aprózódik el parányi, 5 mm-nél kisebb szemcsékre, szabad szemmel nem látható úgynevezett mikroműanyagra.
Milyen veszélyeket rejt magában a mikroműanyag?
Ezek az apró részecskék képesek megkötni a környezetben lévő mérgező vegyületeket. A tápláléklánc alján lévő élőlények, mint a planktonok vagy a halak, akaratlanul is lenyelik ezeket a mikroműanyagokat. Szervezetükbe jutva toxikus hatást fejtenek ki, ami az állomány pusztuláshoz vezethet.
A táplálékláncon keresztül a mi szervezetünkbe is eljut a mikroműanyag. Egy ausztrál kutatás alapján hetente 2000 műanyag részecskét fogyasztunk el észrevétlenül, amiből egy teljes bankkártyát összeállíthatnánk. Az állatokhoz hasonlóan, az emberi szervezetre nézve is mérgezőek a parányi műanyag részecskék.
Hogyan kerülhet ennyi mikroműanyag a környezetbe?
Csak néhány, a legfontosabb forrás közül:
-
Műszálas ruha: Súrlódáskor és mosáskor a ruhából leszakadt műanyag szálak a szennyvízzel együtt a környezetbe jutnak.
-
Gumiabroncs: A gumi kopásával nagy mennyiségű mikroműanyag keletkezik, ami a porral keveredve a levegőbe jut.
-
Festék: Rengeteg festékhez kerül műanyag adalékanyagként. A festékporral együtt jelentős mennyiségű mikroműanyag is a levegőbe jut.
-
Műanyag fizikai aprózódása: A felelőtlenül természetbe kerülő műanyagok a környezeti hatások eredményeként mikroműanyagra aprózódnak fel.
-
Mikrogyöngyök: Rengeteg kozmetikai és higiéniai termék van, aminek nem csak a csomagolásában van műanyag. Arc,- és testradírok, valamint a legtöbb fogkrém is tartalmaz mikroműanyagot.
Mit tehetünk a mikroműanyag ellen?
Sajnos napjainkra a műanyag teljesen bekerült a természet körforgásába. Óhatatlanul is ott van a levegőben, a vízben és az élelmiszereinkben is a, így elkerülhetetlen hogy a mikroműanyag a szervezetünkbe jusson. Akkor mégis mit lehet tenni? Legfontosabb, hogy csökkentsük a keletkező nem lebomló műanyag mennyiségét. Nemet kell mondani a műanyagszatyrokra, szívószálakra és a műszálas ruhákra. Kerüljük a mikrogyöngyöt tartalmazó kozmetikumokat. Keressünk helyettük inkább természetes és tartós alternatívákat, amelyek nem csak környezetbarátok, hanem stílusosak is. Ha csökkenteni szeretnéd a szervezetedbe jutó műanyag mennyiségét, semmiképpen se a PET palackos víz után nyúlj. Évente 90 ezerrel több műanyag részecskét juttatsz ezáltal a szervezetedbe, és hozzájárulsz ahhoz a több mint egy milliárd PET palackhoz, ami a szemétben végzi. Válaszd helyette a Monti ballonos ásványvíz szolgáltatást. A Káli-medencében felszínre törő kristálytiszta természetes ásványvizet töltjük ballonjainkba, melyek újrahasznosításáról teljes mértékben gondoskodunk. Kérj egyedi ajánlatot! |
TOVÁBBI HÍREK
A legszárazabb helyek Földünkön
2024.06.03Földünk méltán kiérdemli a kék bolygó kifejezését, mivel felszínének több, mint 70%-át víz borítja. Azonban vannak olyan területek Földünkön, ahol olyan körülmények uralkodnak, ami szinte elképzelhetetlen. Hihetetlen, de bolygónk legszárazabb területein, ahol sokszor hosszú évtizedekig egy csepp csapadék sem esik, mégis van élet. A zord körülmények között virágzó élet segít, hogy nagyobb becsben tartsuk Földünk legértékesebb kincsét, a vizet.
Az alkalmazotti visszajelzések szerepe a szervezeti sikerben
2024.05.03Az alkalmazotti visszajelzések létfontosságúak a sikeres szervezetek számára, hiszen segítik a folyamatos fejlődést és a kölcsönös növekedést. Ebben a teljes körű útmutatóban megvizsgáljuk az alkalmazotti visszajelzések jelentőségét, felfedezve annak sokoldalú előnyeit és az hatékony bevezetés legjobb gyakorlatait.
Montivíz újabb sikere a nemzetközi porondon
2024.04.08Az ESQR (European Society for Quality Research) egy svájci szervezet, aminek a célja, hogy elősegítse a minőségtudatosságot azzal, hogy díjazza a legjobb gyakorlatokat, a kiválóságot és a technológiai innovációt világszerte. 2023-ban, Dubai-ban került sor az ESQR szakmai bizottsága által kiválasztott vállalkozások díjazására. Az eseményre a Montivíz is meghívást kapott a díj várományosaként.
Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
2024.03.22A hatékony visszajelzés-adás kulcsfontosságú a sikeres vezetés és az alkalmazottak fejlődése szempontjából. A jó visszajelzések nemcsak képet adnak az alkalmazottaknak a teljesítményükről, hanem elősegítik a fejlődést és motiválnak. A nem megfelelő visszajelzésekkel ellenben az ellentétes hatást érhetjük el, vagyis romboljuk vele a morált és a teljesítményt. Ezért fontos, hogy a menedzsment tisztában legyen azzal, hogyan kell hatékony és konstruktív visszajelzést adni a beosztottaknak.
Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
2024.03.08A "brain fog" egy mentális állapot, amikor nehéznek érezzük a koncentrációt, a memóriánk kihagy, és az egyszerűbb mindennapi tevékenységeket is jóval nehezebbnek találjuk. Bár az orvostudomány nem tekinti betegségnek, azonban fontos, hogy felismerjük és foglalkozzunk a megelőzésével. Néhány jó tanácsot gyűjtöttünk össze, amivel elkerülhetjük, hogy ködös aggyal ébredjünk.
Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
2024.02.23Valószínűleg legtöbbünk már megtapasztalta az úgynevezett “brain fog”, vagyis az agyi köd érzést, még ha nem is voltunk tudatában a dolognak. Az agyi köd egy zavaros érzés, amikor nem tudunk koncentrálni, kimerültnek érezzük magunkat, ugyanakkor még sem tudunk aludni vagy pihenni, illetve elfelejtünk dolgokat, vagy egyszerű hibákat, figyelmetlenségeket követünk el. Az agyi ködöt sok minden kiválthatja az alváshiánytól kezdve a hormonális változásokon át, az olyan egészségügyi problémákig, mint például a szorongás, vírusos megbetegedés és Lyme-kór. Bár nem betegségként tartják számon az agyi ködöt, mégis érdemes odafigyelni rá, és megelőzni.