Hogy kerülhet mikróműanyag a csapvízbe és milyen veszélyei vannak?
2021.02.11Már a csapból is a műanyagszennyezés folyik. Sajnos napjainkban már nem csak átvitt értelemben, hanem szó szerint is. Egy néhány éve készült tanulmány szerint az európai vizek 72 százalékában jelentős mennyiségű mikroműanyag található. Mi az a mikroműanyag és mennyire veszélyes?
A mikroműanyag
A műanyag biológiai úton nem lebomló anyag, a környezetbe kerülve fizikai úton aprózódik el parányi, 5 mm-nél kisebb szemcsékre, szabad szemmel nem látható úgynevezett mikroműanyagra.
Milyen veszélyeket rejt magában a mikroműanyag?
Ezek az apró részecskék képesek megkötni a környezetben lévő mérgező vegyületeket. A tápláléklánc alján lévő élőlények, mint a planktonok vagy a halak, akaratlanul is lenyelik ezeket a mikroműanyagokat. Szervezetükbe jutva toxikus hatást fejtenek ki, ami az állomány pusztuláshoz vezethet.
A táplálékláncon keresztül a mi szervezetünkbe is eljut a mikroműanyag. Egy ausztrál kutatás alapján hetente 2000 műanyag részecskét fogyasztunk el észrevétlenül, amiből egy teljes bankkártyát összeállíthatnánk. Az állatokhoz hasonlóan, az emberi szervezetre nézve is mérgezőek a parányi műanyag részecskék.
Hogyan kerülhet ennyi mikroműanyag a környezetbe?
Csak néhány, a legfontosabb forrás közül:
-
Műszálas ruha: Súrlódáskor és mosáskor a ruhából leszakadt műanyag szálak a szennyvízzel együtt a környezetbe jutnak.
-
Gumiabroncs: A gumi kopásával nagy mennyiségű mikroműanyag keletkezik, ami a porral keveredve a levegőbe jut.
-
Festék: Rengeteg festékhez kerül műanyag adalékanyagként. A festékporral együtt jelentős mennyiségű mikroműanyag is a levegőbe jut.
-
Műanyag fizikai aprózódása: A felelőtlenül természetbe kerülő műanyagok a környezeti hatások eredményeként mikroműanyagra aprózódnak fel.
-
Mikrogyöngyök: Rengeteg kozmetikai és higiéniai termék van, aminek nem csak a csomagolásában van műanyag. Arc,- és testradírok, valamint a legtöbb fogkrém is tartalmaz mikroműanyagot.
Mit tehetünk a mikroműanyag ellen?
Sajnos napjainkra a műanyag teljesen bekerült a természet körforgásába. Óhatatlanul is ott van a levegőben, a vízben és az élelmiszereinkben is a, így elkerülhetetlen hogy a mikroműanyag a szervezetünkbe jusson. Akkor mégis mit lehet tenni? Legfontosabb, hogy csökkentsük a keletkező nem lebomló műanyag mennyiségét. Nemet kell mondani a műanyagszatyrokra, szívószálakra és a műszálas ruhákra. Kerüljük a mikrogyöngyöt tartalmazó kozmetikumokat. Keressünk helyettük inkább természetes és tartós alternatívákat, amelyek nem csak környezetbarátok, hanem stílusosak is. Ha csökkenteni szeretnéd a szervezetedbe jutó műanyag mennyiségét, semmiképpen se a PET palackos víz után nyúlj. Évente 90 ezerrel több műanyag részecskét juttatsz ezáltal a szervezetedbe, és hozzájárulsz ahhoz a több mint egy milliárd PET palackhoz, ami a szemétben végzi. Válaszd helyette a Monti ballonos ásványvíz szolgáltatást. A Káli-medencében felszínre törő kristálytiszta természetes ásványvizet töltjük ballonjainkba, melyek újrahasznosításáról teljes mértékben gondoskodunk. Kérj egyedi ajánlatot! |
![]() |
TOVÁBBI HÍREK

Hogyan teremtsünk pozitív vállalati légkört?
2023.12.08Nem mindig könnyű kialakítani és fenntartani a munkahelyi kapcsolatokat, mivel időt és energiát igényelnek. Azonban az erőfeszítések megéri, mivel a pozitív munkahelyi kapcsolatok hozzájárulnak a közös célok eléréséhez és növelik a munkahelyi siker esélyeit.

Miért fontos a pozitív légkör a munkahelyen?
2023.12.01A munkahelyi kapcsolatoknak és légkörnek nagyobb hatása van a dolgozók közérzetére és teljesítményére, mint sokan gondolnák. Ha szilárd és jó kapcsolatokat ápolunk csapatunkkal, akkor örömmel fogunk munkába menni. Ez a pozitív érzés és hozzáállás munkahatékonyságunkon és teljesítményünkön is meglátszik.

Hogyan alkalmazkodjunk a téli időszámításhoz?
2023.11.28A tél már kopogtat az ajtónkon, a nappalok rövidek és zimankósak, az éjszakák hosszúak és hidegek. A téli hónapok - sokszor észrevétlenül - csökkentik motivációnkat, és megnehezíti az összpontosítást a munkára. Szerencsére egy kis odafigyeléssel, néhány apró “lifehack”-kel - vagyis apró trükkel - ellensúlyozni tudjuk a hideg hónapokkal járó nehézségeket.

Hogyan dolgozzunk munkaórák helyett az eredményekért?
2023.11.17A munka eredményességének érdekében a vállalkozásoknak kizárólag arra kell koncentrálniuk, hogy az alkalmazottaknak milyen feladatokat kell elvégezniük és azt milyen minőségben kell tenniük. Ez az úgynevezett eredményközpontú munkakörnyezet alapja. Egyszerűen hangzik, nem igaz? A gyakorlatban egy kicsit bonyolultabb, de egy kis szemléletváltással gyorsan nagy lépéseket tehetünk az irányába.

Hogyan tegyük a tanulást a mindennapok részévé?
2023.11.10A modern vezetők hatásköre túlmutat a hagyományosan megszokottnál. Nemcsak a munkafolyamatokat és a projekteket kell irányítani, illetve kulcsfontosságú döntéseket hozni, hanem a csapat fejlődését is ösztönözni és támogatni kell. A munkavállalók ideje véges, de kritikus hiba lenne, ha nem tudnánk időt szakítani a tanulásra.

Élelmezési világnap - A víz élet, a víz élelem
2023.10.13Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének kezdeményezésére hívták életre az Élelmezési Világnapot több, mint 50 éve. Az esemény célja, hogy felhívja a világ figyelmét arra, hogy világszerte közel 1 milliárd ember éhezik, miközben világ többi részén a túlsúllyal küzdenek. Idén az Élelmezési világnap reflektor fényében a minden élelmiszer mögött megbúvó felbecsülhetetlen értékű ivóvíz áll.