A víz világnapja- így oszd be a vizet otthon
2020.03.20
Története
A ’92-es Környezet és Fejlődés Konferencián indítványozta az ENSZ, így 1993 óta ünnepeljük. Március 22-én számos programmal, kulturális eseménnyel emlékeztetnek mindenkit a víz jelentőségére, és a globális vízkészlet megóvására.
A víznek is kell egy jó mottó!
Az utóbbi években egy-egy jeligével illették ezt a napot, ami gyakorlatilag a fő témát is jelentette. 2020-ban sajnos a tomboló COVID-19 vírus keresztülhúzta a programokkal kapcsolatos számításainkat, annyit azonban elmondhatunk, hogy az idei évben a klímaváltozásé a fókusz – mint számos más eseményen -, hiszen bolygónk jelenleg az életéért küzd. Kinőttük, a túlnépesedés pedig sajnos helyenként túlfogyasztással, másutt éhezéssel jár együtt.
A nyugati társadalmak pazarló életmódja a víz pocsékolását is eredményezte. Így aztán soha nem látott mértékben szegeződik minden tekintet e téma köré.
Magyar vizeken
Magyarország nagyon szerencsés helyzetben van. A Kárpát-medence kitűnő minőségű termál- és gyógyvizei mellett, bővizű forrásaink, patakok, és természetesen nem utolsósorban ásványvizek lelőhelye vagyunk. A magyar csapvíz minősége is kiemelkedő. Talán sokan fel sem fogják a szerencsénket. Nap, mint nap engedhetünk meg magunknak olyan alapvető dolgokat, mint hogy csapvízzel főzünk, a gyermekeink játékmedencéjét feltölthetjük hálózati vízzel, moshatunk a vizünkkel fogat. Ezek olyan tényezők, amit sokan nem is tekintenek értéknek, pedig az, mert sajnos másutt ez luxus.
A kényelem ugyanis érték. Komfortos megoldás, amikor csak hazaérve a boltból gyorsan engedünk egy kevés vizet a tésztának, már tesszük is fel főni… Nincs szükség arra, hogy palackozott vizet használjunk főzéshez, vagy akár mosáshoz, takarításhoz, a személyes higiéniáról nem is beszélve.
Így ne pazarold a vizet
A fentiek tekintetében egyértelműen következtethetünk arra, hogy a vízzel kapcsolatos túlfogyasztás elég sok mindenre van hatással. Az ivóvízkészlet rohamosan fogy, néhány apró lépéssel azonban bárki sokat tehet megóvására.
- Fogmosás közben az egyik leggyakoribb mozdulat, hogy megnyitjuk a csapot, majd hagyjuk folyni a vizet perceken keresztül. Ez felesleges. Zárjuk el, ha újra szükséges, akkor nyissuk meg a csapot újra.
- Fürdésnél sokan hajlamosak elfeledkezni arról, hogy mi az elég. Lássuk csak. Ha háromnegyed óráig folyatjuk magunkra a zuhany alatt a vizet, akkor egyrészt se tisztábbak, se szebbek nem leszünk. Sőt! A meleg víz önmagában alapvetően szárítja a bőrt. Így nem célszerű hosszasan úszkálni a fürdőszobában.
- A növények öntözésénél is körültekintőbb, ha előre eltervezzük milyen sorrendben és milyen időközönként locsoljuk meg őket. Leggyakoribb hiba ugyanis, ha az öntözőkannát mindig teletöltjük, elég, ameddig elég. Azonban az utolsó adag nagy valószínűséggel sok lesz, így azt csak kiöntjük valahova. Ha azonban van egy rendszerünk, akkor tudjuk, hogy melyik virág mennyi vizet igényel, így könnyen kalkulálható, hogy az utolsó fordulónál meddig töltsük a locsolókannát vízzel.
- Ivás. Nos igen, ez is egy érdekes kérdés. Sokszor fordul elő sajnos, hogy megkezdett palack ásványvizek, meg nem ivott pohár vizek kerülnek kiöntésre. Figyeljünk oda arra, hogy hogyan osztjuk be a folyadékot. A poharunkat célszerű mindig olyan helyre tenni, ahol szem előtt van. Van ugyanis olyan, akinek a rutinja azt diktálja: poharat csak a konyhában, vagy étkezőben lehet hagyni. Mi viszont azt tanácsoljuk, vigyük magunkkal oda, ahol éppen tartózkodunk az épületben, így annak az esélye, hogy elfeledkezünk róla szinte nulla.
A monti ballonos ásványvíz
Már többször írtunk a ballonos ásványvíz előnyeiről a palackosokéhoz képest. Most azonban egy nagyon kézenfekvő dolgot szeretnénk kiemelni.
A ballonos ásványvíz adagolása praktikus, a ballon vize felbontást követően egy hétig fogyasztható. Így nem kell megkezdett palackokat kiöntögetni, hiszen egy hét bőven elegendő arra, hogy elfogyasszuk. (Mi magunk is többször teszteltük.)
Monti hálózati automaták
Nemcsak a ballonos megoldás jelenthet segítséget a víz megfelelő beosztásában. Sokszor a hálózati automaták is nagy segítséget nyújtanak. Víztisztító szűrőikkel a víz esetleges mellékíze, szennyeződései is kiszűrhetőek.
A hálózati források segítenek a víz megfelelő hőmérsékletének, minőségének és adagolásának beállításában.
Végül, de nem utolsósorban, egy videóval szeretnénk betekintést engedni a Montivíz mindennapjaiba. A fent leírt tanácsok betartásával mindannyian egy kicsit tehetünk a víz megóvása érdekében. Hiszen az egyik legnagyobb kincsünk, ne hagyjuk kárba veszni!
TOVÁBBI HÍREK

Hogyan teremtsünk pozitív vállalati légkört?
2023.12.08Nem mindig könnyű kialakítani és fenntartani a munkahelyi kapcsolatokat, mivel időt és energiát igényelnek. Azonban az erőfeszítések megéri, mivel a pozitív munkahelyi kapcsolatok hozzájárulnak a közös célok eléréséhez és növelik a munkahelyi siker esélyeit.

Miért fontos a pozitív légkör a munkahelyen?
2023.12.01A munkahelyi kapcsolatoknak és légkörnek nagyobb hatása van a dolgozók közérzetére és teljesítményére, mint sokan gondolnák. Ha szilárd és jó kapcsolatokat ápolunk csapatunkkal, akkor örömmel fogunk munkába menni. Ez a pozitív érzés és hozzáállás munkahatékonyságunkon és teljesítményünkön is meglátszik.

Hogyan alkalmazkodjunk a téli időszámításhoz?
2023.11.28A tél már kopogtat az ajtónkon, a nappalok rövidek és zimankósak, az éjszakák hosszúak és hidegek. A téli hónapok - sokszor észrevétlenül - csökkentik motivációnkat, és megnehezíti az összpontosítást a munkára. Szerencsére egy kis odafigyeléssel, néhány apró “lifehack”-kel - vagyis apró trükkel - ellensúlyozni tudjuk a hideg hónapokkal járó nehézségeket.

Hogyan dolgozzunk munkaórák helyett az eredményekért?
2023.11.17A munka eredményességének érdekében a vállalkozásoknak kizárólag arra kell koncentrálniuk, hogy az alkalmazottaknak milyen feladatokat kell elvégezniük és azt milyen minőségben kell tenniük. Ez az úgynevezett eredményközpontú munkakörnyezet alapja. Egyszerűen hangzik, nem igaz? A gyakorlatban egy kicsit bonyolultabb, de egy kis szemléletváltással gyorsan nagy lépéseket tehetünk az irányába.

Hogyan tegyük a tanulást a mindennapok részévé?
2023.11.10A modern vezetők hatásköre túlmutat a hagyományosan megszokottnál. Nemcsak a munkafolyamatokat és a projekteket kell irányítani, illetve kulcsfontosságú döntéseket hozni, hanem a csapat fejlődését is ösztönözni és támogatni kell. A munkavállalók ideje véges, de kritikus hiba lenne, ha nem tudnánk időt szakítani a tanulásra.

Élelmezési világnap - A víz élet, a víz élelem
2023.10.13Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének kezdeményezésére hívták életre az Élelmezési Világnapot több, mint 50 éve. Az esemény célja, hogy felhívja a világ figyelmét arra, hogy világszerte közel 1 milliárd ember éhezik, miközben világ többi részén a túlsúllyal küzdenek. Idén az Élelmezési világnap reflektor fényében a minden élelmiszer mögött megbúvó felbecsülhetetlen értékű ivóvíz áll.