10 "leg" a bolygónkról - A Föld napja
2020.04.22
Magyarországon éppen 30 éve rendezik meg minden évben április 22-én a Föld napját. Ezen a napon sokan tesznek azért, hogy megóvják vagy élhetőbbé tegyék a természetes környezetet: faültetés, patak-és falutakarítás, szemétszedés által. A gyerekek is érdekes, ismeretterjesztő vetélkedőkön, játékokon vehetnek részt az iskolákban, óvodákban, hogy ők is megtanulják, a Föld érzékeny lakóhelyünk, melyre vigyáznunk kell.
A Föld felszínének nagy részét, csaknem 71%-át víz borítja, ám ennek csak 2,5%-a édesvíz. Az édesvizek majdnem 70%-a pedig a sarki jégsapkákba zárva található meg. Hogy tovább gyarapítsam a számokat: a felszín alatti vizek (ilyenek az ásványvizek is) a Föld vízkészletének mindössze 0,009%-át teszik ki. Egy szó mint száz: felszín alatti vizeink, így az ásványvizek is legértékesebb ivóvíz forrásaink közé tartoznak. Mi a Montivíznél is igyekszünk minél jobban megóvni a kincset érő, Monostorapátiban felszínre bukkanó ásványvizet. Hogy környezetünket is védjük, 19 literes ballonokba töltjük, Ti pedig vízadagoló automatából fogyaszthatjátok.
Érdekességként álljon itt 10 “leg” a Föld bolygóról:
-
Sokan tudják, hogy Földünk legmagasabb pontja a Mount Everest csúcsa (8840-8850m), az viszont kevésbé ismert, hogy legmélyebb pontja a csendes-óceáni Mariana-árokban található, a tenger szintje alatt mintegy 11022 m-en
-
A Föld legnagyobb szigete: Grönland, területe 2 166 086 km².
-
A Föld legnagyobb tava: Kaszpi-tenger: valójában nem is tenger, mivel zárt, belső víztömeg. A tenger nevet az ókori rómaiaktól kapta, mert amikor először megkóstolták vizét, sósnak találták.
-
A világ leghosszabb folyója a dél-amerikai Amazonas, mely csaknem 7000 km hosszú.
-
A Föld leghosszabb gleccsere a Lambert-gleccser, mely az Antarktiszon található. 80 km széles, 434 km hosszú és körülbelül 2500 m mélyre hatol a tengerbe.
-
A Föld legkisebb madara a méhkolibri. Mindössze 6 cm hosszú, és 1,6-2 gramm-ot nyom.
-
A Föld leggyorsabb állata a vándorsólyom: akár a 320 km/órát is elérheti a zuhanó madár sebessége.
-
A Föld legnagyobb állata a kék bálna, mely akár 30 m hosszú és 173 tonna nehéz is lehet, és így az ismert állatok közül a valaha volt legnagyobb.
-
A világ legmagasabb fája a Hyperion névre keresztelt örökzöld mamutfenyő, mely 115,55 méter magas, és a kaliforniai Redwood Nemzeti Parkban található.
-
A Föld legszárazabb területe az Atacama sivatag Dél-Amerikában. Olyan száraz, hogy még a 6800 méter fölé magasodó hegyek is gleccsermentesek.
A Föld napján gondolj arra, számodra mi a legszebb, legérdekesebb a Földön!
“Éljük meg a múló évszakokat; szívjuk be levegőjét, kortyoljuk nektárját, ízleljük meg gyümölcsét, és adjuk át magunkat a föld hatalmának!”
(Henry David Thoreau)
TOVÁBBI HÍREK

Hogyan teremtsünk pozitív vállalati légkört?
2023.12.08Nem mindig könnyű kialakítani és fenntartani a munkahelyi kapcsolatokat, mivel időt és energiát igényelnek. Azonban az erőfeszítések megéri, mivel a pozitív munkahelyi kapcsolatok hozzájárulnak a közös célok eléréséhez és növelik a munkahelyi siker esélyeit.

Miért fontos a pozitív légkör a munkahelyen?
2023.12.01A munkahelyi kapcsolatoknak és légkörnek nagyobb hatása van a dolgozók közérzetére és teljesítményére, mint sokan gondolnák. Ha szilárd és jó kapcsolatokat ápolunk csapatunkkal, akkor örömmel fogunk munkába menni. Ez a pozitív érzés és hozzáállás munkahatékonyságunkon és teljesítményünkön is meglátszik.

Hogyan alkalmazkodjunk a téli időszámításhoz?
2023.11.28A tél már kopogtat az ajtónkon, a nappalok rövidek és zimankósak, az éjszakák hosszúak és hidegek. A téli hónapok - sokszor észrevétlenül - csökkentik motivációnkat, és megnehezíti az összpontosítást a munkára. Szerencsére egy kis odafigyeléssel, néhány apró “lifehack”-kel - vagyis apró trükkel - ellensúlyozni tudjuk a hideg hónapokkal járó nehézségeket.

Hogyan dolgozzunk munkaórák helyett az eredményekért?
2023.11.17A munka eredményességének érdekében a vállalkozásoknak kizárólag arra kell koncentrálniuk, hogy az alkalmazottaknak milyen feladatokat kell elvégezniük és azt milyen minőségben kell tenniük. Ez az úgynevezett eredményközpontú munkakörnyezet alapja. Egyszerűen hangzik, nem igaz? A gyakorlatban egy kicsit bonyolultabb, de egy kis szemléletváltással gyorsan nagy lépéseket tehetünk az irányába.

Hogyan tegyük a tanulást a mindennapok részévé?
2023.11.10A modern vezetők hatásköre túlmutat a hagyományosan megszokottnál. Nemcsak a munkafolyamatokat és a projekteket kell irányítani, illetve kulcsfontosságú döntéseket hozni, hanem a csapat fejlődését is ösztönözni és támogatni kell. A munkavállalók ideje véges, de kritikus hiba lenne, ha nem tudnánk időt szakítani a tanulásra.

Élelmezési világnap - A víz élet, a víz élelem
2023.10.13Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének kezdeményezésére hívták életre az Élelmezési Világnapot több, mint 50 éve. Az esemény célja, hogy felhívja a világ figyelmét arra, hogy világszerte közel 1 milliárd ember éhezik, miközben világ többi részén a túlsúllyal küzdenek. Idén az Élelmezési világnap reflektor fényében a minden élelmiszer mögött megbúvó felbecsülhetetlen értékű ivóvíz áll.