10 "leg" a bolygónkról - A Föld napja

2020.04.22

Magyarországon éppen 30 éve rendezik meg minden évben április 22-én a Föld napját. Ezen a napon sokan tesznek azért, hogy megóvják vagy élhetőbbé tegyék a természetes környezetet: faültetés, patak-és falutakarítás, szemétszedés által. A gyerekek is érdekes, ismeretterjesztő vetélkedőkön, játékokon vehetnek részt az iskolákban, óvodákban, hogy ők is megtanulják, a Föld érzékeny lakóhelyünk, melyre vigyáznunk kell.

A Föld felszínének nagy részét, csaknem 71%-át víz borítja, ám ennek csak 2,5%-a édesvíz. Az édesvizek majdnem 70%-a pedig a sarki jégsapkákba zárva található meg. Hogy tovább gyarapítsam a számokat: a felszín alatti vizek (ilyenek az ásványvizek is) a Föld vízkészletének mindössze 0,009%-át teszik ki. Egy szó mint száz: felszín alatti vizeink, így az ásványvizek is legértékesebb ivóvíz forrásaink közé tartoznak. Mi a Montivíznél is igyekszünk minél jobban megóvni a kincset érő, Monostorapátiban felszínre bukkanó ásványvizet. Hogy környezetünket is védjük, 19 literes ballonokba töltjük, Ti pedig vízadagoló automatából fogyaszthatjátok.

Érdekességként álljon itt 10 “leg” a Föld bolygóról:

  • Sokan tudják, hogy Földünk legmagasabb pontja a Mount Everest csúcsa (8840-8850m), az viszont kevésbé ismert, hogy legmélyebb pontja a csendes-óceáni Mariana-árokban található, a tenger szintje alatt mintegy 11022 m-en

  • A Föld legnagyobb szigete: Grönland, területe 2 166 086 km².

  • A Föld legnagyobb tava: Kaszpi-tenger: valójában nem is tenger, mivel zárt, belső víztömeg. A tenger nevet az ókori rómaiaktól kapta, mert amikor először megkóstolták vizét, sósnak találták. 

  • A világ leghosszabb folyója a dél-amerikai Amazonas, mely csaknem 7000 km hosszú.

  • A Föld leghosszabb gleccsere a Lambert-gleccser, mely az Antarktiszon található. 80 km széles, 434 km hosszú és körülbelül 2500 m mélyre hatol a tengerbe.

  • A Föld legkisebb madara a méhkolibri. Mindössze 6 cm hosszú, és 1,6-2 gramm-ot nyom.

  • A Föld leggyorsabb állata a vándorsólyom: akár a 320 km/órát is elérheti a zuhanó madár sebessége.

  • A Föld legnagyobb állata a kék bálna, mely akár 30 m hosszú és 173 tonna nehéz is lehet, és így az ismert állatok közül a valaha volt legnagyobb.

  • A világ legmagasabb fája a Hyperion névre keresztelt örökzöld mamutfenyő, mely 115,55 méter magas, és a kaliforniai Redwood Nemzeti Parkban található.

  • A Föld legszárazabb területe az Atacama sivatag Dél-Amerikában. Olyan száraz, hogy még a 6800 méter fölé magasodó hegyek is gleccsermentesek.

A Föld napján gondolj arra, számodra mi a legszebb, legérdekesebb a Földön!

“Éljük meg a múló évszakokat; szívjuk be levegőjét, kortyoljuk nektárját, ízleljük meg gyümölcsét, és adjuk át magunkat a föld hatalmának!”

(Henry David Thoreau)

 

TOVÁBBI HÍREK
Montivíz újabb sikerre a nemzetkőzi porondon
Montivíz újabb sikerre a nemzetkőzi porondon
2024.04.08

Az ESQR (European Society for Quality Research) egy svájci szervezet, aminek a célja, hogy elősegítse a minőségtudatosságot azzal, hogy díjazza a legjobb gyakorlatokat, a kiválóságot és a technológiai innovációt világszerte. 2023-ban a Dubai-ban került sor az ESQR szakmai bizottsága által kiválasztott vállalkozások díjazására. Az eseményre a Montivíz is meghívást kapott a díjvárományosaként.

Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
2024.03.22

A hatékony visszajelzés-adás kulcsfontosságú a sikeres vezetés és az alkalmazottak fejlődése szempontjából. A jó visszajelzések nemcsak képet adnak az alkalmazottaknak a teljesítményükről, hanem elősegítik a fejlődést és motiválnak. A nem megfelelő visszajelzésekkel ellenben az ellentétes hatást érhetjük el, vagyis romboljuk vele a morált és a teljesítményt. Ezért fontos, hogy a menedzsment tisztában legyen azzal, hogyan kell hatékony és konstruktív visszajelzést adni a beosztottaknak.

Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
2024.03.08

A "brain fog" egy mentális állapot, amikor nehéznek érezzük a koncentrációt, a memóriánk kihagy, és az egyszerűbb mindennapi tevékenységeket is jóval nehezebbnek találjuk. Bár az orvostudomány nem tekinti betegségnek, azonban fontos, hogy felismerjük és foglalkozzunk a megelőzésével. Néhány jó tanácsot gyűjtöttünk össze, amivel elkerülhetjük, hogy ködös aggyal ébredjünk.

Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
2024.02.23

Valószínűleg legtöbbünk már megtapasztalta az úgynevezett “brain fog”, vagyis az agyi köd érzést, még ha nem is voltunk tudatában a dolognak. Az agyi köd egy zavaros érzés, amikor nem tudunk koncentrálni, kimerültnek érezzük magunkat, ugyanakkor még sem tudunk aludni vagy pihenni, illetve elfelejtünk dolgokat, vagy egyszerű hibákat, figyelmetlenségeket követünk el. Az agyi ködöt sok minden kiválthatja az alváshiánytól kezdve a hormonális változásokon át, az olyan egészségügyi problémákig, mint például a szorongás, vírusos megbetegedés és Lyme-kór. Bár nem betegségként tartják számon az agyi ködöt, mégis érdemes odafigyelni rá, és megelőzni.

Az introvertált munkavállalók megértése és támogatása a vállalati környezetben
Az introvertált munkavállalók megértése és támogatása a vállalati környezetben
2024.02.14

Az introvertált személyiséggel számtalan olyan pozitív tulajdonság társul, ami egy szervezet számára előnyös lehet. Azonban észrevétlenül bele ütközhetünk olyan nehézségekbe, amelyek hátráltatják a visszahozódó személyiségek kibontakozását a munkában. Viszont fontos, hogy erre ne negatívumként tekintsünk, hanem leküzdendő akadályként.

Mikroplasztik, a láthatatlan ellenség, ami mindenhol ott van
Mikroplasztik, a láthatatlan ellenség, ami mindenhol ott van
2024.02.02

A mikroplasztik jelenség környezetvédelmi és egészségügyi szempontból egyaránt komoly aggodalomra ad okot. A mikroműanyag szó szerint körülvesz minket: jelen van a vizekben - az ivóvízben is -, a talajban és levegőben. A tápláléklánc alján elhelyezkedő élőlények gyakran összekeverik a tápanyaggal a szabad szemmel sokszor láthatatlan részecskék, amelyek így bejutnak a táplálékláncba. A probléma újdonsága miatt még nincsenek kutatások a mikroplasztik hosszútávú hatásáról, viszont az már most is jól látszik, hogy egészségünkre és környezetünkre egyaránt ártalmas.