Dübörög a fast fashion, de mi lesz a vizeinkkel?

2020.06.26

Meleg nosztalgiával gondolunk azokra az időkre, amikor egy évben két nagy leárazás volt a butikokban: egy tél végén és egy nyár végén. Sokszor az ezekben az akciókban megvásárolt ruhák a következő évben is divatosnak számítottak még.

Manapság azonban azt láthatjuk, hogy az elérhető kollekciók évszakonként 4-5 alkalommal váltják egymást. A legnagyobb divatmárkák kínálatában ez évente 16-20 kollekciót jelent, ugyanennyi kiárusítással.

Tényleg olyan olcsók a divatos ruhák?

A filléres, ám trendi ruhák gyártása mind emberi, mind ökológiai áldozatokat követel. Mivel ezek a ruhák hamar tönkre is mennek, sok hulladék is keletkezik. 

Mára a ruhaipar a világ második legszennyezőbb iparágává nőtte ki magát, ennél jobban csak az olajipar terheli jobban környezetünket.

Hogyan szennyezi a ruhaipar a környezetet?

Egyfelől a textilfélék előállításához rengeteg vegyszert és vizet használnak fel, a kemikáliákkal szennyezett vizet pedig sok helyen tisztítás nélkül eresztik vissza a természetes vizekbe, ezzel visszafordíthatatlanul károsul az élővilág.

Egyetlen póló elkészítéséhez például 2700 liter vizet használnak fel, elképzelni is nehéz tehát, hogy a ruhaipar milyen mértékű vízfelhasználással dolgozik.

Mi a megoldás?

  • Próbálj ellenállni a kényszernek, és vásárolj kevesebb ruhát. Hallottál már a kapszula ruhatárról? Ez nem csak ökotudatos megoldás, hanem felgyorsítja a reggeli készülődést is!

  • Egyre népszerűbbek a használtruha üzletek is, illetve azok a kis manufaktúrák, ahol felújítják a használt ruhákat, és egyedi, különleges darabokká varázsolják őket.

  • A végképp tönkrement ruhákat használhatod törlőrongyként is.

  • Kerüld a hagyományos műszálas ruhákat, inkább olyat vásárolj, ami újrahasznosított anyagokból vagy biopamutból készült.

Őrizd meg vizeink tisztaságát!

Sajnos nagyon kevés az olyan zárt rétegekből származó, állandó ásványianyag-összetételű, kristálytiszta vízkészletünk, mint amilyen a Monti természetes ásványvíz is. Ezért nagyon fontos, hogy többet tegyünk természetes vizeink és az ott található állat- és növényvilág megőrzéséért.

Válaszd te is a környezettudatos, egészséges Monti ballonos ásványvizet!

TOVÁBBI HÍREK
Montivíz újabb sikerre a nemzetkőzi porondon
Montivíz újabb sikerre a nemzetkőzi porondon
2024.04.08

Az ESQR (European Society for Quality Research) egy svájci szervezet, aminek a célja, hogy elősegítse a minőségtudatosságot azzal, hogy díjazza a legjobb gyakorlatokat, a kiválóságot és a technológiai innovációt világszerte. 2023-ban a Dubai-ban került sor az ESQR szakmai bizottsága által kiválasztott vállalkozások díjazására. Az eseményre a Montivíz is meghívást kapott a díjvárományosaként.

Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
2024.03.22

A hatékony visszajelzés-adás kulcsfontosságú a sikeres vezetés és az alkalmazottak fejlődése szempontjából. A jó visszajelzések nemcsak képet adnak az alkalmazottaknak a teljesítményükről, hanem elősegítik a fejlődést és motiválnak. A nem megfelelő visszajelzésekkel ellenben az ellentétes hatást érhetjük el, vagyis romboljuk vele a morált és a teljesítményt. Ezért fontos, hogy a menedzsment tisztában legyen azzal, hogyan kell hatékony és konstruktív visszajelzést adni a beosztottaknak.

Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
2024.03.08

A "brain fog" egy mentális állapot, amikor nehéznek érezzük a koncentrációt, a memóriánk kihagy, és az egyszerűbb mindennapi tevékenységeket is jóval nehezebbnek találjuk. Bár az orvostudomány nem tekinti betegségnek, azonban fontos, hogy felismerjük és foglalkozzunk a megelőzésével. Néhány jó tanácsot gyűjtöttünk össze, amivel elkerülhetjük, hogy ködös aggyal ébredjünk.

Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
2024.02.23

Valószínűleg legtöbbünk már megtapasztalta az úgynevezett “brain fog”, vagyis az agyi köd érzést, még ha nem is voltunk tudatában a dolognak. Az agyi köd egy zavaros érzés, amikor nem tudunk koncentrálni, kimerültnek érezzük magunkat, ugyanakkor még sem tudunk aludni vagy pihenni, illetve elfelejtünk dolgokat, vagy egyszerű hibákat, figyelmetlenségeket követünk el. Az agyi ködöt sok minden kiválthatja az alváshiánytól kezdve a hormonális változásokon át, az olyan egészségügyi problémákig, mint például a szorongás, vírusos megbetegedés és Lyme-kór. Bár nem betegségként tartják számon az agyi ködöt, mégis érdemes odafigyelni rá, és megelőzni.

Az introvertált munkavállalók megértése és támogatása a vállalati környezetben
Az introvertált munkavállalók megértése és támogatása a vállalati környezetben
2024.02.14

Az introvertált személyiséggel számtalan olyan pozitív tulajdonság társul, ami egy szervezet számára előnyös lehet. Azonban észrevétlenül bele ütközhetünk olyan nehézségekbe, amelyek hátráltatják a visszahozódó személyiségek kibontakozását a munkában. Viszont fontos, hogy erre ne negatívumként tekintsünk, hanem leküzdendő akadályként.

Mikroplasztik, a láthatatlan ellenség, ami mindenhol ott van
Mikroplasztik, a láthatatlan ellenség, ami mindenhol ott van
2024.02.02

A mikroplasztik jelenség környezetvédelmi és egészségügyi szempontból egyaránt komoly aggodalomra ad okot. A mikroműanyag szó szerint körülvesz minket: jelen van a vizekben - az ivóvízben is -, a talajban és levegőben. A tápláléklánc alján elhelyezkedő élőlények gyakran összekeverik a tápanyaggal a szabad szemmel sokszor láthatatlan részecskék, amelyek így bejutnak a táplálékláncba. A probléma újdonsága miatt még nincsenek kutatások a mikroplasztik hosszútávú hatásáról, viszont az már most is jól látszik, hogy egészségünkre és környezetünkre egyaránt ártalmas.