Kávébab fajták – arabica vs robusta

2021.09.09

Az üzletek polcain kávé után kutatva leggyakrabban az arabica és a robusta felirattal találkozhatunk. Ez a két kávébab fajta adja a világ kávé fogyasztásának döntő többségét. Mi a különbség az arabica és a robusta kávéfajta között?

arabica és robusta különbség

Kávébab fajták

Napjainkban több mint 120 fajta kávécserjét tartanak számon a szakemberek. A vadon termő kávéfajták folyamatos keresztezése miatt ez a szám folyamatosan növekszik, ellenben a 120 ismert kávéfajtából csupán négyet termesztenek jelentősebb mennyiségben. 

Ebből a négy kávébab fajtából kettő messze kiemelkedik. A sokszor emlegetett arabica és robusta kávébab adja a kávé fogyasztás több, mint 99 százalékát. Említésre méltó még a Skandináviában egyre nagyobb népszerűségnek örvendő liberica és a rendkívül szívós excelsa kávéfajta. Az utóbbit általában keresztezésre használják, hogy ellenállóbb arabica kávéfajtát hozzanak létre. 

Robusta kávébab

Nem véletlen, hogy a robusta kávé az egyik legnagyobb volumenben termelt kávébab. A világ kávétermelésének körülbelül harmadát adja. Ennek a kávéfajtának a cserjéje rendelkezik a legnagyobb ellenállóképességgel. Az akár 10-15 méter magasságra megnövő kávécserje jól tűri a szárazságot, a hőt illetve ellenáll a legtöbb betegségeknek és a rovaroknak is. 

A robusta kávészemek kisebbek az arabicánál, viszont egész évben magas hozammal teremnek. A robusta kávé, a kávécserje magas hozamának és nagy ellenállóképességének köszönhetően sokkal olcsóbb az arabica kávénál. Mégis a világ legdrágább kávéja robusta fajtájú. Az indonéz Kopi Luwak kávé kilogrammonkénti ára elérheti a fél millió forintot is.

robusta kávé

Robusta kávé jellege

A robusta kávébab kétszer annyi koffeint tartalmaz, mint az arabica kávé és fehérje tartalma is jelentősen magasabb. Ebből kifolyólag a robustából készült kávén vastagabb „crema” réteg jelenik meg. Viszont íze testesebb, keserűbb és kissé fanyar. Emiatt és a növény igénytelensége miatt legtöbben lenézik a robusta kávét és sokkal silányabb minőséget társítanak hozzá, mint azt sokszor megérdemelné.

Arabica kávébab

Az arabica kávécserje sokkal igényesebb növény, mint a többi kávéfajta. Az akár 12 méteresre megnövő arabica kávécserje 800-1800 méteres magasságban érzi jól magát. Emellett érzékenyebb a hőmérsékletingadozásra és a páratartalomra, illetve több gondozást igényel. Ennek következtében ára jelentősen magasabb a robustánál. A világ kávétermelésének háromnegyedét az arabica kávé adja.

arabica kávé

Arabica kávé jellemzője

Az általános vélemény szerint az arabica kávé testesíti meg a minőséget. Ezt a hírnevet elsősorban annak köszönheti, hogy a robustánál jelentősen alacsonyabb a koffeintartalma, míg kétszer annyi kromoszóma számmal rendelkezik. 

Ennek eredményeképpen a kávébab aromája sokkal jobban érvényesül és a különböző ízjegyek jobban kiérződnek. Száznegyven különböző arabica kávéfajtát különböztetünk meg és mindegyik más karakterrel rendelkezik.

Akkor melyik a jobb, az arabica vagy a robusta?

Az arabica és a robusta kávé közötti különbséget röviden összefoglalva a fekete nedű karakterében érezhetjük. Az arabica kávénak selymesebb íze van és több különböző ízjegy érezhető ki ízlelés közben. Ezzel szemben a robusta kávé íze erőteljesebb és egységesebb.

A legtöbben az arabica kávét részesítik előnyben lágyabb és változatosabb íze miatt. Az arabica kávé kóstolását egy borkóstáláshoz lehetne hasonlítani. A különböző módon és helyen termesztett kávék jól megkülönböztethető ízjegyekkel rendelkeznek. A világ legdrágább kávéi is arabica kávébabból készülnek.

Viszont akik szeretik az erőteljes, sötét pörkölésű kávékat, azok számára kiváló választás egy jó minőségű robusta kávé is. Illetve a reggeli napindítónak is tökéletes választás a robustából készült kávé, ugyanis nem csak jóval magasabb a koffeintartalma, hanem sokkal gyorsabban fel is szívódik.

Azt már tudjuk, milyen kávét igyunk, de maradt a kérdés: egészséges-e a kávé? Korábbi cikkünkben megtalálod a választ, kattints a linkre vagy a képre!

arabica robusta különbség

Monti Café kínálata

A Monti kínálatának megtervezéskor az egyik fő szempont az volt, hogy mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbb karakterű és ízvilágú kávét. Emellett a környezetvédelmi szempontok is kiemelkedő fontosságúak a Montivíz számára. Ezért biológiai úton lebomló kávékapszuláink kizárólag fenntartható forrásból származó minőségi arabica és robusta kávébab őrleményt tartalmaznak.

Splendido: Telt ízű, gazdag aromájú 100 százalékban arabica kávé az ínyencek számára.

Maggiore: A 30 százalékban robustát tartalmazó kávé kiváló választás reggeli mellé. Erőteljes ízével és magas koffein tartalmával lendületesen indul a nap.

Vivace: Ha pedig valami igazán különleges ízélményre vágysz, válaszd a Vivace kávékapszulát. A selymes arabica kávé találkozik a ginzeng élénkítő hatásával, amit a keleties fűszerek tesznek igazán egzotikussá.

Kattints a linkre vagy a képre és nézd meg a Monti Café kávécsomag akcióját!

TOVÁBBI HÍREK
Montivíz újabb sikerre a nemzetkőzi porondon
Montivíz újabb sikerre a nemzetkőzi porondon
2024.04.08

Az ESQR (European Society for Quality Research) egy svájci szervezet, aminek a célja, hogy elősegítse a minőségtudatosságot azzal, hogy díjazza a legjobb gyakorlatokat, a kiválóságot és a technológiai innovációt világszerte. 2023-ban a Dubai-ban került sor az ESQR szakmai bizottsága által kiválasztott vállalkozások díjazására. Az eseményre a Montivíz is meghívást kapott a díjvárományosaként.

Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
2024.03.22

A hatékony visszajelzés-adás kulcsfontosságú a sikeres vezetés és az alkalmazottak fejlődése szempontjából. A jó visszajelzések nemcsak képet adnak az alkalmazottaknak a teljesítményükről, hanem elősegítik a fejlődést és motiválnak. A nem megfelelő visszajelzésekkel ellenben az ellentétes hatást érhetjük el, vagyis romboljuk vele a morált és a teljesítményt. Ezért fontos, hogy a menedzsment tisztában legyen azzal, hogyan kell hatékony és konstruktív visszajelzést adni a beosztottaknak.

Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
2024.03.08

A "brain fog" egy mentális állapot, amikor nehéznek érezzük a koncentrációt, a memóriánk kihagy, és az egyszerűbb mindennapi tevékenységeket is jóval nehezebbnek találjuk. Bár az orvostudomány nem tekinti betegségnek, azonban fontos, hogy felismerjük és foglalkozzunk a megelőzésével. Néhány jó tanácsot gyűjtöttünk össze, amivel elkerülhetjük, hogy ködös aggyal ébredjünk.

Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
2024.02.23

Valószínűleg legtöbbünk már megtapasztalta az úgynevezett “brain fog”, vagyis az agyi köd érzést, még ha nem is voltunk tudatában a dolognak. Az agyi köd egy zavaros érzés, amikor nem tudunk koncentrálni, kimerültnek érezzük magunkat, ugyanakkor még sem tudunk aludni vagy pihenni, illetve elfelejtünk dolgokat, vagy egyszerű hibákat, figyelmetlenségeket követünk el. Az agyi ködöt sok minden kiválthatja az alváshiánytól kezdve a hormonális változásokon át, az olyan egészségügyi problémákig, mint például a szorongás, vírusos megbetegedés és Lyme-kór. Bár nem betegségként tartják számon az agyi ködöt, mégis érdemes odafigyelni rá, és megelőzni.

Az introvertált munkavállalók megértése és támogatása a vállalati környezetben
Az introvertált munkavállalók megértése és támogatása a vállalati környezetben
2024.02.14

Az introvertált személyiséggel számtalan olyan pozitív tulajdonság társul, ami egy szervezet számára előnyös lehet. Azonban észrevétlenül bele ütközhetünk olyan nehézségekbe, amelyek hátráltatják a visszahozódó személyiségek kibontakozását a munkában. Viszont fontos, hogy erre ne negatívumként tekintsünk, hanem leküzdendő akadályként.

Mikroplasztik, a láthatatlan ellenség, ami mindenhol ott van
Mikroplasztik, a láthatatlan ellenség, ami mindenhol ott van
2024.02.02

A mikroplasztik jelenség környezetvédelmi és egészségügyi szempontból egyaránt komoly aggodalomra ad okot. A mikroműanyag szó szerint körülvesz minket: jelen van a vizekben - az ivóvízben is -, a talajban és levegőben. A tápláléklánc alján elhelyezkedő élőlények gyakran összekeverik a tápanyaggal a szabad szemmel sokszor láthatatlan részecskék, amelyek így bejutnak a táplálékláncba. A probléma újdonsága miatt még nincsenek kutatások a mikroplasztik hosszútávú hatásáról, viszont az már most is jól látszik, hogy egészségünkre és környezetünkre egyaránt ártalmas.