Szülői tanácsok az otthoni tanuláshoz

2020.03.17

Orbán Viktor miniszterelnök péntek esti bejelentésében vált nyilvánossá, hogy március 16. hétfőtől bezárnak az iskolák, és távoktatás veszi kezdetét. Mivel a koronavírus leginkább az idősebbekre van veszéllyel, így kérte a lakosságot, hogy a gyermekek felügyeletét ha csak lehet, ne a nagyszülőkre bízzuk.

Homeschooling: gyermekünk irodája

A távoktatás és a home office párhuzamba hozható oly módon, hogy mindkettőhöz szükséges a gyors, stabil internet, számítógép, vagy laptop, kényelmes, nyugalmas környezet, ahol tudunk jegyzetelni, elférnek a munkához – tanuláshoz – használt dolgaink, és nem zavar minket senki.

Szülőként a mi feladatunk biztosítani a gyermekünk zavartalan tanulását, és minden szükséges eszközt, körülményt ahhoz, hogy a lehető legzökkenőmentesebb legyen számára ez az időszak. A tárgyi feltételek megadása mellett szánjunk időt arra is, hogy mentálisan támogatjuk a lurkókat. Üljünk le, beszéljük át velük a jelenlegi helyzetet. Tudatosítsuk bennük azt, hogy az otthoni tanulás nem a teljes szabadságot jelenti, éretten és felelősségteljesen kell megállniuk a helyüket ebben a digitális rendszerben, ami az Ő érdekükben jött létre. Ugyanúgy kell koncentrálniuk az online tanórákon, elkészíteni a házi feladatot, gyakorolni, készülni.

Időbeosztás

Figyeljünk arra, hogy gyermekünk időbeosztása ne boruljon fel túlságosan az átmeneti tanítási rendszer következtében. Reggel ugyanabban az időpontban szóljon az ébresztő, mintha készülődnie kellene az iskolába, ugyanazon a rutinon menjen végig reggel, mint minden nap. Így egyrészt nem fog felborulni a bioritmusa, másrészt szellemileg is ráhangolódik a tanulásra, pont mint amikor indul a tanórákra.
Az online órák közötti szünetben kérjük meg, hogy keljen fel a gép elől, mozogjon kicsit, menjen mosdóba, igyon, egyen pár falatot.

Étkezés, vízfogyasztás

Amellett, hogy az otthon kényelme biztosítana bármit a hűtőszekrényből, mégsem célszerű megengedni az össze-vissza evést, ivást. A fentebbi okokból kifolyólag jobb, ha hasonló ételeket, hasonló mennyiségben fogyaszt, mintha fizikailag is bent lenne az iskolában.

Az oktatási intézményekben főleg az általános iskolás kis diákok esetében a tanárok feladata, hogy emlékeztessék a gyermekeket a kellő mennyiségű folyadékbevitelre. A távoktatási rendszerben ez is ránk hárult.

Nagy segítség a Monti vízadagoló

Szerveztünk megfelelő működéséhez, illetve a koncentrációnkhoz elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű és minőségű étel- és italfogyasztás. Sokszor azonban a saját szervezetünk vízpótlására is nehéz odafigyelni, nemhogy valaki máséra.

A vízadagolók, szódagépek viszont folyamatosan szem előtt vannak, így juttatva eszünkbe a fokozatos folyadékbevitelt. Mint ahogy azt már többször megírtuk, a Monti ásványvizek ásványianyag-tartalma kellő mennyiségű a folyamatos, mindennapi fogyasztáshoz, így kitűnő választás.

Valahányszor gyermekünk elsétál a gép előtt, eszébe fog jutni, hogy igyon egy pohár vizet. Főleg, ha egy emlékeztetőt is ragasztunk a géphez ennek érdekében. :)

Az online tanulás olyan, mint az otthonról való munkavégzés. Ugyanolyan odafigyelést igényel, mintha az iskolában, vagy irodában tennénk ugyanezt. Az időbeosztás, étkezés, folyadékpótlás szintén odafigyelést igényel, hiszen a kényelmes, otthoni környezetben hajlamosabbak vagyunk elfeledkezni a vízbevitelről és az evésről.

 

TOVÁBBI HÍREK
Hogyan teremtsünk pozitív vállalati légkört?
Hogyan teremtsünk pozitív vállalati légkört?
2023.12.08

Nem mindig könnyű kialakítani és fenntartani a munkahelyi kapcsolatokat, mivel időt és energiát igényelnek. Azonban az erőfeszítések megéri, mivel a pozitív munkahelyi kapcsolatok hozzájárulnak a közös célok eléréséhez és növelik a munkahelyi siker esélyeit.

Miért fontos a pozitív légkör a munkahelyen?
Miért fontos a pozitív légkör a munkahelyen?
2023.12.01

A munkahelyi kapcsolatoknak és légkörnek nagyobb hatása van a dolgozók közérzetére és teljesítményére, mint sokan gondolnák. Ha szilárd és jó kapcsolatokat ápolunk csapatunkkal, akkor örömmel fogunk munkába menni. Ez a pozitív érzés és hozzáállás munkahatékonyságunkon és teljesítményünkön is meglátszik.

Hogyan alkalmazkodjunk a téli időszámításhoz?
Hogyan alkalmazkodjunk a téli időszámításhoz?
2023.11.28

A tél már kopogtat az ajtónkon, a nappalok rövidek és zimankósak, az éjszakák hosszúak és hidegek. A téli hónapok - sokszor észrevétlenül - csökkentik motivációnkat, és megnehezíti az összpontosítást a munkára. Szerencsére egy kis odafigyeléssel, néhány apró “lifehack”-kel - vagyis apró trükkel - ellensúlyozni tudjuk a hideg hónapokkal járó nehézségeket.

Hogyan dolgozzunk munkaórák helyett az eredményekért?
Hogyan dolgozzunk munkaórák helyett az eredményekért?
2023.11.17

A munka eredményességének érdekében a vállalkozásoknak kizárólag arra kell koncentrálniuk, hogy az alkalmazottaknak milyen feladatokat kell elvégezniük és azt milyen minőségben kell tenniük. Ez az úgynevezett eredményközpontú munkakörnyezet alapja. Egyszerűen hangzik, nem igaz? A gyakorlatban egy kicsit bonyolultabb, de egy kis szemléletváltással gyorsan nagy lépéseket tehetünk az irányába.

Hogyan tegyük a tanulást a mindennapok részévé?
Hogyan tegyük a tanulást a mindennapok részévé?
2023.11.10

A modern vezetők hatásköre túlmutat a hagyományosan megszokottnál. Nemcsak a munkafolyamatokat és a projekteket kell irányítani, illetve kulcsfontosságú döntéseket hozni, hanem a csapat fejlődését is ösztönözni és támogatni kell. A munkavállalók ideje véges, de kritikus hiba lenne, ha nem tudnánk időt szakítani a tanulásra.

Élelmezési világnap - A víz élet, a víz élelem
Élelmezési világnap - A víz élet, a víz élelem
2023.10.13

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének kezdeményezésére hívták életre az Élelmezési Világnapot több, mint 50 éve. Az esemény célja, hogy felhívja a világ figyelmét arra, hogy világszerte közel 1 milliárd ember éhezik, miközben világ többi részén a túlsúllyal küzdenek. Idén az Élelmezési világnap reflektor fényében a minden élelmiszer mögött megbúvó felbecsülhetetlen értékű ivóvíz áll.