Ergonómiai tényezők az irodában, azaz a számítógép ergonómia

2020.12.03

Az ergonómia egy gyors ütemben fejlődő tudományterület, ami az ember és a munkakörnyezet kölcsönhatásának tanulmányozásával foglalkozik. Ennek célja, hogy a munkakörnyezetet az emberhez lehessen igazitani annak érdekében, hogy elősegítse a hatékony és egészséges munkavégzést. Azaz, hogy az ergonomiai téynezők kényelmessé tegyék a munkát. ergonómia az irodában

Ergonómia fogalma

A szó a görög "ergon", azaz munka és a "nomos", azaz törvény szóösszetételéből született, ami jól jellemzi az ergonómiai fogalmát. Az ergonómia az ember-gép munkakörnyezet kapcsolatát vizsgáló tudományág. Célja, hogy a munkakörnyezetet és munkaeszközöket az emberhez igazítsa. Napjainkban ez legtöbbszőr az ergonomikus számitogépes környezet kialakítása kapcsán merül fel a tudományág.

Munkavédelem és ergonómia

A számítógéppel dolgozók, gyakran panaszkodnak fáradtságra, idegességre, szembántalmakra valamint fej, hát vagy kézfájásra. Ezek a panaszok a ergonómikus számitógépes környezet hiánya miatt és az ebből származtatható nem megfelelő testtartásból erednek. A munkavédelem és az ergonómia fogalma, különösen szellemi munkavégzés esetén - irodákban - egybefonodik.

ergonómia fogalma

Azok a munkahelyek, ahol az ergonómikus szempontok érvényesülnek, tapasztalni fogják, hogy a dolgozók közérzete javul, elhivatottabbak és motiváltabbak lesznek. A betegszabadságok száma pedig csökkeni fog, ha az irodában a számítogépes ergonómiai érvényesül. Munkahelyváltásnál is egyre jobban felértékelődnek az ergonómiai tényezők, fontos szempont a munkavállalónak a munkakörnyezet is.

Irodai ergonómiai tényezők

  • Az elmúlt években egyre divatosabbá váltak a fényes, nyitott irodák. Kutatások bizonyítják, hogy a természetesen megvilágított és tág munkahelyeken aktívabbak, kreatívabbak a dolgozók, továbbá érezhetően kevesebb stressz éri őket.

  • A dolgozók egyéni igényeihez illeszkedő bútorok fokozzák a produktivitást és a motivációt. Érdemes ergonómiai székkel felszerelni az irodát. Csökken a munkakiesést eredményező sérülések és a megbetegedések száma is.

  • Az akusztikának is nagy szerepe van a munkahelyen. A zaj zavarja a koncentrációt és a kommunikációt valamint növeli a stresszt. Zajvédő panelekkel és akusztikus monitorokkal jelentősen csökkenthető a zajszint. Ezek segítségével a zajos környezetben is csendes helyet tudunk biztosítani a munkavállaló számára.

  • Fontos, hogy a dolgozó a munkaeszközöket természetes testtartásban tudja használni. Az egy főre eső minimális terület irodán belül legyen legalább 6 négyzetméter.

számítógépes ergonómia

Az oly sokszor említett helyes testtartás, azaz a "számitógép ergonómia"

Az irodai munkát végző dolgozók életük jelentős részét az íróasztal mellett töltik, ezért nagyon fontos az egészséges testtartás támogatása, az ergonomikus számitogépes környezet. Hogyan üljünk helyesen a székben?

  • Tartsuk a lábat a talajon folyamatosan és lehetőleg ne tegyük keresztbe.

  • A térdek legyenek kicsit lejjebb a csípő vonalánál.

  • Engedjük el lazán a vállakat, de ne ejtsük előre.

  • Lazítsuk el a nyakat, ne fordítsuk oldalra huzamosabb ideig.

  • A képernyő teteje legyen szemmagasságban vagy kicsit lejjebb.

  • Az alkar és a csukló egy vonalban legyen és amennyire lehetséges, vízszintesen helyezkedjen el.

  • Törzsünk 90 fokot zárjon be alkarunkkal.

  • 50-75 centiméterre legyen a monitor szemünktől.

  • Ha derekunk nem tud kényelmesen neki támaszkodni a széktámlának, használjunk plusz háttámaszt.

  • Legyen állítható a szék magassága.

Az ergonómikus szempontok betartása mellett se feledkezhetünk meg a rendszeres mozgásról. Óránként legalább egyszer tartsunk egy 5-10 perces szünetet, amikor felállunk és átmozgatjuk magunkat kicsit. Érdemes beruházni ergonomiai irodai székekre, ami elősegíti a dolgozók egészséges testtartását.

ergonómiai irodai szék

Milyen egy ergonomiai irodai szék?

Sokan letudják az irodai szék megvásárlását annyival, hogy egy alap bútort megvesznek, ami ránézésre kényelmes. Milyen jó ergonomiai szék? Minden ember testmérete és aránya különbözik. Ezért, hogy elkerülhető legyen a gerincre nehezedő tulzótt nyomás a ergonomiai irodai széknek állítható háttámlával, ülőrésszel, magassággal és a kartámasszal kell rendelkeznie. Az ülőrész és a háttámla anyaga se elhanyagolható tényező. Fontos, hogy jó minőségű és jól szellőző anyagból készüljön, mivel ha nem tud megfelelően szellőzni az nemcsak kényelmetlenné teszi a hosszútávú munkavégzés és nem is higiénikus.

Miért fontos, hogy az iroda ergonómiai kialakítására odafigyeljünk?

Ha a munkavállaló vidám és egészséges környezetben végzi munkáját, ahol az ergonómikus szempontokat figyelembe veszik, akkor a vállalat is sok új ötlethez és innovációhoz jut. Az elégedett és munkáját szerető dolgozó energikus és elhivatott, ami növeli a produktivitást. A jó közérzet és szerethető környezet elengedhetetlen ehhez. Amihez az iroda stílusa is hozzájárul.

Az egészséghez és a jó kedvhez hozzájárul az is, hogy hogyan hidratáljuk magunkat a munkahelyen. Válaszd a selymes és természetes Monti ásványvizet, így hatékonyabb lesz a munkavégzés az irodában! Kérj egyedi ajánlatot egyszerűen, néhány kattintással.

https://www.montiviz.hu/hu/termekeink/ballonos-viz

Nem mindegy az sem, mivel indul a munkaidő és hogy telik a kávészünet. A Monti Café kávékapszulái garantálják a spontán brainstormingot kávézáskor! Kérdd kezdő kávé csomagunkat, amivel kötöttségek nélkül varázsolhatsz kávézó hangulatot az irodába!

ergonomikus számítógépes környezet

TOVÁBBI HÍREK
Montivíz újabb sikerre a nemzetkőzi porondon
Montivíz újabb sikerre a nemzetkőzi porondon
2024.04.08

Az ESQR (European Society for Quality Research) egy svájci szervezet, aminek a célja, hogy elősegítse a minőségtudatosságot azzal, hogy díjazza a legjobb gyakorlatokat, a kiválóságot és a technológiai innovációt világszerte. 2023-ban a Dubai-ban került sor az ESQR szakmai bizottsága által kiválasztott vállalkozások díjazására. Az eseményre a Montivíz is meghívást kapott a díjvárományosaként.

Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
2024.03.22

A hatékony visszajelzés-adás kulcsfontosságú a sikeres vezetés és az alkalmazottak fejlődése szempontjából. A jó visszajelzések nemcsak képet adnak az alkalmazottaknak a teljesítményükről, hanem elősegítik a fejlődést és motiválnak. A nem megfelelő visszajelzésekkel ellenben az ellentétes hatást érhetjük el, vagyis romboljuk vele a morált és a teljesítményt. Ezért fontos, hogy a menedzsment tisztában legyen azzal, hogyan kell hatékony és konstruktív visszajelzést adni a beosztottaknak.

Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
2024.03.08

A "brain fog" egy mentális állapot, amikor nehéznek érezzük a koncentrációt, a memóriánk kihagy, és az egyszerűbb mindennapi tevékenységeket is jóval nehezebbnek találjuk. Bár az orvostudomány nem tekinti betegségnek, azonban fontos, hogy felismerjük és foglalkozzunk a megelőzésével. Néhány jó tanácsot gyűjtöttünk össze, amivel elkerülhetjük, hogy ködös aggyal ébredjünk.

Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
2024.02.23

Valószínűleg legtöbbünk már megtapasztalta az úgynevezett “brain fog”, vagyis az agyi köd érzést, még ha nem is voltunk tudatában a dolognak. Az agyi köd egy zavaros érzés, amikor nem tudunk koncentrálni, kimerültnek érezzük magunkat, ugyanakkor még sem tudunk aludni vagy pihenni, illetve elfelejtünk dolgokat, vagy egyszerű hibákat, figyelmetlenségeket követünk el. Az agyi ködöt sok minden kiválthatja az alváshiánytól kezdve a hormonális változásokon át, az olyan egészségügyi problémákig, mint például a szorongás, vírusos megbetegedés és Lyme-kór. Bár nem betegségként tartják számon az agyi ködöt, mégis érdemes odafigyelni rá, és megelőzni.

Az introvertált munkavállalók megértése és támogatása a vállalati környezetben
Az introvertált munkavállalók megértése és támogatása a vállalati környezetben
2024.02.14

Az introvertált személyiséggel számtalan olyan pozitív tulajdonság társul, ami egy szervezet számára előnyös lehet. Azonban észrevétlenül bele ütközhetünk olyan nehézségekbe, amelyek hátráltatják a visszahozódó személyiségek kibontakozását a munkában. Viszont fontos, hogy erre ne negatívumként tekintsünk, hanem leküzdendő akadályként.

Mikroplasztik, a láthatatlan ellenség, ami mindenhol ott van
Mikroplasztik, a láthatatlan ellenség, ami mindenhol ott van
2024.02.02

A mikroplasztik jelenség környezetvédelmi és egészségügyi szempontból egyaránt komoly aggodalomra ad okot. A mikroműanyag szó szerint körülvesz minket: jelen van a vizekben - az ivóvízben is -, a talajban és levegőben. A tápláléklánc alján elhelyezkedő élőlények gyakran összekeverik a tápanyaggal a szabad szemmel sokszor láthatatlan részecskék, amelyek így bejutnak a táplálékláncba. A probléma újdonsága miatt még nincsenek kutatások a mikroplasztik hosszútávú hatásáról, viszont az már most is jól látszik, hogy egészségünkre és környezetünkre egyaránt ártalmas.