Kálium hatása az emberi szervezetre
2022.06.21
Mi is az a kálium?
A kálium egy rendkívül könnyű - lebeg a vízen - és puha fém, ami nagy reakciókészsége miatt természetes formában nem fordul elő. Szervezetünkben körülbelül 150 gramm kálium található, aminek jó része - 98 százaléka - a sejtekben van.
Az egészséggel kapcsolatos cikkekben jóval kisebb hangsúlyt kap a kálium, mint például a magnézium, vagy a kalcium, miközben legalább olyan fontos, mint az utóbbi két ásványi anyag. A kálium egyike azoknak az elemeknek, amelyek az emberi szervezet számára nélkülözhetetlenek. A fontosságát jól jelzi az is, hogy a harmadik legnagyobb mennyiségben előforduló ásványi anyag szervezetünkben .
A kálium hatása az emberi testre
Nem véletlenül van szüksége testünknek ilyen nagy mennyiségű káliumra. Az ásványi anyag számtalan nélkülözhetetlen élettani folyamat kulcsszereplője:
Sejtek működtetése
Ahogy korábban is írtuk, a kálium legnagyobb része a sejteken belül található. Az ásványi anyag nélkül elképzelhetetlen lenne a sejtek közötti tápanyag és információáramlás. Kiemelt fontossága van az olyan szövetek működésében, amelyek esetén a gyors reakcióidő elengedhetetlen. Erre példa az izom-, és az idegsejt.
Vízháztartás szabályozása
A különböző ásványi anyagoknak jelentős szerepük van testünk vízháztartásának szabályozásában. Korábbi cikkünkben írtuk, hogy szervezetünk nátrium koncentrációjának változása nagy hatással van testünk vízháztartására.
Ugyanez igaz a káliumra is, mivel ez a két ásványi anyag az, ami elsősorban a sejtek víztartalmáért felelősek. Ha az egyik elemből több, vagy kevesebb jut szervezetünkbe, az a sejtek folyadék egyensúlyának felbomlásához vezethet, ami a sejtek összezsugorodását vagy felszakadását eredményezheti.
Cukorszint és vérnyomás szabályozás
A káliumnak a szerepe a vércukorszint szabályozásában sem elhanyagolható. Támogatja testünk anyagcsere folyamatait, ami által szervezetünk vízforgalmát is. Emellett a gyomorsav és számos más enzim előállításában is részt vesz.
Káliumhiány tünetei
A kis mértékű káliumhiány sokszor nem jár konkrét, jól észrevehető tünetekkel, mégis - különösen hosszú távon - veszélyes tud lenni. Megemeli a vérnyomást, ami számtalan szív,- és érrendszeri betegség kockázatát növeli. Jelentős káliumhiány esetén izomgörcs és gyengeség, illetve szívritmuszavar, valamint izombénulás jelentkezhet.
Szerencsére nagyon ritkán fordul elő olyan, hogy szervezetünknek jelentős kálium hiánnyal kelljen szembenéznie alapesetben. Legtöbbször vízhajtó hatású gyógyszer szedése mellett, vagy különböző emésztőrendszeri probléma esetén lép fel számottevő káliumhiány.
Kálium túladagolás tünetei
Túl lehet adagolni a káliumot? Ritkán ugyan, de előfordulhat az is, hogy nem a túl kevés, hanem a túl sok kálium okoz problémát szervezetünk számára. A szervezetünkben jelentkező kálium többlet leggyakrabban szív problémákhoz vezet, illetve mérgezés szerű tünetekkel jár. Ez szerencsére szintén nagyon ritkán - jellemzően vese problémák esetén - fordul elő, de nem árt tisztában lenni vele.
Mennyi a napi optimális mennyiség?
Napi ajánlott kálium bevitel körülbelül 2,5-3 gramm között mozog. Hogyan tudjuk a legegyszerűbben, és a legtermészetesebb módon fedezni kálium szükségletünket? Olvasd el cikkünket!
TOVÁBBI HÍREK

Hogyan teremtsünk pozitív vállalati légkört?
2023.12.08Nem mindig könnyű kialakítani és fenntartani a munkahelyi kapcsolatokat, mivel időt és energiát igényelnek. Azonban az erőfeszítések megéri, mivel a pozitív munkahelyi kapcsolatok hozzájárulnak a közös célok eléréséhez és növelik a munkahelyi siker esélyeit.

Miért fontos a pozitív légkör a munkahelyen?
2023.12.01A munkahelyi kapcsolatoknak és légkörnek nagyobb hatása van a dolgozók közérzetére és teljesítményére, mint sokan gondolnák. Ha szilárd és jó kapcsolatokat ápolunk csapatunkkal, akkor örömmel fogunk munkába menni. Ez a pozitív érzés és hozzáállás munkahatékonyságunkon és teljesítményünkön is meglátszik.

Hogyan alkalmazkodjunk a téli időszámításhoz?
2023.11.28A tél már kopogtat az ajtónkon, a nappalok rövidek és zimankósak, az éjszakák hosszúak és hidegek. A téli hónapok - sokszor észrevétlenül - csökkentik motivációnkat, és megnehezíti az összpontosítást a munkára. Szerencsére egy kis odafigyeléssel, néhány apró “lifehack”-kel - vagyis apró trükkel - ellensúlyozni tudjuk a hideg hónapokkal járó nehézségeket.

Hogyan dolgozzunk munkaórák helyett az eredményekért?
2023.11.17A munka eredményességének érdekében a vállalkozásoknak kizárólag arra kell koncentrálniuk, hogy az alkalmazottaknak milyen feladatokat kell elvégezniük és azt milyen minőségben kell tenniük. Ez az úgynevezett eredményközpontú munkakörnyezet alapja. Egyszerűen hangzik, nem igaz? A gyakorlatban egy kicsit bonyolultabb, de egy kis szemléletváltással gyorsan nagy lépéseket tehetünk az irányába.

Hogyan tegyük a tanulást a mindennapok részévé?
2023.11.10A modern vezetők hatásköre túlmutat a hagyományosan megszokottnál. Nemcsak a munkafolyamatokat és a projekteket kell irányítani, illetve kulcsfontosságú döntéseket hozni, hanem a csapat fejlődését is ösztönözni és támogatni kell. A munkavállalók ideje véges, de kritikus hiba lenne, ha nem tudnánk időt szakítani a tanulásra.

Élelmezési világnap - A víz élet, a víz élelem
2023.10.13Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének kezdeményezésére hívták életre az Élelmezési Világnapot több, mint 50 éve. Az esemény célja, hogy felhívja a világ figyelmét arra, hogy világszerte közel 1 milliárd ember éhezik, miközben világ többi részén a túlsúllyal küzdenek. Idén az Élelmezési világnap reflektor fényében a minden élelmiszer mögött megbúvó felbecsülhetetlen értékű ivóvíz áll.