Ólom a vízben? Sokunk egészségét kockáztathatja a ivóvíz ólom tartalma!

2020.11.03

ólom csapvíz

Ivóvíz minősége hazánkban

Magyarország vízrajzi szempontból kiváló adottságokkal rendelkezik. Az ivóvíz minőségét évente 60 ezer mintavétellel ellenőrzik, ami alapján 99-100 százalékban megfelelő. Viszont minőségében és összetételében nagy különbségek lehetnek területenként. 

Hogy lehet mégis ólom a vízben?

Magyarországon az ivóvíz körülbelül 95 százaléka felszín alatti vizekből származik. Előfordulhat, hogy a talajba bemosódó felszíni víz beszennyezi olyan anyagokkal, mint például a mikroműanyag, és lehetnek természetes eredetű szennyeződések egyaránt, de az ivóvízben határérték fölé nem emelkedik a szintjük. Ellenben a vízelosztó hálózatban, vagyis a vízvezetékekben is kerülhet károsanyag, például ólom a vízbe, ami az egészségre is ártalmas lehet.

ólomcső vízvezeték

Hol a legveszélyesebb az ívóvíz ólom tartalma?

Ma Magyarországon megközelítőleg 750 ezer épületet érint a probléma. A régi, többnyire belvárosi lakóházak csőrendszere még a mai napig sok helyen ólomcső vízvezetékek alkotják. Ezekben a csövekben az ólom folyamatosan szivárog az ivóvízbe. Sok tényező befolyásolja a mértékét, mint például a víz áthaladási sebessége, mennyisége és hőmérséklete. Az 1945 előtti épületek 25 százalékát, elsősorban Budapestet és az 5000 fő feletti városokat érinti az ólomcső vízvezeték hálózat problémája.

Fennáll a kockázata az ólommérgezésnek a vízvezetékek miatt?

Szervezetünk ólom bevitelének csak körülbelül 15 százalékát teszi ki a csapvíz, többi jó részt a levegőn vagy élelmiszeren keresztül jut be testünkbe. Az ólom hatását sok minden jelentősen befolyásolja. Ilyen az életkor, tápláltság, nem, genetikai adottság és még sorolhatnám. A legtöbb káros hatás csak állandó, nagy mennyiségű magas ólom koncentrációjú vízzel jelentkezik. Viszont a magzatok és a csecsemők sokkal érzékenyebbek rá, fejlődési rendellenességet okozhat. Ha megnövekszik a vérben az ólomszint, akkor az károsíthatja a központi idegrendszert és negatívan hat a szellemi teljesítőképességre 

Mit tehetek, hogy az ivóvíz ólom tartalmát csökkentsem?

  • A fogyasztás előtt alaposan engedjük ki a vizet a csapból, akár 4-5 percig. Ez a megoldás nem pénztárcakímélő se nem környezetbarát. Sokan e helyett az ásványvíz vásárlást választják. Erről is elmondhatók ugyanezek, ráadásul az állandó ásványvizes palack cipekedés még plusz macera, és a műanyag palackok még nagyobb ökológiai lábnyommal járnak.

  • A ballonos vízszolgáltatás jó megoldás lehet a problémára. A Balaton-felvidéken felszínre törő Montivíz folyamatos ellenőrzés alatt áll, így garantálja a kiváló minőségű ásványvizet. Mindezt házhoz szállítással. Az üres ballonokat elszállítjuk és megfelelő tisztítás után újra töltjük őket, így minimalizálva a környezeti terhelést.

  • Megoldásként szolgálhat a hálózatra szerelhető vízszűrő berendezés is. Viszont egyáltalán nem mindegy melyiket választjuk. Legtöbb, főleg az egyszerűbb vízszűrő berendezések inkább rontanak a helyzeten. Típustól függően eltávolítanak bizonyos szennyező anyagokat, de kedvező anyagokat is nagymértékben kivonhatnak a vízből és egyes anyagok beolvadhatnak a vízbe, mint például réz vagy nikkel. Nemzeti Népegészségügyi Központ által bevizsgált 9 víztisztítóból csak egy volt olyan, ami kedvezőtlen hatások nélkül csökkentette az ólomkoncentrációt.

  • A Doulton vízszűrőt házhoz rendelheted díjmentesen kiszállítással webshopunkon keresztül, aminek beszerelése nem igényel szakértelmet. A Montivíz csak minőségi európai gyártmányú hálózati automatákat forgalmaz és ad bérbe, amelyek korszerű szűrőberendezéssel rendelkeznek. Szükséges karbantartást is elvégezzük, így megakadályozva a leggyakoribb problémát: a baktériumok elszaporodását. Kattints a linkre vagy a képre és tudj megtöbbet a Nemzeti Népegészségügyi Központ tanusítványával rendelkező Doulton vízszűrőről!

ólom a vízben

Ki lehet valahogy cserélni az ólomcső vízvezetéket?

A vízművek csak az épület vízórájáig felelősek az ivóvíz minőségéért. Az épület vízhálózatának a teljes cseréje lehet csak megoldás az ólomszint csökkentésére. Viszont a tulajdonos nem kötelezhető a csövek cseréjére. Ha a lakásban kicseréljük a vezetékeket, akár ronthatunk is a helyzeten mivel a különböző anyagú csövek találkozása elősegítheti a káros anyagok kioldódását. 

A teljes vízvezeték hálózat csere nehezen és csak költségesen kivitelezhető. Az ólom a vízben a mosást, mosogatást és a fürdést nem befolyásolja, bőrön keresztül nem szívódik fel. Így ez a probléma legegyszerűbben ballonos víz házhozszállítással vagy hálózati vízautomata bérléssel oldható meg. A víz felforralásával csak rontunk a helyzeten, az ólom nem távozik hő hatására, így csak a víz ólom koncentrátuma fog megnőni. Készülékeink forró és melegvizes funkcióval is rendelkeznek, így ez sem jelent gondot.

Kérj egyedi ajánlatot a Montivíztől vagy látogass el webshopunkba és oldd meg az ivóvíz problémáját egyszerűen, kényelmesen a selymes ízű Montivízzel! Az egészségünknél semmi se fontosabb.

     

Forrás: EFOP.ÁNTSZ

 

TOVÁBBI HÍREK
Hogyan teremtsünk pozitív vállalati légkört?
Hogyan teremtsünk pozitív vállalati légkört?
2023.12.08

Nem mindig könnyű kialakítani és fenntartani a munkahelyi kapcsolatokat, mivel időt és energiát igényelnek. Azonban az erőfeszítések megéri, mivel a pozitív munkahelyi kapcsolatok hozzájárulnak a közös célok eléréséhez és növelik a munkahelyi siker esélyeit.

Miért fontos a pozitív légkör a munkahelyen?
Miért fontos a pozitív légkör a munkahelyen?
2023.12.01

A munkahelyi kapcsolatoknak és légkörnek nagyobb hatása van a dolgozók közérzetére és teljesítményére, mint sokan gondolnák. Ha szilárd és jó kapcsolatokat ápolunk csapatunkkal, akkor örömmel fogunk munkába menni. Ez a pozitív érzés és hozzáállás munkahatékonyságunkon és teljesítményünkön is meglátszik.

Hogyan alkalmazkodjunk a téli időszámításhoz?
Hogyan alkalmazkodjunk a téli időszámításhoz?
2023.11.28

A tél már kopogtat az ajtónkon, a nappalok rövidek és zimankósak, az éjszakák hosszúak és hidegek. A téli hónapok - sokszor észrevétlenül - csökkentik motivációnkat, és megnehezíti az összpontosítást a munkára. Szerencsére egy kis odafigyeléssel, néhány apró “lifehack”-kel - vagyis apró trükkel - ellensúlyozni tudjuk a hideg hónapokkal járó nehézségeket.

Hogyan dolgozzunk munkaórák helyett az eredményekért?
Hogyan dolgozzunk munkaórák helyett az eredményekért?
2023.11.17

A munka eredményességének érdekében a vállalkozásoknak kizárólag arra kell koncentrálniuk, hogy az alkalmazottaknak milyen feladatokat kell elvégezniük és azt milyen minőségben kell tenniük. Ez az úgynevezett eredményközpontú munkakörnyezet alapja. Egyszerűen hangzik, nem igaz? A gyakorlatban egy kicsit bonyolultabb, de egy kis szemléletváltással gyorsan nagy lépéseket tehetünk az irányába.

Hogyan tegyük a tanulást a mindennapok részévé?
Hogyan tegyük a tanulást a mindennapok részévé?
2023.11.10

A modern vezetők hatásköre túlmutat a hagyományosan megszokottnál. Nemcsak a munkafolyamatokat és a projekteket kell irányítani, illetve kulcsfontosságú döntéseket hozni, hanem a csapat fejlődését is ösztönözni és támogatni kell. A munkavállalók ideje véges, de kritikus hiba lenne, ha nem tudnánk időt szakítani a tanulásra.

Élelmezési világnap - A víz élet, a víz élelem
Élelmezési világnap - A víz élet, a víz élelem
2023.10.13

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének kezdeményezésére hívták életre az Élelmezési Világnapot több, mint 50 éve. Az esemény célja, hogy felhívja a világ figyelmét arra, hogy világszerte közel 1 milliárd ember éhezik, miközben világ többi részén a túlsúllyal küzdenek. Idén az Élelmezési világnap reflektor fényében a minden élelmiszer mögött megbúvó felbecsülhetetlen értékű ivóvíz áll.