Biztos, hogy jót tesz a reggeli kávé?

2022.08.26

Sokan el se tudják képzelni a reggeli rutint kávé nélkül. Sőt, akadnak olyanok is, akik erre büszkék is. Azonban - ahogy valószínűleg sokan sejtik - nem biztos, hogy ez a legjobb reggeli rituálé. Lássuk a tényeket, az ellenjavallatokat, és az alternatívákat!

reggeli kávé kép

A fekete nedű

A víz és a tea után a kávéból isszák meg a legtöbbet a világon. Elképesztő, de egy átlagos nap több mint 2,5 milliárd kávés csésze ürül ki világszerte. Ennek jelentős része valószínűleg a reggeli órákban fogy el élénkítő hatása miatt, amit pedig a kávébabban található koffeinnek köszönhetjük.

A koffein

Hivatalos nevén 1, 3, 7-trimetil-xantin egy stimuláló szer, ami rendkívül összetett hatást gyakorol szervezetünkre. A koffein perceken belül felszívódik szervezetünkben, és hatását már 10-15 perc múlva érezni fogjuk. Hatásai közül az egyik legszembetűnőbb az, hogy blokkolja az adenozin vegyület termelését, ami a fáradtságérzetért felelős. Tehát frissebbek nem leszünk tőle, csupán elnyomjuk a fáradtság érzetet.

A kávé koffein tartalmáról és hatásáról részletesebben a linkre kattintva olvashatsz.

reggeli kávé

Mi a baj a reggeli kávéval?

Egy amerikai felmérés szerint, a kávé fogyasztók döntő többsége reggel 9 kor már túl van legalább egy csésze feketén. Valószínűleg hazánkban is hasonló eredményre jutnának a kutatók.

Kortizol, a természetes katalizátor

Szervezetünk ébredést követően nagy mennyiségű stresszhormont termel, ami segít abban, hogy testünk és szellemünk mielőbb indulásra kész legyen. Első hangzásra ez nem hangzik biztatóan, mivel manapság minden arról szól, hogy hogyan csökkentsük szervezetünk stressz szintjét.

Azonban ez egy teljesen természetes folyamat, ami nélkül szervezetünk nem lenne képes rajthoz állni. Legalábbis egyhamar nem. Szervezetünk kortizol szintje a nap folyamán ingadozik, amit bioritmusunk is befolyásol, de általánosságban elmondható, hogy 8-9, 13-14 és 17-18 óra között van a csúcson.

Halmozódó stressz

Sajnos a koffein, és a kortizol nem alkot jó párost, legalábbis ha egészségünk szempontjából nézzük. A koffein hatására még több stresszhormont fog termelni szervezetünk, aminek köszönhetően gyorsabban leszünk sokkal éberebbek. Azonban ez több okból sem egészséges. Egyrészt bioritmusunk felborul, másrészt pedig elősegíti a koffein-intolerancia kialakulását is. Ugyanis szervezetünk ezt az éberségi szintet később azonos mennyiségű koffein hatására már nem tudja elérni.

Egyéb problémákat is okozhat

A másik nagy probléma a reggeli kávéval az, hogy sokaknak szó szerint egy csésze feketével kezdődik a nap, azaz üres gyomorra isszák meg az első koffein adagot. Ez pedig nagyon nem ajánlott. A kávéban található koffein, és csersav gyengíti a gyomor falát, mivel fokozza a gyomorsav termelését, miközben a kávé eleve savas közeg.

Persze ez nem azt jelenti, hogy a kávé ördögtől való dolog, mint ahogy azt néhány évszázada gondolták a papok. Mértékkel fogyasztva számos pozitív hatása lehet szervezetünk egészségére.

reggeli ital kávé helyett

Alternatívák a reggeli kávéra

Szerencsére számtalan opció adott, amivel “kihúzhatjuk” 9 óráig a jól megszokott kávé nélkül.

Zöld vagy fekete tea

A legkézenfekvőbb, és legideálisabb reggeli ital a kávé helyett a zöld tea. A zöld teában közel azonos mennyiségű koffein található, azonban a kávéval ellentétben, a teában található koffein lassan szívódik fel, ezért nem befolyásolja jelentősen a kortizol szintünket.

A fekete teának közel azonos koffeintartalma van mint a zöldnek, mivel ugyanúgy a Camellia sinensis növényből készül főzet. A tealevelek feldolgozási eljárása különbözteti meg a fekete és a zöld teát elsősorban. A fekete teában valamivel több koffein található, és gyorsabban is szívódik fel vagyis, ha valaki ragaszkodik a kávé hatásához, akkor a fekete tea a jobb választás számára.

Menta tea

A menta koffein nélkül járul hozzá a reggeli lendülethez. Nemcsak éberebbek leszünk tőle, hanem többek között emésztőrendszerünk egészséges működését is elősegíti.

Víz

Már egy pohár víz jelentős lökést ad szervezetünknek reggel. A víz hatására keringési rendszerünk gyorsabban aktivizálódik, és az éjszaka folyamán felgyülemlett méreganyagok gyors kiürülését is elősegíti, ami elengedhetetlen mentális egészségünk megőrzéséhez. Hogyan járul hozzá agyunk egészségéhez a megfelelő hidratáció? Olvasd el korábbi cikkünket a témában!

 

TOVÁBBI HÍREK
Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
2024.03.22

A hatékony visszajelzés-adás kulcsfontosságú a sikeres vezetés és az alkalmazottak fejlődése szempontjából. A jó visszajelzések nemcsak képet adnak az alkalmazottaknak a teljesítményükről, hanem elősegítik a fejlődést és motiválnak. A nem megfelelő visszajelzésekkel ellenben az ellentétes hatást érhetjük el, vagyis romboljuk vele a morált és a teljesítményt. Ezért fontos, hogy a menedzsment tisztában legyen azzal, hogyan kell hatékony és konstruktív visszajelzést adni a beosztottaknak.

Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
2024.03.08

A "brain fog" egy mentális állapot, amikor nehéznek érezzük a koncentrációt, a memóriánk kihagy, és az egyszerűbb mindennapi tevékenységeket is jóval nehezebbnek találjuk. Bár az orvostudomány nem tekinti betegségnek, azonban fontos, hogy felismerjük és foglalkozzunk a megelőzésével. Néhány jó tanácsot gyűjtöttünk össze, amivel elkerülhetjük, hogy ködös aggyal ébredjünk.

Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
2024.02.23

Valószínűleg legtöbbünk már megtapasztalta az úgynevezett “brain fog”, vagyis az agyi köd érzést, még ha nem is voltunk tudatában a dolognak. Az agyi köd egy zavaros érzés, amikor nem tudunk koncentrálni, kimerültnek érezzük magunkat, ugyanakkor még sem tudunk aludni vagy pihenni, illetve elfelejtünk dolgokat, vagy egyszerű hibákat, figyelmetlenségeket követünk el. Az agyi ködöt sok minden kiválthatja az alváshiánytól kezdve a hormonális változásokon át, az olyan egészségügyi problémákig, mint például a szorongás, vírusos megbetegedés és Lyme-kór. Bár nem betegségként tartják számon az agyi ködöt, mégis érdemes odafigyelni rá, és megelőzni.

Az introvertált munkavállalók megértése és támogatása a vállalati környezetben
Az introvertált munkavállalók megértése és támogatása a vállalati környezetben
2024.02.14

Az introvertált személyiséggel számtalan olyan pozitív tulajdonság társul, ami egy szervezet számára előnyös lehet. Azonban észrevétlenül bele ütközhetünk olyan nehézségekbe, amelyek hátráltatják a visszahozódó személyiségek kibontakozását a munkában. Viszont fontos, hogy erre ne negatívumként tekintsünk, hanem leküzdendő akadályként.

Mikroplasztik, a láthatatlan ellenség, ami mindenhol ott van
Mikroplasztik, a láthatatlan ellenség, ami mindenhol ott van
2024.02.02

A mikroplasztik jelenség környezetvédelmi és egészségügyi szempontból egyaránt komoly aggodalomra ad okot. A mikroműanyag szó szerint körülvesz minket: jelen van a vizekben - az ivóvízben is -, a talajban és levegőben. A tápláléklánc alján elhelyezkedő élőlények gyakran összekeverik a tápanyaggal a szabad szemmel sokszor láthatatlan részecskék, amelyek így bejutnak a táplálékláncba. A probléma újdonsága miatt még nincsenek kutatások a mikroplasztik hosszútávú hatásáról, viszont az már most is jól látszik, hogy egészségünkre és környezetünkre egyaránt ártalmas.

Tények és tévhitek az introvertált munkavállalókkal kapcsolatban
Tények és tévhitek az introvertált munkavállalókkal kapcsolatban
2024.01.23

Bár mindenki saját és egyedi személyiséggel rendelkezik, az introvertált munkavállalók számos azonos személyiség jeggyel és tulajdonsággal bírnak. A köztudat legtöbbször a negatív aspektusait emeli ki, ami alapján az introváltakat visszahúzódó, csendes, félénk és szorongó emberekkel azonosítják. Azonban ez távol áll a valóságtól. Az introvertált munkavállalók rengeteg potenciállal rendelkeznek.