A víz szerepe agyunk egészségének megőrzésében

2021.07.29

A víznek kulcsfontosságú szerepe van szervezetünk működésében. Különösen igaz ez agyunkra. A központi szervünk több, mint 70 százaléka víz. Nem véletlen, hogy a dehidratáció elsőként agyunkat érinti. Eleinte enyhébb tünetek formájában jelentkezik, viszont ha hosszú távon nem jut elég vízhez, súlyos problémák is jelentkezhetnek.

a víz szerepe agyunk egészségében

Testünk irányító központja, az agy

Az emberi test egyik leglenyűgözőbb és legösszetettebb szerve az agy. Minden gondolatunk, tudásunk és személyiségünk őrzője. Az agyunkban tárolt információk vitathatatlanul meghatározzák, hogy kik vagyunk. Ez óriási feladat egy apró szervnek.

Ahhoz, hogy fenntartsuk egészséges és kiegyensúlyozott életvitelünket, elengedhetetlen, hogy gondoskodjunk agyunk egészségéről is. A szerveink nem képesek önállóan edzeni magukat és nem tudnak gondoskodni magukról. A mi felelősségünk, hogy edzetten tartsuk és megfelelően tápláljuk agyunkat. 

Hogyan gondoskodhatunk agyunkról? 

Az egyik leghatékonyabb és legegyszerűbb módszer agyunk egészségének, valamint frissességének megőrzésére testünk megfelelő hidratálása. Ha nem iszunk elég vizet, akkor testünk dehidratált lesz, ami komoly egészségügyi kockázattal jár. A szomjúság érzet már a dehidratáció első tünete. 

A kiszáradás enyhe tünetek közé tartozik a hangulatingadozás, az alvási probléma és a szorongás. 

A hosszú távon fennálló dehidratációnak viszont súlyos következményei lehetnek. Jelentősen csökkenti a mentális egészséget és teljesítőképességet, ami súlyos kognitív zavarhoz vezethet.

Dehidratáció hatása agyunkra

A kiszáradás első tünetei közé tartozik az enyhe fejfájás is. Ha figyelmen kívül hagyjuk a figyelmeztető jeleket, az enyhe fejfájás migrénné súlyosbodhat, ami órákig tartó hasogató fejfájással, hányingerrel és fényérzékenységgel jár. Egy 393 fő megkérdezésével készült kutatásban a résztvevők 40 százalékának okozott már súlyos fejfájást a dehidratáció.

Agyunk elkezd zsugorodni, ha nem jut elég folyadék utánpótláshoz. Ennek következményeképpen koponyánkban megváltozik a belső nyomás, ami a kinzó fejfájást okozza. Kutatások alapján ez akkor következik be, ha testtömegünk 2 %-nál több víz hiányzik szervezetünkből, ami egy átlagos felnőtt ember esetén körülbelül másfél liter vizet jelent. Ha eléri ezt a szintet a dehidratáció, akkor agyunk már nem képes maradéktalanul ellátni az alapvető kognitív funkciókat.

A kiszáradás súlyosabb következménye

A tartósan fennálló dehidratációnak komoly tünetei lehetnek. Agyunk a kiszáradás miatt tovább zsugorodik, ami súlyos mentális problémákhoz vezethet. Megfelelő hidratáció hiányában, olyan betegségek rizikófaktora növekszik meg drasztikusan, mint a depresszió. 

Megfelelő folyadék utánpótlás hiányában szervezetünk nem képes méregteleníteni agyunkat. Az itt felgyülemlett ártalmas toxinok hosszú távon súlyos kárt okozhatnak központi szervünkben. Egy kutatás kimutatta, hogy a 65 év felettiek körében gyakrabban alakul ki demencia, ha rendszeresen az ajánlottnál kevesebb vizet juttatnak a szervezetükbe.

Agyunk jólétének kulcsa

Agyunk 74 százaléka vízből áll és az egyik legnagyobb vízigénnyel rendelkező szervünk. Viszont nem képes jelentős mennyiségű vizet raktározni, ezért a vízháztartásunkban jelentkező legkisebb ingadozás is hatással van rá. 

A víznek kulcsfontosságú szerepe van agyunk tápanyagellátásában. Ezért nem csak a bevitt folyadék mennyisége fontos, hanem annak minősége is. A magas ásványianyag-tartalmú, természetes ásványvíz segít pótolni a szervezetünk számára létfontosságú tápanyagokat, amivel hozzájárulhatunk agyunk egészséges működéséhez. 

Kellő mennyiségű folyadékbevitellel természetes módon csökkenthetjük a stresszt, a szorongást és a fáradságot. Ha agysejtjeinket megfelelően hidratáljuk, azzal nem csak szellemi teljesítőképességünket növelhetjük, hanem boldogabbak és energikusabbak is leszünk. 

Válaszd te is a természetes hazai ásványvizet, hogy megőrizd elméd frissességét és egészségét, amihez egy vízadagoló hatalmas segítséget nyújt! Nézd meg ajánlatunkat és rendeld házhoz a Káli-medence kincsét, a Montivizet!

forrás: https://briocoolers.com/2

TOVÁBBI HÍREK
Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
2024.03.22

A hatékony visszajelzés-adás kulcsfontosságú a sikeres vezetés és az alkalmazottak fejlődése szempontjából. A jó visszajelzések nemcsak képet adnak az alkalmazottaknak a teljesítményükről, hanem elősegítik a fejlődést és motiválnak. A nem megfelelő visszajelzésekkel ellenben az ellentétes hatást érhetjük el, vagyis romboljuk vele a morált és a teljesítményt. Ezért fontos, hogy a menedzsment tisztában legyen azzal, hogyan kell hatékony és konstruktív visszajelzést adni a beosztottaknak.

Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
2024.03.08

A "brain fog" egy mentális állapot, amikor nehéznek érezzük a koncentrációt, a memóriánk kihagy, és az egyszerűbb mindennapi tevékenységeket is jóval nehezebbnek találjuk. Bár az orvostudomány nem tekinti betegségnek, azonban fontos, hogy felismerjük és foglalkozzunk a megelőzésével. Néhány jó tanácsot gyűjtöttünk össze, amivel elkerülhetjük, hogy ködös aggyal ébredjünk.

Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
2024.02.23

Valószínűleg legtöbbünk már megtapasztalta az úgynevezett “brain fog”, vagyis az agyi köd érzést, még ha nem is voltunk tudatában a dolognak. Az agyi köd egy zavaros érzés, amikor nem tudunk koncentrálni, kimerültnek érezzük magunkat, ugyanakkor még sem tudunk aludni vagy pihenni, illetve elfelejtünk dolgokat, vagy egyszerű hibákat, figyelmetlenségeket követünk el. Az agyi ködöt sok minden kiválthatja az alváshiánytól kezdve a hormonális változásokon át, az olyan egészségügyi problémákig, mint például a szorongás, vírusos megbetegedés és Lyme-kór. Bár nem betegségként tartják számon az agyi ködöt, mégis érdemes odafigyelni rá, és megelőzni.

Az introvertált munkavállalók megértése és támogatása a vállalati környezetben
Az introvertált munkavállalók megértése és támogatása a vállalati környezetben
2024.02.14

Az introvertált személyiséggel számtalan olyan pozitív tulajdonság társul, ami egy szervezet számára előnyös lehet. Azonban észrevétlenül bele ütközhetünk olyan nehézségekbe, amelyek hátráltatják a visszahozódó személyiségek kibontakozását a munkában. Viszont fontos, hogy erre ne negatívumként tekintsünk, hanem leküzdendő akadályként.

Mikroplasztik, a láthatatlan ellenség, ami mindenhol ott van
Mikroplasztik, a láthatatlan ellenség, ami mindenhol ott van
2024.02.02

A mikroplasztik jelenség környezetvédelmi és egészségügyi szempontból egyaránt komoly aggodalomra ad okot. A mikroműanyag szó szerint körülvesz minket: jelen van a vizekben - az ivóvízben is -, a talajban és levegőben. A tápláléklánc alján elhelyezkedő élőlények gyakran összekeverik a tápanyaggal a szabad szemmel sokszor láthatatlan részecskék, amelyek így bejutnak a táplálékláncba. A probléma újdonsága miatt még nincsenek kutatások a mikroplasztik hosszútávú hatásáról, viszont az már most is jól látszik, hogy egészségünkre és környezetünkre egyaránt ártalmas.

Tények és tévhitek az introvertált munkavállalókkal kapcsolatban
Tények és tévhitek az introvertált munkavállalókkal kapcsolatban
2024.01.23

Bár mindenki saját és egyedi személyiséggel rendelkezik, az introvertált munkavállalók számos azonos személyiség jeggyel és tulajdonsággal bírnak. A köztudat legtöbbször a negatív aspektusait emeli ki, ami alapján az introváltakat visszahúzódó, csendes, félénk és szorongó emberekkel azonosítják. Azonban ez távol áll a valóságtól. Az introvertált munkavállalók rengeteg potenciállal rendelkeznek.