A víz szerepe agyunk egészségének megőrzésében

2021.07.29

A víznek kulcsfontosságú szerepe van szervezetünk működésében. Különösen igaz ez agyunkra. A központi szervünk több, mint 70 százaléka víz. Nem véletlen, hogy a dehidratáció elsőként agyunkat érinti. Eleinte enyhébb tünetek formájában jelentkezik, viszont ha hosszú távon nem jut elég vízhez, súlyos problémák is jelentkezhetnek.

a víz szerepe agyunk egészségében

Testünk irányító központja, az agy

Az emberi test egyik leglenyűgözőbb és legösszetettebb szerve az agy. Minden gondolatunk, tudásunk és személyiségünk őrzője. Az agyunkban tárolt információk vitathatatlanul meghatározzák, hogy kik vagyunk. Ez óriási feladat egy apró szervnek.

Ahhoz, hogy fenntartsuk egészséges és kiegyensúlyozott életvitelünket, elengedhetetlen, hogy gondoskodjunk agyunk egészségéről is. A szerveink nem képesek önállóan edzeni magukat és nem tudnak gondoskodni magukról. A mi felelősségünk, hogy edzetten tartsuk és megfelelően tápláljuk agyunkat. 

Hogyan gondoskodhatunk agyunkról? 

Az egyik leghatékonyabb és legegyszerűbb módszer agyunk egészségének, valamint frissességének megőrzésére testünk megfelelő hidratálása. Ha nem iszunk elég vizet, akkor testünk dehidratált lesz, ami komoly egészségügyi kockázattal jár. A szomjúság érzet már a dehidratáció első tünete. 

A kiszáradás enyhe tünetek közé tartozik a hangulatingadozás, az alvási probléma és a szorongás. 

A hosszú távon fennálló dehidratációnak viszont súlyos következményei lehetnek. Jelentősen csökkenti a mentális egészséget és teljesítőképességet, ami súlyos kognitív zavarhoz vezethet.

Dehidratáció hatása agyunkra

A kiszáradás első tünetei közé tartozik az enyhe fejfájás is. Ha figyelmen kívül hagyjuk a figyelmeztető jeleket, az enyhe fejfájás migrénné súlyosbodhat, ami órákig tartó hasogató fejfájással, hányingerrel és fényérzékenységgel jár. Egy 393 fő megkérdezésével készült kutatásban a résztvevők 40 százalékának okozott már súlyos fejfájást a dehidratáció.

Agyunk elkezd zsugorodni, ha nem jut elég folyadék utánpótláshoz. Ennek következményeképpen koponyánkban megváltozik a belső nyomás, ami a kinzó fejfájást okozza. Kutatások alapján ez akkor következik be, ha testtömegünk 2 %-nál több víz hiányzik szervezetünkből, ami egy átlagos felnőtt ember esetén körülbelül másfél liter vizet jelent. Ha eléri ezt a szintet a dehidratáció, akkor agyunk már nem képes maradéktalanul ellátni az alapvető kognitív funkciókat.

A kiszáradás súlyosabb következménye

A tartósan fennálló dehidratációnak komoly tünetei lehetnek. Agyunk a kiszáradás miatt tovább zsugorodik, ami súlyos mentális problémákhoz vezethet. Megfelelő hidratáció hiányában, olyan betegségek rizikófaktora növekszik meg drasztikusan, mint a depresszió. 

Megfelelő folyadék utánpótlás hiányában szervezetünk nem képes méregteleníteni agyunkat. Az itt felgyülemlett ártalmas toxinok hosszú távon súlyos kárt okozhatnak központi szervünkben. Egy kutatás kimutatta, hogy a 65 év felettiek körében gyakrabban alakul ki demencia, ha rendszeresen az ajánlottnál kevesebb vizet juttatnak a szervezetükbe.

Agyunk jólétének kulcsa

Agyunk 74 százaléka vízből áll és az egyik legnagyobb vízigénnyel rendelkező szervünk. Viszont nem képes jelentős mennyiségű vizet raktározni, ezért a vízháztartásunkban jelentkező legkisebb ingadozás is hatással van rá. 

A víznek kulcsfontosságú szerepe van agyunk tápanyagellátásában. Ezért nem csak a bevitt folyadék mennyisége fontos, hanem annak minősége is. A magas ásványianyag-tartalmú, természetes ásványvíz segít pótolni a szervezetünk számára létfontosságú tápanyagokat, amivel hozzájárulhatunk agyunk egészséges működéséhez. 

Kellő mennyiségű folyadékbevitellel természetes módon csökkenthetjük a stresszt, a szorongást és a fáradságot. Ha agysejtjeinket megfelelően hidratáljuk, azzal nem csak szellemi teljesítőképességünket növelhetjük, hanem boldogabbak és energikusabbak is leszünk. 

Válaszd te is a természetes hazai ásványvizet, hogy megőrizd elméd frissességét és egészségét, amihez egy vízadagoló hatalmas segítséget nyújt! Nézd meg ajánlatunkat és rendeld házhoz a Káli-medence kincsét, a Montivizet!

forrás: https://briocoolers.com/2

TOVÁBBI HÍREK
Hogyan teremtsünk pozitív vállalati légkört?
Hogyan teremtsünk pozitív vállalati légkört?
2023.12.08

Nem mindig könnyű kialakítani és fenntartani a munkahelyi kapcsolatokat, mivel időt és energiát igényelnek. Azonban az erőfeszítések megéri, mivel a pozitív munkahelyi kapcsolatok hozzájárulnak a közös célok eléréséhez és növelik a munkahelyi siker esélyeit.

Miért fontos a pozitív légkör a munkahelyen?
Miért fontos a pozitív légkör a munkahelyen?
2023.12.01

A munkahelyi kapcsolatoknak és légkörnek nagyobb hatása van a dolgozók közérzetére és teljesítményére, mint sokan gondolnák. Ha szilárd és jó kapcsolatokat ápolunk csapatunkkal, akkor örömmel fogunk munkába menni. Ez a pozitív érzés és hozzáállás munkahatékonyságunkon és teljesítményünkön is meglátszik.

Hogyan alkalmazkodjunk a téli időszámításhoz?
Hogyan alkalmazkodjunk a téli időszámításhoz?
2023.11.28

A tél már kopogtat az ajtónkon, a nappalok rövidek és zimankósak, az éjszakák hosszúak és hidegek. A téli hónapok - sokszor észrevétlenül - csökkentik motivációnkat, és megnehezíti az összpontosítást a munkára. Szerencsére egy kis odafigyeléssel, néhány apró “lifehack”-kel - vagyis apró trükkel - ellensúlyozni tudjuk a hideg hónapokkal járó nehézségeket.

Hogyan dolgozzunk munkaórák helyett az eredményekért?
Hogyan dolgozzunk munkaórák helyett az eredményekért?
2023.11.17

A munka eredményességének érdekében a vállalkozásoknak kizárólag arra kell koncentrálniuk, hogy az alkalmazottaknak milyen feladatokat kell elvégezniük és azt milyen minőségben kell tenniük. Ez az úgynevezett eredményközpontú munkakörnyezet alapja. Egyszerűen hangzik, nem igaz? A gyakorlatban egy kicsit bonyolultabb, de egy kis szemléletváltással gyorsan nagy lépéseket tehetünk az irányába.

Hogyan tegyük a tanulást a mindennapok részévé?
Hogyan tegyük a tanulást a mindennapok részévé?
2023.11.10

A modern vezetők hatásköre túlmutat a hagyományosan megszokottnál. Nemcsak a munkafolyamatokat és a projekteket kell irányítani, illetve kulcsfontosságú döntéseket hozni, hanem a csapat fejlődését is ösztönözni és támogatni kell. A munkavállalók ideje véges, de kritikus hiba lenne, ha nem tudnánk időt szakítani a tanulásra.

Élelmezési világnap - A víz élet, a víz élelem
Élelmezési világnap - A víz élet, a víz élelem
2023.10.13

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének kezdeményezésére hívták életre az Élelmezési Világnapot több, mint 50 éve. Az esemény célja, hogy felhívja a világ figyelmét arra, hogy világszerte közel 1 milliárd ember éhezik, miközben világ többi részén a túlsúllyal küzdenek. Idén az Élelmezési világnap reflektor fényében a minden élelmiszer mögött megbúvó felbecsülhetetlen értékű ivóvíz áll.