Egyszerű tippek a vízpazarlás ellen a takarékosság világnapja alkalmából
2020.10.15A takarékosság világnapja 2021-ben október 29.-ere esik. A kezdeményezést 1924 óta tartják meg meg minden év október utolsó munkanapján. Ezen a napon a vízspórolás fontosságára szeretnénk felhívni a figyelmet, ugyanis Földünk vízkészletei végesek. Napjainkban minden ötödik ember nem jut elég ivóvízhez és ez a tendencia előreláthatólag romlani fog.
Takarékossági világnap
1924 októberében Milánóban rendezték meg a világ takarékpénztárainak nemzetközi konferenciáját, ahol Európa, Ázsia, Ausztrália 28 országának küldöttei kezdeményezték, hogy legyen október utolsó napja a takarékosság világnapja. A pénz beosztása, a takarékosság és az öngondoskodás hangsúlyozása minden korosztály számára kiemelten fontos. A takarékosság világnapja 2021-ben október 29.-ére esik.
A Montvíz számára a legnagyobb érték a kék arany, ezért a víztakarékosság fontoságára hívja fel az emberek figyelmét a takarékosság világnapján. Azzal, ha csökkentjük a vízfogyasztásunkat nem csak a saját kiadásainkat csökkentjük, hanem ökológiai lábnyomunkat is.
Tegyünk a vízpazarlás ellen
Hogy miért is van erre szükség? Már a csapból is a vízpazarlás folyik, úgyhogy csak a legfontosabb információk röviden: víz nélkül elképzelhetetlen az élet és mégis pazarlóan bánunk vele. Földünk vízkészletének csupán 2 %-át teszi ki az ivóvíz. Számunkra természetes, hogy a csapból folyik az ivóvíz, minden hatodik ember a világon viszont nehezen jut hozzá, és várhatóan a következő években ez az arány jelentősen romlani fog.
Legegyszerűbb dolgok, amiket megtehetsz a vízpazarlás ellen:
- Kézenfekvőnek tűnik, de mégis oda kell figyelni a csöpögő csapokra. Egy háztartásban akár napi 15 liter víz is elfolyhat emiatt. Figyeljünk oda, hogy mindig rendesen zárjuk el, a hibás csapot mielőbb cseréljük ki.
- Ha zöldségeket vagy gyümölcsöket mosunk meg, a vizet egy edénybe fogjuk fel. A víz tökéletesen felhasználható öntözésre később.
- Mosogatásnál mindig csak öblítéskor engedjük meg a csapot.
- Mindig maximálisan használjuk ki a mosógép és a mosogatógép kapacitását.
- Sok háztartásban fogmosás közben is folyik a víz. Térjünk vissza a fogmosó pohárhoz vagy zárjuk el a csapot közben.
Vízspórolás kisebb kiadásokkal, amik hamar megtérülnek
- Perlátorok azaz sugárszabályozók széles választékban elérhetők manapság. Egy hagyományos csaptelepen átlagosan 15-20 liter víz folyik át percenként. Egy-két ezer forintba kerülő perlátorok, akár negyedére képesek csökkenteni az átfolyó vizet. A komfort érzetünk sem fog csökkenni, a sugárszabályozó levegővel dúsítja a vizet, így érzete és hatékonysága ugyanolyan lesz.
- Használj esővizet öntözésre. Legegyszerűbb módja, ha nagyobb edényeket vagy hordót kiteszel a szabad ég alá. Napjainkban egyre elterjedtebb a házilag megoldott esővíz elvezetés. Néhány egyszerű lépésből megoldható. Keressük meg a legkönnyebben hozzáférhető és legnagyobb tetőrészhez tartozó ereszcsatornát. Vezessük ki a csatornát egy esővízgyűjtő tárolóba. Lehetőleg helyezzük a tárolót kisebb emelvényre, biztosítva ezzel a víznyomást.
- A következő héten újabb hasznos spórolási tippekkel várunk, kövesd a Montivíz oldalát, ahol sok hasznos érdekességet tudhatsz meg a minket körülvevő vízről. Addig is hidratáld magad Monti természetes ásványvízzel! Kérj egyénre szabott ajánlatot egyszerűen, néhány kattintással!
TOVÁBBI HÍREK

Hogyan teremtsünk pozitív vállalati légkört?
2023.12.08Nem mindig könnyű kialakítani és fenntartani a munkahelyi kapcsolatokat, mivel időt és energiát igényelnek. Azonban az erőfeszítések megéri, mivel a pozitív munkahelyi kapcsolatok hozzájárulnak a közös célok eléréséhez és növelik a munkahelyi siker esélyeit.

Miért fontos a pozitív légkör a munkahelyen?
2023.12.01A munkahelyi kapcsolatoknak és légkörnek nagyobb hatása van a dolgozók közérzetére és teljesítményére, mint sokan gondolnák. Ha szilárd és jó kapcsolatokat ápolunk csapatunkkal, akkor örömmel fogunk munkába menni. Ez a pozitív érzés és hozzáállás munkahatékonyságunkon és teljesítményünkön is meglátszik.

Hogyan alkalmazkodjunk a téli időszámításhoz?
2023.11.28A tél már kopogtat az ajtónkon, a nappalok rövidek és zimankósak, az éjszakák hosszúak és hidegek. A téli hónapok - sokszor észrevétlenül - csökkentik motivációnkat, és megnehezíti az összpontosítást a munkára. Szerencsére egy kis odafigyeléssel, néhány apró “lifehack”-kel - vagyis apró trükkel - ellensúlyozni tudjuk a hideg hónapokkal járó nehézségeket.

Hogyan dolgozzunk munkaórák helyett az eredményekért?
2023.11.17A munka eredményességének érdekében a vállalkozásoknak kizárólag arra kell koncentrálniuk, hogy az alkalmazottaknak milyen feladatokat kell elvégezniük és azt milyen minőségben kell tenniük. Ez az úgynevezett eredményközpontú munkakörnyezet alapja. Egyszerűen hangzik, nem igaz? A gyakorlatban egy kicsit bonyolultabb, de egy kis szemléletváltással gyorsan nagy lépéseket tehetünk az irányába.

Hogyan tegyük a tanulást a mindennapok részévé?
2023.11.10A modern vezetők hatásköre túlmutat a hagyományosan megszokottnál. Nemcsak a munkafolyamatokat és a projekteket kell irányítani, illetve kulcsfontosságú döntéseket hozni, hanem a csapat fejlődését is ösztönözni és támogatni kell. A munkavállalók ideje véges, de kritikus hiba lenne, ha nem tudnánk időt szakítani a tanulásra.

Élelmezési világnap - A víz élet, a víz élelem
2023.10.13Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének kezdeményezésére hívták életre az Élelmezési Világnapot több, mint 50 éve. Az esemény célja, hogy felhívja a világ figyelmét arra, hogy világszerte közel 1 milliárd ember éhezik, miközben világ többi részén a túlsúllyal küzdenek. Idén az Élelmezési világnap reflektor fényében a minden élelmiszer mögött megbúvó felbecsülhetetlen értékű ivóvíz áll.