Hogy alakult 2020 fenntarthatósági szempontból?
2021.01.07Az elmúlt év mindenki számára másképp alakult. A tavalyi évben a világnak nem csak a klímaváltozás fenyegetésével kellett szembenéznie, hanem a koronavírus járvánnyal is. A kialakult helyzet nagymértékben befolyásolta a fenntarthatósági trendeket is. Hogyan változott a tavalyi évben a fenntarthatóságért folytatott küzdelem?
Tisztább levegő
A pandémia és a #maradjotthon nem szándékosan ugyan, de pozitív hatással volt a légszennyezésre. Szerte a világban tavasszal kijárási tilalmat vezettek be, így jelentősen csökkent a légszennyezés, különösen a városokban. Természetesen ez a hatás rövidtávú és nem szándékos következménye a jelenlegi helyzetnek. Viszont jól mutatja, hogy milyen mértékben befolyásolja a természetet az emberi tevékenység, ami intő jelként szolgál számunkra.
Drasztikus változások a szállítmányozásban
A jármű flották elektronizációja gőzerővel folyik tovább. Egyre több teljesen elektromos haszongépjármű jelenik meg a piacon, a hatalmas teherautóktól kezdve a kishaszongépjárművökön át a taxikig. 2020 elején a flottás járművek alig egy százaléka volt elektromos, viszont előrejelzések szerint 2030-ra ez a szám 12 százalékra fog emelkedni. Az elektromos tehergépjárművek fontos szerepet fognak játszani a fagyasztott áru szállításban is a jövőben.
Az újrahasznosítás nem elég
A természetes kozmetikumok egyre trendibbek és a fast-fashion is töretlen népszerűségnek örvend. Viszont a legtöbb cég ezen a területen elenyésző mértékben járul hozzá a fenntarthatósághoz, miközben a kozmetikumok és a fast-fashion a jelenlegi műanyagkrízisből jelentősen kiveszik a részüket. Az 500 milliárd dolláros üzletág apró kis csomagolásai óriási mértékű egyszer használatos műanyagszemét tengerrel járnak. Az újrahasznosítás nehezen megoldható ezen a területen, a megoldás az lenne, ha eleve nem is termelődne műanyaghulladék.
A légi közlekedés megoldatlan problémája
Továbbra is a légi közlekedés a legkörnyezetszennyezőbb közlekedési forma. A tisztán elektromos árammal működtetett repülőgép technológiája még gyerekcipőben jár, fejlesztése rendkívül költséges és időigényes. A legnagyobb teljesítményű elektromos motor hatótávolsága körülbelül 800 kilométer, ami a járatok alig 40-45 százalékát fedi le.
2020, mint figyelmeztető jel
Ha van tanulsága a tavalyi évnek, akkor az az, hogy bolygónk ökológiai állapota és az emberiség jóléte elválaszthatatlan egymástól.
Kutatások igazolják, hogy az állatról embere terjedő betegségek, mint például a Covid vagy a madárinfluenza gyakorisága egyre növekszik az utóbbi években. Eközben az emberiség tovább folytatja romboló tevékenységét. A legsúlyosabb problémák között szerepel a mezőgazdaság folyamatos terjeszkedése, amivel egyre több és több területet veszünk birtokunkba a természet kárára. Valamint hosszú évszázadokra beszennyezzük az óceánokat a vég nélkül termelődő hulladékokkal.
Az emberi tevékenység következménye, hogy az elmúlt 50 évben Földünk vadvilágának 60 százaléka eltűnt, míg az új, járványszerű betegségek száma megnégyszereződött.
Legfontosabb értékünk, a víz
Korábbi cikkünkben bővebben foglalkoztunk az ivóvízkészletünk felett gyülekező sötét fellegekről. A Világgazdasági Fórum a 2020 Globális Krízis Jelentésében a vízkrízis helyzetét az 5 legfontosabb társadalmi probléma közé sorolta. A vállalatoknak tisztában kell lenniük azzal, hogy vízfelhasználásuk milyen hatással van a környezetre. Az ENSZ becslései alapján 2030-ra az emberiség 40 százalékát fogja érinteni a vízhiány.
A Montivíz számára kiemelt fontosságú a környezetvédelem. A kristálytiszta természetes ásványvizet, ami a Káli-medencében tör felszínre, érintetlenül töltjük ballonjainkba. Szolgáltatásunk környezetbarát megoldásként szolgál a palackozott ásványvíz kiváltására. Kérj egyedi ajánlatot még ma!
forrás: greenbiz.com
TOVÁBBI HÍREK

A világ legkülönösebb vízképződményei
2023.06.08Földünk legnagyobb csodája a víz, ugyanis egyet jelent az élettel. Ha nem lenne víz bolygónkon, akkor élet sem. Élettani fontosságát a végtelenségig lehetne taglalni, de most nem erre helyezzük a hangsúlyt, hanem szépségére vagy éppen különlegességére. Öt különlegességet hoztunk a nagyvilágból, ahol a víz az attrakció.

Hogyan vedd észre a stresszt a munkahelyen
2023.06.02A magánélet és a munka közötti határ elmosódása, és az állandó rendelkezésre állás kényszerre jócskán hozzájárult ehhez lesújtó statisztikákhoz. Ugyanis ezek a tényezők jelentős stressz faktorként vannak jelen az egyén életében, ami a kiégés egyik leggyakoribb oka, amit számos felmérés alátámaszt.

A tea Világnapja
2023.05.19A víz után a tea a világon második legnagyobb mennyiségben fogyasztott itala. Azonban legtöbbünk nem gondol bele, hogy mi van a gözölgő csésze mögött. A teaültetvények dolgozóinak jelentős részét kizsákmányolják, akárcsak a termőföldet, ahol a növényt termesztik. Erre szeretné felhívni a világ figyelmét az ENSZ a tea világnapjával.

Hogyan vegyük elejét a fluktuációnak?
2023.05.12A felmondások jelentős része megelőzhető. Minden apró változtatás döntő súllyal bír, ami javítja karrierfejlesztési lehetőségeket, a munka és a magánélet egyensúlyát, a vezetői kapcsolatokat, a javadalmazásokat és az általános jólétet a munkahelyen.

A felmondás leggyakoribb okai a munkahelyen
2023.05.05A magas fluktuációs arány több okból is káros a szervezet számára. Röviden költséges, időigényes, és teljesen romba döntheti a morált. Sokszor a vezetőség csak azt látja, hogy az alkalmazott ilyen, vagy olyan indokkal benyújtja felmondását. Azonban legtöbb esetben tehet róla, hogy erre a döntésre jutott a dolgozó. Mi áll leggyakrabban a háttérben?

Munkavállalói elégedettség alapkővei
2023.04.28A dolgozó, munkával kapcsolatos attitűdjét nagyban befolyásolja elégedettsége. Azok a munkavállalók, akik jól érzik magukat a munkahelyükön jóval nagyobb hatékonysággal dolgoznak, elkötelezettek a vállalat irányába és sokszor túlteljesítik az elvárásokat. A munkavállaló elégedettségét nagyrészt a munkáltató hozzáállása határozza meg.