A jegesmedvék világnapja- február 27.

2020.02.27

A jegesmedvék világnapja- február 27.

Érezte már úgy, hogy van valami igazán fontos az aktuális napban, de nem tudja megmagyarázni, hogy mi is lehet az? Mi pont így voltunk a február 27-ével. Végül persze eszünkbe jutott, hogy ma van a jegesmedve-világnap! De lássuk, hogy mi is az, ami miatt álljunk meg egy kicsit, és gondoljunk ezekre a gyönyörű, hatalmas, hófehér állatokra.

jegesmedvék világnapja február 27

Mit kell tudnunk a jegesmedvéről?

Talán a világ egyik legnagyobb testű ragadozóját senkinek sem kell részletesen bemutatni. Azért hoztunk pár érdekes tényt, amit nem biztos, hogy mindenki tud:

  • a ragadozó emlősök legnagyobb termetű képviselői a kodiak-medvékkel együtt,
  • élelemért akár 70 km-es zsákmányutat is képesek megtenni naponta,
  • szaglásuk kiváló, akár 1,5 km-es távolságból is megérzik a fókát, sőt a hímek akár 100 km messziről is észlelik a nőstényeket párzás idején.

Annyit még azért lényeges kiemelni, hogy miért is futhatott be ekkora karriert az elmúlt években. A válasz sajnos arcon csapóan kegyetlen: ennek a csodás fajnak egyre kevesebb képviselője van. Talán nem túlzás azt írni, hogy számuk az élőhelyükkel együtt napról-napra csökken.

A sarkvidéki „jéghelyzet”, vagyis miért van szükség a jegesmedvék világnapjára

A globális felmelegedés következtében az Északi-sarkvidék jege vékonyodik, ezzel most nem mondtunk újdonságot. Mivel fehérbundás barátaink életük nagyobb százalékát töltik a sodródó jégtömbökön, mint szárazföldön, így számukra sorsdöntő, hogy milyen gyorsan emelkedik az átlaghőmérséklet, és mekkora tempóban olvad a jég.

Ahogy területük egyre fogyatkozik, úgy kénytelenek alkalmazkodni, ami náluk a délebbre vonulást jelenti. Ezért lehetséges az is, hogy a 2019-es év elején, egy orosz szigetcsoporton (Novaja Zemlja) már szükségállapotot kellett elrendelni. A jegesmedvék ugyanis lakott területre kényszerülnek, emberekre támadnak, egyre növekvő számban tűntek fel a régióban. Amderma településén például pár éve már járőrszolgálatot is fel kellett állítani emiatt.

jegesmedvék világnapja

Műanyag hulladék önti el az óceánokat

Az sem segít túl sokat a helyzeten, hogy hatalmas mennyiségű szemét, többek közt temérdek mértékű műanyag ömlik az óceánokba. A hulladék sodródik, mígnem tetőzik az úgynevezett szemétszigetek kialakulásával. Ha mindez nem lenne elég elrettentő, akkor lényeges kiegészítés lehet, hogy a mikroműanyag a pollenhez hasonlóan képes a levegőben terjedni. Természetesen a folyamat nem kíméli a sarkvidéket sem. Az apró szemcsék már beépültek a jégtakaróba.

Az óceánokat sújtó műanyag hulladék problémájáról részletesebben olvashatsz cikkünkben, kattints a szövegre!

Mit tehetünk a jegesmedvék védelmében?

Nemcsak a jegesmedvék, hanem általánosságban Földünk megóvása érdekében az egyik legfontosabb lépés, a szelektív hulladékgyűjtés és az újrahasznosítás. Bár a legideálisabb egyértelműen a hulladékmentesség elérése lenne, de egy kis odafigyeléssel az előző két pont betartására bárki képes. Ugye, hogy így már nem is tűnik annyira utópisztikusnak a szemét mennyiségének visszaszorítása?

jegesmedvék napja

Apró lépések- ballon, vagy palack?

A mindennapok egyik legnagyobb kihívását a műanyag használatának minimalizálása jelenti. A zacskók táján már egyértelmű javulás figyelhető meg, azonban sajnos ez nem terjed ki minden területre. Mivel a hulladék jelentős mértéke üdítős-, és vizes műanyagpalackokból származik, így talán a legfontosabb lépés ezeknek az elhagyása lenne. Könnyű ezt mondani, de mi az alternatíva? Nos, a ballonos víz! Ha ballonos ásványvizet veszünk, akkor sokkal kevesebb szemetet termelünk, mint a 1,5-2 literes flakonos verzió fogyasztásával.

A Monti vizes ballon élete

„Aki ballonos ásványvizet választ, az a környezetbarát ásványvízfogyasztást választja!” –valljuk. Mi, a Montivíznél ugyanis, nagy hangsúlyt fektetünk a környezetvédelemre. Így amellett, hogy a víz maga nem igényel semmilyen tisztítást, vagy utókezelést, minden ballonunknak van egy életciklusa. Mindez azt jelenti, hogy az Ön otthonában, vagy irodájában a helyszínen kicseréljük, majd az üreset ismét újratöltjük. Ez a folyamat annyiszor ismétlődik, míg el nem használódik. Eddig nagyon szuper, és utána kidobjuk? A válasz nem, nem dobjuk ki, minden vizes ballon teljes mértékben újrahasznosításra kerül (még a kupak is).

Részletesebben a szövegre kattintva olvashatsz a ballonok útoéletéről!

Ha egy nagyon fontos tanulságot vonunk le a jegesmedvék napján, akkor az legyen az, hogy figyeljünk oda a környezetünkre. Csökkentsük a hulladéktermelésünket (első sorban a műanyagét, és ne csak február 27-én), aminek az egyik legkézenfekvőbb lépése, ha ballonos ásványvízre váltunk a palackos víz helyett.

Kattints a linkre és nézd meg ajánlatunkat! Tiszta, természetes és érintetlen ásványvíz egyenesen házhoz a Montivízzel!

TOVÁBBI HÍREK
A legszárazabb helyek Földünkön
A legszárazabb helyek Földünkön
2024.06.03

Földünk méltán kiérdemli a kék bolygó kifejezését, mivel felszínének több, mint 70%-át víz borítja. Azonban vannak olyan területek Földünkön, ahol olyan körülmények uralkodnak, ami szinte elképzelhetetlen. Hihetetlen, de bolygónk legszárazabb területein, ahol sokszor hosszú évtizedekig egy csepp csapadék sem esik, mégis van élet. A zord körülmények között virágzó élet segít, hogy nagyobb becsben tartsuk Földünk legértékesebb kincsét, a vizet.

Az alkalmazotti visszajelzések szerepe a szervezeti sikerben
Az alkalmazotti visszajelzések szerepe a szervezeti sikerben
2024.05.03

Az alkalmazotti visszajelzések létfontosságúak a sikeres szervezetek számára, hiszen segítik a folyamatos fejlődést és a kölcsönös növekedést. Ebben a teljes körű útmutatóban megvizsgáljuk az alkalmazotti visszajelzések jelentőségét, felfedezve annak sokoldalú előnyeit és az hatékony bevezetés legjobb gyakorlatait.

Montivíz újabb sikere a nemzetközi porondon
Montivíz újabb sikere a nemzetközi porondon
2024.04.08

Az ESQR (European Society for Quality Research) egy svájci szervezet, aminek a célja, hogy elősegítse a minőségtudatosságot azzal, hogy díjazza a legjobb gyakorlatokat, a kiválóságot és a technológiai innovációt világszerte. 2023-ban, Dubai-ban került sor az ESQR szakmai bizottsága által kiválasztott vállalkozások díjazására. Az eseményre a Montivíz is meghívást kapott a díj várományosaként.

Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
2024.03.22

A hatékony visszajelzés-adás kulcsfontosságú a sikeres vezetés és az alkalmazottak fejlődése szempontjából. A jó visszajelzések nemcsak képet adnak az alkalmazottaknak a teljesítményükről, hanem elősegítik a fejlődést és motiválnak. A nem megfelelő visszajelzésekkel ellenben az ellentétes hatást érhetjük el, vagyis romboljuk vele a morált és a teljesítményt. Ezért fontos, hogy a menedzsment tisztában legyen azzal, hogyan kell hatékony és konstruktív visszajelzést adni a beosztottaknak.

Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
2024.03.08

A "brain fog" egy mentális állapot, amikor nehéznek érezzük a koncentrációt, a memóriánk kihagy, és az egyszerűbb mindennapi tevékenységeket is jóval nehezebbnek találjuk. Bár az orvostudomány nem tekinti betegségnek, azonban fontos, hogy felismerjük és foglalkozzunk a megelőzésével. Néhány jó tanácsot gyűjtöttünk össze, amivel elkerülhetjük, hogy ködös aggyal ébredjünk.

Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
2024.02.23

Valószínűleg legtöbbünk már megtapasztalta az úgynevezett “brain fog”, vagyis az agyi köd érzést, még ha nem is voltunk tudatában a dolognak. Az agyi köd egy zavaros érzés, amikor nem tudunk koncentrálni, kimerültnek érezzük magunkat, ugyanakkor még sem tudunk aludni vagy pihenni, illetve elfelejtünk dolgokat, vagy egyszerű hibákat, figyelmetlenségeket követünk el. Az agyi ködöt sok minden kiválthatja az alváshiánytól kezdve a hormonális változásokon át, az olyan egészségügyi problémákig, mint például a szorongás, vírusos megbetegedés és Lyme-kór. Bár nem betegségként tartják számon az agyi ködöt, mégis érdemes odafigyelni rá, és megelőzni.