A jegesmedvék világnapja- február 27.

2020.02.27

A jegesmedvék világnapja- február 27.

Érezte már úgy, hogy van valami igazán fontos az aktuális napban, de nem tudja megmagyarázni, hogy mi is lehet az? Mi pont így voltunk a február 27-ével. Végül persze eszünkbe jutott, hogy ma van a jegesmedve-világnap! De lássuk, hogy mi is az, ami miatt álljunk meg egy kicsit, és gondoljunk ezekre a gyönyörű, hatalmas, hófehér állatokra.

jegesmedvék világnapja február 27

Mit kell tudnunk a jegesmedvéről?

Talán a világ egyik legnagyobb testű ragadozóját senkinek sem kell részletesen bemutatni. Azért hoztunk pár érdekes tényt, amit nem biztos, hogy mindenki tud:

  • a ragadozó emlősök legnagyobb termetű képviselői a kodiak-medvékkel együtt,
  • élelemért akár 70 km-es zsákmányutat is képesek megtenni naponta,
  • szaglásuk kiváló, akár 1,5 km-es távolságból is megérzik a fókát, sőt a hímek akár 100 km messziről is észlelik a nőstényeket párzás idején.

Annyit még azért lényeges kiemelni, hogy miért is futhatott be ekkora karriert az elmúlt években. A válasz sajnos arcon csapóan kegyetlen: ennek a csodás fajnak egyre kevesebb képviselője van. Talán nem túlzás azt írni, hogy számuk az élőhelyükkel együtt napról-napra csökken.

A sarkvidéki „jéghelyzet”, vagyis miért van szükség a jegesmedvék világnapjára

A globális felmelegedés következtében az Északi-sarkvidék jege vékonyodik, ezzel most nem mondtunk újdonságot. Mivel fehérbundás barátaink életük nagyobb százalékát töltik a sodródó jégtömbökön, mint szárazföldön, így számukra sorsdöntő, hogy milyen gyorsan emelkedik az átlaghőmérséklet, és mekkora tempóban olvad a jég.

Ahogy területük egyre fogyatkozik, úgy kénytelenek alkalmazkodni, ami náluk a délebbre vonulást jelenti. Ezért lehetséges az is, hogy a 2019-es év elején, egy orosz szigetcsoporton (Novaja Zemlja) már szükségállapotot kellett elrendelni. A jegesmedvék ugyanis lakott területre kényszerülnek, emberekre támadnak, egyre növekvő számban tűntek fel a régióban. Amderma településén például pár éve már járőrszolgálatot is fel kellett állítani emiatt.

jegesmedvék világnapja

Műanyag hulladék önti el az óceánokat

Az sem segít túl sokat a helyzeten, hogy hatalmas mennyiségű szemét, többek közt temérdek mértékű műanyag ömlik az óceánokba. A hulladék sodródik, mígnem tetőzik az úgynevezett szemétszigetek kialakulásával. Ha mindez nem lenne elég elrettentő, akkor lényeges kiegészítés lehet, hogy a mikroműanyag a pollenhez hasonlóan képes a levegőben terjedni. Természetesen a folyamat nem kíméli a sarkvidéket sem. Az apró szemcsék már beépültek a jégtakaróba.

Az óceánokat sújtó műanyag hulladék problémájáról részletesebben olvashatsz cikkünkben, kattints a szövegre!

Mit tehetünk a jegesmedvék védelmében?

Nemcsak a jegesmedvék, hanem általánosságban Földünk megóvása érdekében az egyik legfontosabb lépés, a szelektív hulladékgyűjtés és az újrahasznosítás. Bár a legideálisabb egyértelműen a hulladékmentesség elérése lenne, de egy kis odafigyeléssel az előző két pont betartására bárki képes. Ugye, hogy így már nem is tűnik annyira utópisztikusnak a szemét mennyiségének visszaszorítása?

jegesmedvék napja

Apró lépések- ballon, vagy palack?

A mindennapok egyik legnagyobb kihívását a műanyag használatának minimalizálása jelenti. A zacskók táján már egyértelmű javulás figyelhető meg, azonban sajnos ez nem terjed ki minden területre. Mivel a hulladék jelentős mértéke üdítős-, és vizes műanyagpalackokból származik, így talán a legfontosabb lépés ezeknek az elhagyása lenne. Könnyű ezt mondani, de mi az alternatíva? Nos, a ballonos víz! Ha ballonos ásványvizet veszünk, akkor sokkal kevesebb szemetet termelünk, mint a 1,5-2 literes flakonos verzió fogyasztásával.

A Monti vizes ballon élete

„Aki ballonos ásványvizet választ, az a környezetbarát ásványvízfogyasztást választja!” –valljuk. Mi, a Montivíznél ugyanis, nagy hangsúlyt fektetünk a környezetvédelemre. Így amellett, hogy a víz maga nem igényel semmilyen tisztítást, vagy utókezelést, minden ballonunknak van egy életciklusa. Mindez azt jelenti, hogy az Ön otthonában, vagy irodájában a helyszínen kicseréljük, majd az üreset ismét újratöltjük. Ez a folyamat annyiszor ismétlődik, míg el nem használódik. Eddig nagyon szuper, és utána kidobjuk? A válasz nem, nem dobjuk ki, minden vizes ballon teljes mértékben újrahasznosításra kerül (még a kupak is).

Részletesebben a szövegre kattintva olvashatsz a ballonok útoéletéről!

Ha egy nagyon fontos tanulságot vonunk le a jegesmedvék napján, akkor az legyen az, hogy figyeljünk oda a környezetünkre. Csökkentsük a hulladéktermelésünket (első sorban a műanyagét, és ne csak február 27-én), aminek az egyik legkézenfekvőbb lépése, ha ballonos ásványvízre váltunk a palackos víz helyett.

Kattints a linkre és nézd meg ajánlatunkat! Tiszta, természetes és érintetlen ásványvíz egyenesen házhoz a Montivízzel!

TOVÁBBI HÍREK
Hogyan teremtsünk pozitív vállalati légkört?
Hogyan teremtsünk pozitív vállalati légkört?
2023.12.08

Nem mindig könnyű kialakítani és fenntartani a munkahelyi kapcsolatokat, mivel időt és energiát igényelnek. Azonban az erőfeszítések megéri, mivel a pozitív munkahelyi kapcsolatok hozzájárulnak a közös célok eléréséhez és növelik a munkahelyi siker esélyeit.

Miért fontos a pozitív légkör a munkahelyen?
Miért fontos a pozitív légkör a munkahelyen?
2023.12.01

A munkahelyi kapcsolatoknak és légkörnek nagyobb hatása van a dolgozók közérzetére és teljesítményére, mint sokan gondolnák. Ha szilárd és jó kapcsolatokat ápolunk csapatunkkal, akkor örömmel fogunk munkába menni. Ez a pozitív érzés és hozzáállás munkahatékonyságunkon és teljesítményünkön is meglátszik.

Hogyan alkalmazkodjunk a téli időszámításhoz?
Hogyan alkalmazkodjunk a téli időszámításhoz?
2023.11.28

A tél már kopogtat az ajtónkon, a nappalok rövidek és zimankósak, az éjszakák hosszúak és hidegek. A téli hónapok - sokszor észrevétlenül - csökkentik motivációnkat, és megnehezíti az összpontosítást a munkára. Szerencsére egy kis odafigyeléssel, néhány apró “lifehack”-kel - vagyis apró trükkel - ellensúlyozni tudjuk a hideg hónapokkal járó nehézségeket.

Hogyan dolgozzunk munkaórák helyett az eredményekért?
Hogyan dolgozzunk munkaórák helyett az eredményekért?
2023.11.17

A munka eredményességének érdekében a vállalkozásoknak kizárólag arra kell koncentrálniuk, hogy az alkalmazottaknak milyen feladatokat kell elvégezniük és azt milyen minőségben kell tenniük. Ez az úgynevezett eredményközpontú munkakörnyezet alapja. Egyszerűen hangzik, nem igaz? A gyakorlatban egy kicsit bonyolultabb, de egy kis szemléletváltással gyorsan nagy lépéseket tehetünk az irányába.

Hogyan tegyük a tanulást a mindennapok részévé?
Hogyan tegyük a tanulást a mindennapok részévé?
2023.11.10

A modern vezetők hatásköre túlmutat a hagyományosan megszokottnál. Nemcsak a munkafolyamatokat és a projekteket kell irányítani, illetve kulcsfontosságú döntéseket hozni, hanem a csapat fejlődését is ösztönözni és támogatni kell. A munkavállalók ideje véges, de kritikus hiba lenne, ha nem tudnánk időt szakítani a tanulásra.

Élelmezési világnap - A víz élet, a víz élelem
Élelmezési világnap - A víz élet, a víz élelem
2023.10.13

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének kezdeményezésére hívták életre az Élelmezési Világnapot több, mint 50 éve. Az esemény célja, hogy felhívja a világ figyelmét arra, hogy világszerte közel 1 milliárd ember éhezik, miközben világ többi részén a túlsúllyal küzdenek. Idén az Élelmezési világnap reflektor fényében a minden élelmiszer mögött megbúvó felbecsülhetetlen értékű ivóvíz áll.