Nemzetközi Vidranap

2021.05.25

A vidrák a világ legbájosabb állatai közé tartoznak.. Az játékos és barátságos kinézetű vidrák nem csak örömet csalnak az arcunkra, hanem az egészséges ökoszisztéma fenntartásában is kiveszik a részüket. Nem véletlen, hogy a tavalyi évben az év emlősének választották őket. Május 27.-e a Vidrák napja, aminek célja, hogy felhívja a figyelmet eme csodálatos élőlényekre és az őket fenyegető veszélyekre. Összegyüjtöttünk néhány vidra érdekességet nektek!

a vidrák napja - nemzetközi vidranap

Európai vidra, az év emlőse

Magyarország igazi vidra nagyhatalom. 2020-ban az év emlősének választották, ami egyúttal a vizes élőhelyek védelmének fontosságára is ráirányítja a figyelmet. Szabad természetben ritkán látni vidrát, szinte kizárólag éjszakai életet él. 2014 óta pedig május utolsó szerdája - idén 26. - a Nemzetközi Vidranap.

Ideje nagy részét nem a vízben tölti, hanem a vízparton vagy a vackában pihen, alszik. A vízben csak rövid ideig tartózkodnak, amíg halakra vadásznak és játszanak. A vidrák játékosságukról híresek, gyakran kavicsokat görgetnek két mancsuk között vagy télen a havas domboldalakon „szánkóznak”. 

13 különböző vidrafaj van

A vidrafajokat két nagy csoportra lehet bontani. Vannak a tengeri és a folyami vidrák. Méretben és testfelépítésben is jelentős különbség van a két csoport között. A folyami vidrák – mint az európai vidra – fürgék és gyorsak szárazföldön is, illetve hasukkal lefelé úsznak. Míg a tengeri vidrák lényegesen nagyobbak és lomhábbak, különösen szárazföldön valamint úszásnál farkukat is használják.

európai vidra

Nagy étvágyúak

A vidrák képesek naponta testtömegük 20-35 százalékát elfogyasztani. Ébren töltött idejük jó részét, körülbelül 5 órát töltenek táplálékszerzéssel és annak elfogyasztásával.  A nagyobb rovaroktól kezdve, a rákokon át a kisebb rágcsálókig sok minden szerepel az étlapon, de döntő többségben a hal teszi ki táplálékukat.

A legsűrűbb bunda tulajdonosai a vidrák

Az összes emlős közül, a vidrának van a legsűrűbb szőrzete, amire szüksége is van. Ugyanis a kis ragadozók nem rendelkeznek zsírréteggel, ami megvédené őket a kihűléstől a vízben. Viszont bundájuk kiváló víztaszító és rendkívül sűrű, négyzetcentiméterenként 50 ezer szőrszál található a vidrákon.

Ügyes eszközhasználók

Ahogy korábban említettük, az étlapon rákok is szerepelnek. A kis állatoknak nincs elég ereje, hogy feltörjék a rákok kemény páncélját, viszont az eszük megvan hozzá. Az elejtett prédát kisebb-nagyobb kövek segítségével törik fel, amiket mellső lábaikon található apró zsebükben tárolnak.

Gyakran kézen fogva alszanak

A tengeri vidrák, elsősorban az anyák és kölykeik sokszor kézen fogva alszanak. A szoros kézfogás megakadályozza, hogy alvás közben elsodródjanak egymástól és a táplálékban gazdag területtől. Gyakorta hínárba burkolózva alszanak, ami takaróként szolgál, illetve moszatokat használnak horgonyként, hogy ne sodródjanak ki a nyílt vízre.

vidra érdekességek

Bajban vannak a vidrák

A 13 vidra faj közül ötöt fokozottan és további ötöt mérsékelten veszélyeztetettnek illetve kettőt sebezhetőnek nyilvánított a Természetvédelmi Világszövetség. Egyetlen észak-amerikai faj nincs veszélyeztetve. A hazánkban őshonos európai vidra is veszélyeztetett fajnak számít. Elsősorban az emberi tevékenység következménye képpen.

A globális felmelegedés és az ember térhódítása a természetben drasztikusan csökkenti életterüket.   Vizeink szennyezése, a műanyaghulladékok közvetlenül és közvetetten is hatással van a vidrákra. A táplálékláncon keresztül a mikroműanyagok és egyéb mérgező anyagok bejutnak a szervezetükbe. Ennek következménye, hogy populációjuk csökkenő tendenciát mutat. 

vidrák

Mit tehetek a vidrákért?

A vidrák rejtőzködő éjszakai életet élnek, ezért vadon élő példányt szinte lehetetlen látni. Erre a ritka pillanatra kínál lehetőséget a Peteshalmi vidrapark, ahol megfigyelhetőek ezek a végtelenül aranyos állatok természetes környezetükben. Látogass el te is a Somogy megyei vidra rezervátumba és belépőjegyeddel támogass egy jó ügyet, mindenki jól jár vele. 

Ha teszel a fenntartható Földért, azzal a vidráknak is segítesz. Csökkentsd ökológiai lábnyomodat és mondj nemet a PET palackra. Magyarország természetes vizeiben a legfrissebb felmérések szerint aggasztó mértékű a mikroműanyag szennyezettség. PET palack helyett válaszd a környezetbarát ballonos ásványvíz szolgáltatást. Természetes magyar ásványvíz kényelmesen, egyszerűen, egyenesen házhoz. Kattints a további információért.

TOVÁBBI HÍREK
Montivíz újabb sikerre a nemzetkőzi porondon
Montivíz újabb sikerre a nemzetkőzi porondon
2024.04.08

Az ESQR (European Society for Quality Research) egy svájci szervezet, aminek a célja, hogy elősegítse a minőségtudatosságot azzal, hogy díjazza a legjobb gyakorlatokat, a kiválóságot és a technológiai innovációt világszerte. 2023-ban a Dubai-ban került sor az ESQR szakmai bizottsága által kiválasztott vállalkozások díjazására. Az eseményre a Montivíz is meghívást kapott a díjvárományosaként.

Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
2024.03.22

A hatékony visszajelzés-adás kulcsfontosságú a sikeres vezetés és az alkalmazottak fejlődése szempontjából. A jó visszajelzések nemcsak képet adnak az alkalmazottaknak a teljesítményükről, hanem elősegítik a fejlődést és motiválnak. A nem megfelelő visszajelzésekkel ellenben az ellentétes hatást érhetjük el, vagyis romboljuk vele a morált és a teljesítményt. Ezért fontos, hogy a menedzsment tisztában legyen azzal, hogyan kell hatékony és konstruktív visszajelzést adni a beosztottaknak.

Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
2024.03.08

A "brain fog" egy mentális állapot, amikor nehéznek érezzük a koncentrációt, a memóriánk kihagy, és az egyszerűbb mindennapi tevékenységeket is jóval nehezebbnek találjuk. Bár az orvostudomány nem tekinti betegségnek, azonban fontos, hogy felismerjük és foglalkozzunk a megelőzésével. Néhány jó tanácsot gyűjtöttünk össze, amivel elkerülhetjük, hogy ködös aggyal ébredjünk.

Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
2024.02.23

Valószínűleg legtöbbünk már megtapasztalta az úgynevezett “brain fog”, vagyis az agyi köd érzést, még ha nem is voltunk tudatában a dolognak. Az agyi köd egy zavaros érzés, amikor nem tudunk koncentrálni, kimerültnek érezzük magunkat, ugyanakkor még sem tudunk aludni vagy pihenni, illetve elfelejtünk dolgokat, vagy egyszerű hibákat, figyelmetlenségeket követünk el. Az agyi ködöt sok minden kiválthatja az alváshiánytól kezdve a hormonális változásokon át, az olyan egészségügyi problémákig, mint például a szorongás, vírusos megbetegedés és Lyme-kór. Bár nem betegségként tartják számon az agyi ködöt, mégis érdemes odafigyelni rá, és megelőzni.

Az introvertált munkavállalók megértése és támogatása a vállalati környezetben
Az introvertált munkavállalók megértése és támogatása a vállalati környezetben
2024.02.14

Az introvertált személyiséggel számtalan olyan pozitív tulajdonság társul, ami egy szervezet számára előnyös lehet. Azonban észrevétlenül bele ütközhetünk olyan nehézségekbe, amelyek hátráltatják a visszahozódó személyiségek kibontakozását a munkában. Viszont fontos, hogy erre ne negatívumként tekintsünk, hanem leküzdendő akadályként.

Mikroplasztik, a láthatatlan ellenség, ami mindenhol ott van
Mikroplasztik, a láthatatlan ellenség, ami mindenhol ott van
2024.02.02

A mikroplasztik jelenség környezetvédelmi és egészségügyi szempontból egyaránt komoly aggodalomra ad okot. A mikroműanyag szó szerint körülvesz minket: jelen van a vizekben - az ivóvízben is -, a talajban és levegőben. A tápláléklánc alján elhelyezkedő élőlények gyakran összekeverik a tápanyaggal a szabad szemmel sokszor láthatatlan részecskék, amelyek így bejutnak a táplálékláncba. A probléma újdonsága miatt még nincsenek kutatások a mikroplasztik hosszútávú hatásáról, viszont az már most is jól látszik, hogy egészségünkre és környezetünkre egyaránt ártalmas.