Az óceánok világnapja 2022
2021.06.03
Az óceánok jelentősége felbecsülhetetlen a Földi élet számára, minden második lélegzetvételünket az óceán élővilága biztosítja. Mégis évről évre az óceánok szennyezése egyre nagyobb problémát jelent. 2016-os becslések alapján 2050-re több műanyag lesz a Föld óceánjaiban, mint hal. Június 8. az Óceánok Világnapja, aminek célja, hogy felhívja figyelmet a tengerek és az óceánok fontosságára.
A világ óceánjai
Bolygónk felszínének több mint, 70 százalékát víz borítja, amelynek jelentős részét a három óriási óceán teszi ki. Az Indiai-óceán a legmelegebb és legkisebb óceánunk. Őt követi sorban az Atlanti-óceán, ami Földünk felszínének 20 százalékát borítja.
A legnagyobb óceán díjjal a Csendes-óceán büszkélkedhet. A bolygónk felszínének több, mint harmadát fedi le, azaz nagyobb területet foglal el, mint a szárazföldek összessége. A Csendes-óceán számos más rekord birtokosa is, többek között a legmélyebb óceán, és Földünk legmélyebb pontja is medrében található. A Marianna árok, ahol az óceán mélysége 11.034 méter.
A Nemzetközi Hidrográfiai Szervezet a Jeges tengert is óceánnak tartja számon, vagyis a negyedik és egyben legkisebb óceánunk. Bár óceángráfusok is gyakran a tenger kifejezesét használják rá és az Atlanti-óceán részének tekintik.
A szervezet továbbá az idén, az Óceánok Világnapján jelentette be hivatalosan, hogy az Antarktiszt átöllelő víztömeg az ötödik óceán. A Déli-óceán tehát az a vízterület, ami az Antarktisz körül található a 60.-ik szélességi fokig.
Az óceánok élővilága
A „kék bolygó” elnevezés nem véletlen, az elképzelhetetlen mennyiségű víztömeg megannyi élőlénynek nyújt otthont. Földünk organizmusainak 95 százaléka a tengerekben illetve az óceánokban él és jelentős részüket még fel sem fedeztük. A páratlan biológiai sokszínűség, amit a tengerek rejtenek nem csak szemkápráztató, de létfontosságú is.
Az óceánokban élő planktonok és növények szolgáltatják oxigénünk több, mint 50 százalékát. A sós vízben élő organizmusok 3 milliárd ember számára biztosítanak táplálékot és Földünk lakosságának 10-12 százalékának nyújt megélhetést. Emellett számos pótolhatatlan elem származik az óceánokból, amelyeket a szépség,- és a gyógyszeripar használ fel elsősorban.
Az óceánok szennyezése
Nehéz elképzelni, hogy a végtelen óceánt bármi veszély fenyegethetné. Viszont az emberi tevékenység közvetlenül és közvetetten egyaránt veszélyt jelent az óceánokra és a bennük élő vízi élőlényekre. A globális felmelegedés, az óceánok mértéktelen szennyezése és a túlhalászat, mind-mind hozzájárul az egyre nagyobb méreteket öltő fajpusztuláshoz. Kattints a képre és tudj meg többet!
Minden egyes faj eltűnése befolyásolja a táplálékláncot és ezáltal a biológiai egyensúlyt, aminek felborulása ökológiai katasztrófával járhat. 1970 és 2012 között a tengeri gerinces fajok száma 49 százalékkal csökkent. Valamint a tengeri korallzátonyokon is jól észlelhető a jelenség, az elmúlt évtizedekben kiterjedésük 50 százalékkal csökkent. A korallok jelentősége felbecsülhetetlen, a felszín alig 0,1 %-át teszik ki, mégis a tengeri fajok 25 százalékának nyújt otthont.
Az Óceánok Világnapja az elmúlt években
Az idei évben 29. alkalommal ünnepeljük az Óceánok Világnapját június 8-án. 1992-ben az ENSZ Rio de Janeiróban tartott konferenciáján jelölték ki ezt a napot az óceánok és tengerek napjának. Az esemény célja, hogy felhívja az emberiség figyelmét ökoszisztémánk sebezhetőségére, az óceánok jelentőségére és a vízi élőlények sokszínűségére. A tavalyi évben az esemény középpontjában a fenntartható innovációk álltak, idei évben az Óceánok Világnapjának témája a tengeri élőlények és az emberek szimbiózisa.
Az Óceánok világnapja 2022.-ben
Az idei évben az óceánok világnapjának a témája a revitalizáció. A nemzetközi szervezet kollektív akcióra szólítja fel a világot, hogy az óceánok sokszínűségét megőrizhessük a következő generációk számára.
Mit tehetünk az óceánok szennyezése ellen?
Még ha számunkra távolinak is tűnik a végtelen óceán, mégis tehetünk érte. Csökkentsük vízfogyasztásunkat, amivel nem csak az óceánok élőlényeinek, hanem közvetlenül magunknak is jót teszünk.
Ne vásároljunk olyan kozmetikai készítményeket, amelyek veszélyeztetett élőlények részeit illetve mikroműanyagot tartalmazhatnak.
Kizárólag fenntartható forrásból származó halakat vásároljunk. Válaszd az MSC védjeggyel ellátott halakat illetve keressünk olyan fajtákat, amelyek viszonylag gazdag halállománnyal rendelkeznek (szardínia, hering, makréla).
Csökkentsd a le nem bomló műanyag hulladék mennyiségét. A PET palackos ásványvíz helyett válaszd a ballonos vízszolgáltatást. A Montivíz gondoskodik ballonjairól, hogy a természetbe ne kerülhessen hulladékként. Montivíz, a természet ballonokba zárva egyenesen házhoz! Kattints a linkre és tudj meg többet!
TOVÁBBI HÍREK

Hogyan teremtsünk pozitív vállalati légkört?
2023.12.08Nem mindig könnyű kialakítani és fenntartani a munkahelyi kapcsolatokat, mivel időt és energiát igényelnek. Azonban az erőfeszítések megéri, mivel a pozitív munkahelyi kapcsolatok hozzájárulnak a közös célok eléréséhez és növelik a munkahelyi siker esélyeit.

Miért fontos a pozitív légkör a munkahelyen?
2023.12.01A munkahelyi kapcsolatoknak és légkörnek nagyobb hatása van a dolgozók közérzetére és teljesítményére, mint sokan gondolnák. Ha szilárd és jó kapcsolatokat ápolunk csapatunkkal, akkor örömmel fogunk munkába menni. Ez a pozitív érzés és hozzáállás munkahatékonyságunkon és teljesítményünkön is meglátszik.

Hogyan alkalmazkodjunk a téli időszámításhoz?
2023.11.28A tél már kopogtat az ajtónkon, a nappalok rövidek és zimankósak, az éjszakák hosszúak és hidegek. A téli hónapok - sokszor észrevétlenül - csökkentik motivációnkat, és megnehezíti az összpontosítást a munkára. Szerencsére egy kis odafigyeléssel, néhány apró “lifehack”-kel - vagyis apró trükkel - ellensúlyozni tudjuk a hideg hónapokkal járó nehézségeket.

Hogyan dolgozzunk munkaórák helyett az eredményekért?
2023.11.17A munka eredményességének érdekében a vállalkozásoknak kizárólag arra kell koncentrálniuk, hogy az alkalmazottaknak milyen feladatokat kell elvégezniük és azt milyen minőségben kell tenniük. Ez az úgynevezett eredményközpontú munkakörnyezet alapja. Egyszerűen hangzik, nem igaz? A gyakorlatban egy kicsit bonyolultabb, de egy kis szemléletváltással gyorsan nagy lépéseket tehetünk az irányába.

Hogyan tegyük a tanulást a mindennapok részévé?
2023.11.10A modern vezetők hatásköre túlmutat a hagyományosan megszokottnál. Nemcsak a munkafolyamatokat és a projekteket kell irányítani, illetve kulcsfontosságú döntéseket hozni, hanem a csapat fejlődését is ösztönözni és támogatni kell. A munkavállalók ideje véges, de kritikus hiba lenne, ha nem tudnánk időt szakítani a tanulásra.

Élelmezési világnap - A víz élet, a víz élelem
2023.10.13Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének kezdeményezésére hívták életre az Élelmezési Világnapot több, mint 50 éve. Az esemény célja, hogy felhívja a világ figyelmét arra, hogy világszerte közel 1 milliárd ember éhezik, miközben világ többi részén a túlsúllyal küzdenek. Idén az Élelmezési világnap reflektor fényében a minden élelmiszer mögött megbúvó felbecsülhetetlen értékű ivóvíz áll.