Az óceánok világnapja 2022

2021.06.03

Az óceánok jelentősége felbecsülhetetlen a Földi élet számára, minden második lélegzetvételünket az óceán élővilága biztosítja. Mégis évről évre az óceánok szennyezése egyre nagyobb problémát jelent. 2016-os becslések alapján 2050-re több műanyag lesz a Föld óceánjaiban, mint hal. Június 8. az Óceánok Világnapja, aminek célja, hogy felhívja figyelmet a tengerek és az óceánok fontosságára.az óceánok világnapja

A világ óceánjai

Bolygónk felszínének több mint, 70 százalékát víz borítja, amelynek jelentős részét a három óriási óceán teszi ki. Az Indiai-óceán a legmelegebb és legkisebb óceánunk. Őt követi sorban az Atlanti-óceán, ami Földünk felszínének 20 százalékát borítja. 

A legnagyobb óceán díjjal a Csendes-óceán büszkélkedhet. A bolygónk felszínének több, mint harmadát fedi le, azaz nagyobb területet foglal el, mint a szárazföldek összessége. A Csendes-óceán számos más rekord birtokosa is, többek között a legmélyebb óceán, és Földünk legmélyebb pontja is medrében található. A Marianna árok, ahol az óceán mélysége 11.034 méter.

A Nemzetközi Hidrográfiai Szervezet a Jeges tengert is óceánnak tartja számon, vagyis a negyedik és egyben legkisebb óceánunk. Bár óceángráfusok is gyakran a tenger kifejezesét használják rá és az Atlanti-óceán részének tekintik.

A szervezet továbbá az idén, az Óceánok Világnapján jelentette be hivatalosan, hogy az Antarktiszt átöllelő víztömeg az ötödik óceán. A Déli-óceán tehát az a vízterület, ami az Antarktisz körül található a 60.-ik szélességi fokig.

a világ óceánjai

Az óceánok élővilága

A „kék bolygó” elnevezés nem véletlen, az elképzelhetetlen mennyiségű víztömeg megannyi élőlénynek nyújt otthont. Földünk organizmusainak 95 százaléka a tengerekben illetve az óceánokban él és jelentős részüket még fel sem fedeztük. A páratlan biológiai sokszínűség, amit a tengerek rejtenek nem csak szemkápráztató, de létfontosságú is. 

Az óceánokban élő planktonok és növények szolgáltatják oxigénünk több, mint 50 százalékát. A sós vízben élő organizmusok 3 milliárd ember számára biztosítanak táplálékot és Földünk lakosságának 10-12 százalékának nyújt megélhetést. Emellett számos pótolhatatlan elem származik az óceánokból, amelyeket a szépség,- és a gyógyszeripar használ fel elsősorban.

Az óceánok szennyezése 

Nehéz elképzelni, hogy a végtelen óceánt bármi veszély fenyegethetné. Viszont az emberi tevékenység közvetlenül és közvetetten egyaránt veszélyt jelent az óceánokra és a bennük élő vízi élőlényekre. A globális felmelegedés, az óceánok mértéktelen szennyezése és a túlhalászat, mind-mind hozzájárul az egyre nagyobb méreteket öltő fajpusztuláshoz. Kattints a képre és tudj meg többet!

óceánok szennyezése

Minden egyes faj eltűnése befolyásolja a táplálékláncot és ezáltal a biológiai egyensúlyt, aminek felborulása ökológiai katasztrófával járhat. 1970 és 2012 között a tengeri gerinces fajok száma 49 százalékkal csökkent. Valamint a tengeri korallzátonyokon is jól észlelhető a jelenség, az elmúlt évtizedekben kiterjedésük 50 százalékkal csökkent. A korallok jelentősége felbecsülhetetlen, a felszín alig 0,1 %-át teszik ki, mégis a tengeri fajok 25 százalékának nyújt otthont.

Az Óceánok Világnapja az elmúlt években 

 Az idei évben 29. alkalommal ünnepeljük az Óceánok Világnapját június 8-án. 1992-ben az ENSZ Rio de Janeiróban tartott konferenciáján jelölték ki ezt a napot az óceánok és tengerek napjának. Az esemény célja, hogy felhívja az emberiség figyelmét ökoszisztémánk sebezhetőségére, az óceánok jelentőségére és a vízi élőlények sokszínűségére. A tavalyi évben az esemény középpontjában a fenntartható innovációk álltak, idei évben az Óceánok Világnapjának témája a tengeri élőlények és az emberek szimbiózisa.

Az Óceánok világnapja 2022.-ben

Az idei évben az óceánok világnapjának a témája a revitalizáció. A nemzetközi szervezet kollektív akcióra szólítja fel a világot, hogy az óceánok sokszínűségét megőrizhessük a következő generációk számára.az óceánok élővilága

Mit tehetünk az óceánok szennyezése ellen?

Még ha számunkra távolinak is tűnik a végtelen óceán, mégis tehetünk érte. Csökkentsük vízfogyasztásunkat, amivel nem csak az óceánok élőlényeinek, hanem közvetlenül magunknak is jót teszünk.

Ne vásároljunk olyan kozmetikai készítményeket, amelyek veszélyeztetett élőlények részeit illetve mikroműanyagot tartalmazhatnak.

Kizárólag fenntartható forrásból származó halakat vásároljunk. Válaszd az MSC védjeggyel ellátott halakat illetve keressünk olyan fajtákat, amelyek viszonylag gazdag halállománnyal rendelkeznek (szardínia, hering, makréla).

Csökkentsd a le nem bomló műanyag hulladék mennyiségét. A PET palackos ásványvíz helyett válaszd a ballonos vízszolgáltatást. A Montivíz gondoskodik ballonjairól, hogy a természetbe ne kerülhessen hulladékként. Montivíz, a természet ballonokba zárva egyenesen házhoz! Kattints a linkre és tudj meg többet!

ásványvíz óceán szennyezése nélkül

TOVÁBBI HÍREK
A legszárazabb helyek Földünkön
A legszárazabb helyek Földünkön
2024.06.03

Földünk méltán kiérdemli a kék bolygó kifejezését, mivel felszínének több, mint 70%-át víz borítja. Azonban vannak olyan területek Földünkön, ahol olyan körülmények uralkodnak, ami szinte elképzelhetetlen. Hihetetlen, de bolygónk legszárazabb területein, ahol sokszor hosszú évtizedekig egy csepp csapadék sem esik, mégis van élet. A zord körülmények között virágzó élet segít, hogy nagyobb becsben tartsuk Földünk legértékesebb kincsét, a vizet.

Az alkalmazotti visszajelzések szerepe a szervezeti sikerben
Az alkalmazotti visszajelzések szerepe a szervezeti sikerben
2024.05.03

Az alkalmazotti visszajelzések létfontosságúak a sikeres szervezetek számára, hiszen segítik a folyamatos fejlődést és a kölcsönös növekedést. Ebben a teljes körű útmutatóban megvizsgáljuk az alkalmazotti visszajelzések jelentőségét, felfedezve annak sokoldalú előnyeit és az hatékony bevezetés legjobb gyakorlatait.

Montivíz újabb sikere a nemzetközi porondon
Montivíz újabb sikere a nemzetközi porondon
2024.04.08

Az ESQR (European Society for Quality Research) egy svájci szervezet, aminek a célja, hogy elősegítse a minőségtudatosságot azzal, hogy díjazza a legjobb gyakorlatokat, a kiválóságot és a technológiai innovációt világszerte. 2023-ban, Dubai-ban került sor az ESQR szakmai bizottsága által kiválasztott vállalkozások díjazására. Az eseményre a Montivíz is meghívást kapott a díj várományosaként.

Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
2024.03.22

A hatékony visszajelzés-adás kulcsfontosságú a sikeres vezetés és az alkalmazottak fejlődése szempontjából. A jó visszajelzések nemcsak képet adnak az alkalmazottaknak a teljesítményükről, hanem elősegítik a fejlődést és motiválnak. A nem megfelelő visszajelzésekkel ellenben az ellentétes hatást érhetjük el, vagyis romboljuk vele a morált és a teljesítményt. Ezért fontos, hogy a menedzsment tisztában legyen azzal, hogyan kell hatékony és konstruktív visszajelzést adni a beosztottaknak.

Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
2024.03.08

A "brain fog" egy mentális állapot, amikor nehéznek érezzük a koncentrációt, a memóriánk kihagy, és az egyszerűbb mindennapi tevékenységeket is jóval nehezebbnek találjuk. Bár az orvostudomány nem tekinti betegségnek, azonban fontos, hogy felismerjük és foglalkozzunk a megelőzésével. Néhány jó tanácsot gyűjtöttünk össze, amivel elkerülhetjük, hogy ködös aggyal ébredjünk.

Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
2024.02.23

Valószínűleg legtöbbünk már megtapasztalta az úgynevezett “brain fog”, vagyis az agyi köd érzést, még ha nem is voltunk tudatában a dolognak. Az agyi köd egy zavaros érzés, amikor nem tudunk koncentrálni, kimerültnek érezzük magunkat, ugyanakkor még sem tudunk aludni vagy pihenni, illetve elfelejtünk dolgokat, vagy egyszerű hibákat, figyelmetlenségeket követünk el. Az agyi ködöt sok minden kiválthatja az alváshiánytól kezdve a hormonális változásokon át, az olyan egészségügyi problémákig, mint például a szorongás, vírusos megbetegedés és Lyme-kór. Bár nem betegségként tartják számon az agyi ködöt, mégis érdemes odafigyelni rá, és megelőzni.