Takarékossági világnap: ötletek, amivel többet tudsz félre rakni!
2020.10.30Ahogy az elmúlt két hétben felvezettük, hogy október utolsó munkanapja, azaz a mai nap a Takarékossági világnap. A korábbiakhoz hasonlóan ezúttal is a vízspóroláson keresztül szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy többet tudj megtakarítani, miközben a vízpazarlás ellen is küzdünk. A víz közös kincsünk, Földünk legnagyobb értéke. Ha szeretnénk, hogy a jövő nemzedéke is természetes ásványvizet ihasson, tennünk is kell ezért.
Honnan jön az ivóvizünk?
Kevés ember fejében fordul meg, hogy ivóvízkészletünk véges lehet, hiszen Földünk 71 százalékát víz borítja. Viszont ennek mindösszesen 3 százaléka édesvíz, aminek a 90 százaléka hó és jég formájában, jórészt gleccserekbe zárva van jelen. Így már nem is tűnik olyan soknak, igaz?
Magyarországon az ivóvíz túlnyomórészt a felszín alatti vizek biztosítják. Közel háromnegyede igényel vízkezelést, hogy fogyasztásra alkalmas legyen. A maradék 25 % a karsztvíz, amit a természetes kőzetek, mint a dolomit és a mészkő kristálytisztává szűr. Mi, a Montivíznél is ezt az érintetlen ásványvizet töltjük ballonjainkba és juttatjuk el hozzád.
Hogyan takarékoskodhatok a vízfogyasztással?
Az előző két hétben több egyszerű ötletet gyűjtöttünk össze nektek, amivel rengeteg vizet lehet megspórolni otthonunkban, és közben a vízszámla végösszegét is csökkenthetjük. Mai cikkünkben egy kicsit más megközelítést használunk. Olyan ötleteket hozunk, amivel közvetett módon csökkentjük a vízfogyasztásunkat, pénztárcánk pedig ezt is meghálálja.
- Egy másfél literes palackos ásványvíz előállítása összesen 5,3 liter víz felhasználással jár. Válassz ballonos ásványvíz szolgáltatást, ahol biztosított az újrahasznosítás. Vagy gondoskodj vízhálózatra köthető vízadagoló automatáról, amely megtisztítja a csapvizet. Anyagilag is sokkal jobban jársz, és a Földet is megóvod a műanyaghulladéktól.
- Mondj nemet a fast-fashionnek, vásárolj kevesebb új ruhát. Egy egyszerű póló előállításához 2500 liter vizet használnak fel. Mielőtt megveszed az új ruhát, gondold végig, hogy biztos szükséged van rá? Így nem csak pénzt spórolhatsz, de Földünknek is segítesz.
- A konyhában nem csak a csapból folyhat el a pénz. Évente 1,8 millió tonna élelmiszer kerül kukába csak Magyarországon. Ha hozzávesszük, hogy például 1 kiló marhahús előállításához 15.000 liter vizet kell felhasználni, ez óriási környezeti terhet jelent. Tervezd meg a heti menüt és írj bevásárlólistát. Légy kreatív, és néha vásárlás helyett az otthoni dolgokból dobj össze valamit. Így biztosan te is kevesebb pénzt fogsz a kukába dobni.
- Keresd a helyi és idényzöldséget és -gyümölcsöt. A messziről szállított és az üvegházas élelmiszer nagyobb energia- és vízfelhasználással jár, mint a hazai idénytermés. Emellett sokkal magasabb áron is értékesítik.
Takarékoskodj okosan!
Charles Dickenstől idézve: "Ha az éves bevételed 20 font, és az éves kiadásod 19 font, az eredmény: boldogság.” Azzal, hogy spórolsz a vízzel, nem csak a saját malmodra hajtod a vizet, hanem bolygónkat is véded!
Tegyünk együtt a vízpazarlás ellen, és válaszd a környezettudatos ballonos ásványvíz szolgáltatást a Montivíztől. Nekünk mindenünk a víz, óvjuk együtt természeti kincsünket! Kövess minket, hogy nap mint nap új és hasznos érdekességeket tudj meg a vízről. Kérj egyedi ajánlatot!
TOVÁBBI HÍREK
A legszárazabb helyek Földünkön
2024.06.03Földünk méltán kiérdemli a kék bolygó kifejezését, mivel felszínének több, mint 70%-át víz borítja. Azonban vannak olyan területek Földünkön, ahol olyan körülmények uralkodnak, ami szinte elképzelhetetlen. Hihetetlen, de bolygónk legszárazabb területein, ahol sokszor hosszú évtizedekig egy csepp csapadék sem esik, mégis van élet. A zord körülmények között virágzó élet segít, hogy nagyobb becsben tartsuk Földünk legértékesebb kincsét, a vizet.
Az alkalmazotti visszajelzések szerepe a szervezeti sikerben
2024.05.03Az alkalmazotti visszajelzések létfontosságúak a sikeres szervezetek számára, hiszen segítik a folyamatos fejlődést és a kölcsönös növekedést. Ebben a teljes körű útmutatóban megvizsgáljuk az alkalmazotti visszajelzések jelentőségét, felfedezve annak sokoldalú előnyeit és az hatékony bevezetés legjobb gyakorlatait.
Montivíz újabb sikere a nemzetközi porondon
2024.04.08Az ESQR (European Society for Quality Research) egy svájci szervezet, aminek a célja, hogy elősegítse a minőségtudatosságot azzal, hogy díjazza a legjobb gyakorlatokat, a kiválóságot és a technológiai innovációt világszerte. 2023-ban, Dubai-ban került sor az ESQR szakmai bizottsága által kiválasztott vállalkozások díjazására. Az eseményre a Montivíz is meghívást kapott a díj várományosaként.
Hogyan adjunk megfelelő visszajelzéseket az alkalmazottaknak
2024.03.22A hatékony visszajelzés-adás kulcsfontosságú a sikeres vezetés és az alkalmazottak fejlődése szempontjából. A jó visszajelzések nemcsak képet adnak az alkalmazottaknak a teljesítményükről, hanem elősegítik a fejlődést és motiválnak. A nem megfelelő visszajelzésekkel ellenben az ellentétes hatást érhetjük el, vagyis romboljuk vele a morált és a teljesítményt. Ezért fontos, hogy a menedzsment tisztában legyen azzal, hogyan kell hatékony és konstruktív visszajelzést adni a beosztottaknak.
Hogyan vedd elejét az úgynevezett ködös agynak?
2024.03.08A "brain fog" egy mentális állapot, amikor nehéznek érezzük a koncentrációt, a memóriánk kihagy, és az egyszerűbb mindennapi tevékenységeket is jóval nehezebbnek találjuk. Bár az orvostudomány nem tekinti betegségnek, azonban fontos, hogy felismerjük és foglalkozzunk a megelőzésével. Néhány jó tanácsot gyűjtöttünk össze, amivel elkerülhetjük, hogy ködös aggyal ébredjünk.
Mi az agyi köd, és mi áll a hátterében?
2024.02.23Valószínűleg legtöbbünk már megtapasztalta az úgynevezett “brain fog”, vagyis az agyi köd érzést, még ha nem is voltunk tudatában a dolognak. Az agyi köd egy zavaros érzés, amikor nem tudunk koncentrálni, kimerültnek érezzük magunkat, ugyanakkor még sem tudunk aludni vagy pihenni, illetve elfelejtünk dolgokat, vagy egyszerű hibákat, figyelmetlenségeket követünk el. Az agyi ködöt sok minden kiválthatja az alváshiánytól kezdve a hormonális változásokon át, az olyan egészségügyi problémákig, mint például a szorongás, vírusos megbetegedés és Lyme-kór. Bár nem betegségként tartják számon az agyi ködöt, mégis érdemes odafigyelni rá, és megelőzni.